Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwierają dwór Konopków w Modlnicy. Uczelnia zaprasza do pańskich pokoi i na spacer po parku [ZDJĘCIA]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Odnowiony, klasycystyczny dwór w Modlnicy i otaczający go park będą udostępnione mieszkańcom i turystom
Odnowiony, klasycystyczny dwór w Modlnicy i otaczający go park będą udostępnione mieszkańcom i turystom Fot. Barbara Ciryt
Wnętrza dworu w Modlnicy otwierają się dla mieszkańców okolicy, gości, turystów. Sypialnia dawnych panów, pokoje gościnne, trofea myśliwskie i piwniczki na wino, dziedziniec z fontanną i krużgankami oraz obszerny park - to wszystko w klasycystycznym dworze Konopków w Modlnicy w ostatnim czasie przeszło remont i metamorfozę. Uniwersytet Jagielloński, który jest właścicielem zabytku od lat 60. XX wieku, planuje udostępnić dwór szerszej społeczności niż tylko nieliczni pracownicy naukowi, jak to było dotychczas.

FLESZ - Jaka dieta na jesień i zimę?

od 16 lat

Mieszkańcy Modlnicy w ostatnich latach na dwór patrzyli zza murów. Nie mogli zwiedzać obiektu, spacerować po parku. Teraz Władze uczelni chcą współpracować z gminą Wielka Wieś. Organizować tu uroczystości i spotkania kulturalne, promocyjne, edukacyjne. W tym celu prof. Jacek Popiel, rektor UJ i Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś podpisali list intencyjny.

W chwili kiedy władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły ostateczną decyzję o renowacji tego pięknego dworku, nie było wątpliwości, że jest potrzeba współpracy z gminą Wielka Wieś, na terenie której jest usytuowany. To jest wpisane w wizję uczelni, jako oddziaływanie uniwersytetu na środowiska, w których on funkcjonuje. A miejsce jest szczególne, bo w tej chwili jest to jedyny nasz ośrodek konferencyjny, który znajduje się poza Krakowem i którym chwalimy się przy każdej okazji. Nie wyobrażamy sobie, by był on zamknięty dla lokalnej społeczności. Ten dwór od początku był miejscem, które oddziaływało na otoczenie. Szczególnie było to widoczne w okresie dwudziestolecia międzywojennego - mówi prof. Jacek Popiel, rektor UJ.

Rektor - przed podpisaniem umowy o współpracy z gminą - przypomniał, że sam Adam Konopka wspomagał rodziny mieszkające w okolicy. Dlatego władze uczelni uznały, że ta więź pomiędzy mieszkańcami gminy a Uniwersytetem Jagiellońskim powinna zostać przywrócona.

Wśród modlnican są tacy, którzy pamiętają z dzieciństwa możliwość korzystania z parku. Wójt gminy Wielka Wieś podczas podpisywania porozumienia o współpracy z UJ podkreślał, że mieszkańcy wspominając dawne spacery wokół dworu - pytali niejednokrotnie w gminie, czy będzie to jeszcze kiedyś możliwe.

Zależy nam też na współpracy kulturalnej. Chcielibyśmy wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim w okresie letnim zorganizować na terenie dworu koncerty jazzowe, muzyki poważnej czy poezji śpiewanej. Byłaby to również okazja dla mieszkańców, by mogli ponownie zobaczyć piękno tego miejsca - mówi wójt Krzysztof Wołos.

Dawni właściciele dworu - rodzina Konopków i ich goście mieli kontakty ze społecznością, podziwiali tradycje i zwyczaje. Tu we dworze mieszkał Oskar Kolberg i pisał swoje dzieło "Lud". W tym dworze gościli też Włodzimierz Tetmajer, Artur Grottger, Walery Eljasz-Radzikowski, Jan Matejko, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i wielu innych artystów, profesorów. Okres międzywojenny wspomniany przez rektora prof. Popiela to rozkwit dworu. Wówczas właściciel majątku Adam Nowina Konopka wspierał artystyczną działalność miejscowego nauczyciela - cenionego przez mieszkańców Józefa Lachnera.

O pierwszym dworze modlnickim Mikołaja Salomona wzmianki były w 1582 r., ale tamten obiekt nie istnieje. Obecny dwór wybudowano z inicjatywy Józefa Konopki herbu Nowina w latach 1784-1787. Dzisiejszy jego wygląd zachowano z czasów XIX-wiecznej przebudowy w duchu klasycyzmu. W ostatnich latach UJ przeprowadził tu prace remontowe i konserwatorskie za prawie 6 mln zł. Zrobiona została renowacja elewacji z rekonstrukcją stolarki okiennej, impregnacja gontowego dachu, remont fontanny na dziedzińcu, izolacja cieplna budynku oraz izolacja przeciwwilgociowa piwnic, odbudowane zostały alejki wokół dworu. Metamorfozę przeszły wnętrza. Prace konserwatorskie pozwoliły na przywrócenie dawnej świetności wyposażenia. Po renowację są meble, obrazy, grafiki, żyrandole i kinkiety, jedna tkanina oraz trofea myśliwskie.

We dworze działa Ośrodek Konferencyjno-Recepcyjny, są tu pomieszczenia dla 40 osób z przeznaczeniem na organizację konferencji, sympozjów naukowych i kameralnych spotkań. Ośrodek prowadzi działalność gastronomiczną, można tu zanocować w tzw. dworskim lamusie i podziwiać kilkusetletni drzewostan parku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto