Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Osoba oskarżona jest nadal osobą niewinną". Krakowskie muzeum staje w obronie Janusza Palikota, któremu śledczy postawili zarzuty

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Janusz Palikot
Janusz Palikot Bartek Syta
- Osoba oskarżona jest wciąż osobą niewinną. Dlatego nie zamierzamy wystąpić z propozycją usunięcia Janusza Palikota z rady Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie - komentuje dla nas dyrektorka MOCAK Maria Anna Potocka. Pytania o ewentualne wykluczenie prezesa spółki z Tenczynka (gmina Krzeszowice) oraz byłego polityka z rady krakowskiego Muzeum pojawiły się po tym, jak warszawska prokuratura postawiła mu zarzuty, które dotyczą niezgodnego z prawem zamieszczenia reklam alkoholu w serwisie społecznościowym.

Janusz Palikot (publikujemy wizerunek i nazwisko, bo publicznie odniósł się do sprawy) to jeden ze współprowadzących spółkę Manufaktura Piwa Wódki i Wina z siedzibą w Tenczynku (gm. Krzeszowice), która zajmuje się produkcją oraz sprzedażą kraftowych alkoholi. Dwóch pozostałych udziałowców marki to Jakub W. (gospodarz znanego telewizyjnego talk show) i Tomasz Cz., którym też postawiono zarzuty. Prokuratura ujawnia, że chodzi o niedozwoloną formę reklamy alkoholu w mediach społecznościowych.

Więcej o sprawie pisaliśmy w poniższym materiale:

Od grudnia ubiegłego roku biznesmen i były polityk zasiada w radzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Został do niej powołany przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kandydaturę Palikota zaproponowała dyrektorka instytucji Maria Anna Potocka. Nominacja od początku budziła bardzo duże kontrowersje m.in. wśród niektórych radnych miejskich. Protestował przeciwko niej chociażby wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa z klubu Prawa i Sprawiedliwości Michał Drewnicki.

- Pan Palikot dał się poznać jako kontrowersyjny poseł i polityk, pijący publicznie alkohol, nawołujący do legalizowania narkotyków, uprawiający obrzydliwy hejt w przestrzeni publicznej. Jego działania i decyzje w czasach, gdy był posłem, w moim odczuciu były ohydne moralnie i bardzo niszczące polskie życie publiczne - argumentował swoje oburzenie nominacją Drewnicki.

Zaapelował o odwołanie byłego polityka z rady MOCAK. Tak się jednak nie stało.

Później wokół Janusza Palikota wybuchły kolejne kontrowersje po tym, jak w mediach społecznościowych określił bezdomnych słowami: "ludzkie śmieci". Wówczas jego odwołania z rady krakowskiego MOCAK domagał się z kolei radny miejski Krakowa dla Mieszkańców Łukasz Maślona. Do odwołania znów jednak nie doszło. Dyrektorka muzeum Maria Anna Potocka argumentowała, że Palikot "chciał potrząsnąć hipokryzją, z jaką traktujemy nieszczęśników, wyrzuconych poza nawias" społeczny.

Spytaliśmy przedstawicieli Muzeum, czy tym razem w związku z prokuratorskimi zarzutami Palikot zostanie odwołany z rady. - Osoba oskarżona jest nadal osobą niewinną. Dlatego nie zamierzamy wystąpić z propozycją usunięcia pana Palikota z rady Muzeum - skomentowała dyrektorka MOCAK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Osoba oskarżona jest nadal osobą niewinną". Krakowskie muzeum staje w obronie Janusza Palikota, któremu śledczy postawili zarzuty - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto