Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orkanowe imię nigdy nie zaginie

ASz
Pod pomnikiem Orkana na nowotarskim Rynku.   Fot. Agnieszka ŚWIST
Pod pomnikiem Orkana na nowotarskim Rynku. Fot. Agnieszka ŚWIST
,Orkan czytany dzisiaj" - pod tym hasłem w Nowym Targu i w Koninkach odbyła się trzydniowa konferencja naukowa poświęcona piewcy Gorców. W sobotę górale i uczestnicy konferencji złożyli kwiaty pod pomnikiem Orkana na ...

,Orkan czytany dzisiaj" - pod tym hasłem w Nowym Targu i w Koninkach odbyła się trzydniowa konferencja naukowa poświęcona piewcy Gorców. W sobotę górale i uczestnicy konferencji złożyli kwiaty pod pomnikiem Orkana na nowotarskim Rynku.

Konferencję ,Orkan czytany dzisiaj" zorganizowały Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu oraz Instytut Filologii Polskiej Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Odbywała się ona pod patronatem premiera Jarosława Kalinowskiego. Spotkanie rozpoczęło się w piątek w Koninkach, małej miejscowości w Gorcach, gdzie znajduje się ,Orkanówka" - willa pisarza zamieniona dziś na muzeum. W sobotę wykłady były kontynuowane w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Referaty wygłosiło kilkunastu naukowców z wyższych uczelni oraz miłośnicy twórczości Orkana z Podhala. Wykłady zakończyła dyskusja, w której głos zabrał m.in. Jan Piwowarczyk. Krewny Orkana (jego babcia była siostrą pisarza) ,przeniósł" uczestników w czasie, odczytując wspomnienia z dzieciństwa Franusia (prawdziwe imię Orkana) oraz cytując wiersz córki pisarza Zofii Smreczyńskiej - poetki, która zmarła w wieku 21 lat.

Uczestnicy konferencji odbyli także wycieczkę ,Orkanowskim szlakiem", która rozpoczęła się w od złożenia kwiatów na grobie pisarza na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Po sobotnich wykładach w nowotarskim MOK uczestnicy konferencji przeszli w asyście góralskich dzieci na Rynek, pod pomnik Orkana. Odwiedzili także Bazylikę w Ludźmierzu oraz zapalili znicze na grobie księdza profesora Józefa Tischnera w Łopusznej. W niedzielę, już w Koninkach, odbyła się trzecia część konferencji. Goście zwiedzili pełną uroku ,Orkanówkę". W planie było także spotkanie z pisarzem Julianem Kawalcem.

Orkan Władysław, właściwie Franciszek Smreczyński, pierwotne nazwisko Smaciarz (1875-1930), polski prozaik, dramaturg, poeta, związany z Gorcami, a dokładniej z Porębą Wielką, skąd pochodził. Wspierał ideę regionalizmu, był działaczem Związku Podhalan, współzałożycielem Gazety Podhalańskiej (1913). W czasie I wojny światowej był oficerem Legionów Polskich, służąc w kompanii tzw. czwartaków.

Debiutował patriotycznym poematem ,Nad grobem Matki" Swoje utwory prozatorskie poświęcił głównie chłopom, ich życiu i obyczajom. Najbardziej znana powieść Orkana to ,W Roztokach" (1903), utopijna wizja przyszłości wsi, sprawiedliwie rządzonej przez wiejską społeczność. Mniej znana strona twórczości Orkana to utwory poświęcone Gorcom. Pisarz bądź w osobnych wierszach bądź w powieściach o tematyce społecznej opiewa ich piękno i dzikość. ,Naprzeciw Tatr wspięło się gniazdo dzikich Gorców" pisał o swoich ukochanych górach.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto