Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osadzanie Chochoła w Rydlówce

Redakcja
Taniec dzieci wokół chochoła – krzaka róży owiniętego słomą, recytacja wierszy Lucjana Rydla oraz prezentacja historii współpracy PTTK z rodziną Rydlów - to atrakcje Święta Osadzania Chochoła w Muzeum Rydlówka.

Święto Osadzania Chochoła tradycyjnie organizowane jest w rocznicę wesela poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, które odbyło się w 1900 r. właśnie w Rydlówce i stało się kanwą dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele".

W tegorocznym programie uroczystości znalazły się m.in.: występ artystyczny Jacka Romanowskiego, który recytować będzie wiersze Lucjana Rydla, prezentacja Kazimierza Synowskiego (Prezesa Krakowskiego Oddziału PTTK), który opowie o współpracy PTTK z rodziną Rydlów oraz występ artystyczny dzieci ze szkoły im. W. Tetmajera. Święto rozpocznie się jutro, 20 listopada, o godz. 15.00 w Muzeum Rydlówka (ul. Tetmajera 28).

Dom, zwany potocznie "Rydlówką", w którym mieści się Muzeum, to zabytkowy dworek, zbudowany w 1894 roku przez Włodzimierza Tetmajera. W 1908 roku kupił go
Lucjan Rydel. Dom ten wciąż jest własnością rodziny Rydlów i częściowo jest przez nią zamieszkiwany. W końcu lat sześćdziesiątych działacze społeczni, skupieni wokół Oddziału PTTK w Krakowie, zwłaszcza Mieczysław Borek, Michał Drozdowski, Krystyna Pawłowska i Stanisław Waltoś, zaproponowali wyremontowanie "Rydlówki" i urządzenie w niej muzeum, poświęconego twórcom okresu Młodej Polski, związanym z Bronowicami, oraz historii pamiętnego wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Za zgodą właścicieli na ten cel została przeznaczona najstarsza część "Rydlówki". Oficjalne otwarcie muzeum nastąpiło w 1969 roku.

W organizację Muzeum mocno zaangażowała się rodzina Rydlów - Anna Rydel, córka Lucjana Rydla, przez ponad dwadzieścia lat pełniła funkcję kustosza Muzeum. Dzisiaj Muzeum opiekuje się jej syn - Jan Rydel. Oprócz stałej wystawy, Muzeum prowadzi bogatą działalność pozawystawienniczą - organizuje odczyty, prelekcje, lekcje historii z młodzieżą, wieczorki przy świecach. Jedną z pięknych tradycji "Rydlówki" jest właśnie organizowane corocznie, w rocznicę słynnego wesela i rocznicę otwarcia Muzeum, "Osadzanie chochoła".


Zobacz, jak było dwa lata temu:
Rytuał osadzania chochoła w Rydlówce [wideo]



Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto