Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olejowanie deski tarasowej

Redakcja
Drewno od zawsze było najpopularniejszym i zarazem najwdzięczniejszym w obróbce materiałem budowlanym wykorzystywanym przez człowieka.

Bez wątpienia stanowi najważniejszy budulec architektury ogrodowej. Odpowiednio wykorzystane daje niepowtarzalne wrażenie swobody, ciepła i naturalności czasach postępującej industrializacji stanowi kapitalne uzupełnienie dla szkła i metalu nawet w najbardziej nowoczesnych projektach. Jednym z bardzo popularnych w ostatnich latach elementem zabudowy domowo-ogrodowej są drewniane tarasy. Odpowiednio zaaranżowane i konserwowane są w stanie "zaczarować" nawet najskromniejszy ogród. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment drewna tarasowego. Począwszy od krajowych miękkich gatunków takich jak sosna, świerk i modrzew możemy znaleźć również duży wybór desek z drewna egzotycznego takiego jak bankirai, massaranduba, lapacho, badi, teak i wiele innych.

Profilaktyka

Każdy gatunek drewna wymaga odpowiedniej konserwacji gdyż w naturalny sposób będzie narażony na szkodliwe i niszczące działanie czynników atmosferycznych i tym samym będzie ulegał degradacji. Gatunki krajowe, bardzo atrakcyjne przede wszystkim cenowo niestety ze względu na swoją budowę miękkość i gęstość kanałów
są zdecydowanie bardziej narażone na atak grzybów, pleśni i drewnojadów. Bardzo ważne zatem jest odpowiednie zabezpieczenie drewna tak by jego żywotność i estetyczny wygląd cieszył oko przez wiele lat. Do najpopularniejszych sposobów zabezpieczania takiego tarasu możemy zaliczyć olejowanie. Zanim przystąpimy do olejowania należy pamiętać, że takie drewno powinno zostać zaimpregnowane środkiem z odpowiednią ilością biocydów. Jeżeli nie mamy możliwości zaimpregnowania drewna metodą ciśnieniową ( bezsprzecznie najskuteczniejsza ) możemy we własnym zakresie pomalować nasz taras odpowiednim impregnatem np. penetrin firmy Altax. Pamiętajmy że należy to wykonać przed montażem naszego tarasu. Gatunki egzotyczne nie wymagają od nas aż takiego zaangażowania. Ich gęstość i twardość zapewnia im zdecydowanie większą trwałość. Oczywiście mówię tu jedynie o wstępnej impregnacji.

Olejowanie

Kiedy nasz taras został już odpowiednio zaimpregnowany i zamontowany przystępujemy do olejowania.W tym momencie oferujemy kilka sprawdzonych olei bezbarwnych jak również w kolorach producentów takich jak Altax,Syntilor ,Beckers oraz V33.Dla klientów z problemami alergologicznymi mamy w sprzedaży oleje opatrzone najwyższą europejską normą bezpieczeństwa zabawek co daje nam niepowtarzalną możliwość dekorowania naszego tarasu wspólnie z naszymi pociechami.
W zależności od wybranego przez nas oleju istnieje kilka metod nanoszenia. Najpopularniejsza to technika "mokre na mokre" czyli nanosimy dwie warstwy pędzlem w niewielkich odstępach czasu. Ważne jest by warstwy były odpowiednio wtarte a nadmiar oleju natychmiast usuwany szmatką. W przeciwnym razie zgromadzony w zagłębieniach olej zaschnie a proces prawidłowego utwardzenia będzie zaburzony. Skutkuje to wybłyszczeniem takich miejsc i w konsekwencji złuszczeniem.
Olejowanie tarasu powinno odbywać się dwa razy w sezonie. Na wiosnę by zabezpieczyć go przed niszczącym działaniem promieni słonecznych i deszczy oraz na jesień by bezpiecznie znosił trudy zimy, zmienną w tym okresie wilgotność i ewentualne zaleganie śniegu w przypadku tarasów odkrytych.
Olejowanie drewna jest czynnością stosunkowo prostą. Nie wymaga od nas szczególnego przygotowania i daje możliwość miejscowego uzupełniania miejsc najbardziej narażonych na wycieranie. Wystarczy bowiem przed olejowaniem umyć taras myjką ciśnieniową z dodatkiem detergentów dedykowanych powierzchniom olejowanym i dobrze wysuszyć. Polecamy oleje firmy V33 dostępne w trzech aspektach kolorystycznych. Bezbarwny, teak i palisander. Pozwolą nam one zabezpieczyć taras nowy, ale i skutecznie odświeżyć powierzchnie stare wymagające renowacji. Pamiętajmy, że odpowiednio pielęgnowany taras będzie cieszył nas i nasze rodziny przez wiele lat.

Dariusz Ruziczka, z-ca Kierownika dz. Dekoracji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto