Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olbrzym i Kurdupel w Krakowie

Redakcja
Olbrzym i Kurdupel to zespół z Polski grający muzykę swobodnie improwizowaną. Duet powstał wiosną 2007 roku w Gdyni. Muzyka którą wykonuje jest niczym nie skrępowaną improwizacją. Komponowanie jest tożsame z pierwszym i jedynym wykonaniem utworu i jest niepowtarzalne. Priorytetem Oik jest koncertowanie, a działalność wydawnicza jest dokumentacją etapów pracy twórczej.

Podczas koncertów muzykom towarzyszy Vj, który tworzy wizualizacje pod wpływem muzyki i wyświetla je na instrumentalistach. Podczas spektaklu muzyczno – wizualnego zespół ubiera się w białe kombinezony. Odbijane światło od sylwetek artystów sprawia wrażenie trójwymiarowości obrazu, a muzycy stają się „przezroczyści” podkreślając w ten sposób iż to muzyka i obraz są najważniejsze. Na początku 2008 roku zespół nagrał pierwszą płytę pod tytułem „frrrr...”, która zebrała liczne dobre recenzje. W kwietniu 2012 ukazała się nakładem fonografiki ich druga płyta pod tytułem „SIX PHILOSOPHICAL GAMES”. Płyta spotkała się ze świetnym przyjęciem w całej Polsce i zebrała entuzjastyczne recenzje w kraju i poza jego granicami. Oficjalna premiera płyty odbyła się z udziałem orkiestry Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Koncert został zarejestrowany audio i video – trwają prace nad wydaniem materiału. Przedsięwzięcie, które było niewątpliwym sukcesem będzie miało swoją kontynuację w postaci koncertów z orkiestrami w przyszłości. Zespół Olbrzym i kurdupel poprzez swoją bezkompromisową świeżą i awangardową twórczość uzyskał mocną pozycję na polskiej scenie improwizowanej, które znajduje odzwierciedlenie w licznych zaproszeniach na festiwale muzyki improwizowanej np. „Art of improwisation” we Wrocławiu, „Off Jazz festiwal” w Tczewie, „Dzianie się” w Olsztynie. Duet współpracuje z wybitnymi postaciami tego nurtu takimi jak Mikołaj Trzaska, Rafał Mazur, Keir Neuringer (USA).

MARCIN BOŻEK Basista, muzyk. (17.04.1979) Jako autor utworów jazzowych i lider zespołów koncertujących zdobył liczne nagrody, m.in.: - dwukrotny laureat Pierwszej Nagrody "Ogólnopolskiego Festiwalu Jazzowego w Sieradzu" z zespołem "Pearl Session" (członek. komp.)(2003, 2004); - laureat Trzeciej Nagrody na "Jazz Juniors" w Krakowie z zespołem "Fakimozo Quintet" (2001); - dwukrotny laureat Pierwszej Nagrody "Jastrzębskiego Festiwalu Kultury" z zespołem "Sobowojanek Quartet" (2000, 2001); - laureat Pierwszej Nagrody "Śląskiej Kuźni Talentów" w Żorach z zespołem "Sobowojanek Quartet" (1999). Brał udział w Festiwalach: - "Jazz w lesie" z zespołem "Jazz dla dzieci" Sulęczyno 2010, 2011 - "Jazz Jantar" z zespołem "Olbrzym i kurdupel" Gdańsk 2010 - "TutArt" w Gdańsku z zespołem "Olbrzym i kurdupel" (2009) –„TutArt” w Gdańsku z zaspołem „Jazz dla dzieci” (2009), "Sopot Jazz 2008" z Leszkiem Dranickim - "IV Olsztyński Festiwal Jazzowy" z Grażyną Łobaszewską (2006), - "Buskers Festival" w Ferrarze we Włoszech z zespołem "Cocotier" (2004), - "Złota Tarka" w Iławie w zespole "Hot Dixie Society" (2003 i 2004). Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiada dyplom magistra sztuki w zakresie gry na gitarze basowej (2003). Był wykładowcą klasy gitary basowej w Prywatnej Szkole Muzyki Rozrywkowej "Nice Noise" w Katowicach (2001-2004). Gra na gitarze basowej w Orkiestrze Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 r. Premiery: „Klatka Wariatek”, „Fame”, „Footloose”, „My fair lady”, „Kiss me Kate”, „Skrzypek na dachu”, „Piękna i Bestia”, „Mały książę”, „Spamalot”, "Shrek ". Laureat nagrody Dyrektora Teatru Muzycznego w Gdyni 2011. Członek „Stowarzyszenia Muzyków Jazzowych” od 2009 roku. Jest wykładowcą centrum artystycznego „Nutkolandia”. Projekty koncertujące artystyczne i edukacyjne: „Olbrzym i kurdupel”, „Jazz dla dzieci”, „bozek kaminski kiel”, „Lamiareno”. Dyskografia: "Kundzia" (Acoustic Travel Band); 2005, “Ulica” (Cocotier); 2007, “Frrrr....” (Olbrzym i kurdupel); 2008, “Pogodnie zorientowani” (MBB, Jazz dla dzieci); 2010. W przygotowaniu solowy album w stylistyce emo improv. która w pełni odzwierciedla dążenia muzyka do nieskrępowanego wyrażania swoich emocji przez instrument.

TOMASZ GADECKI Saksofonista, muzyk, (15.08.1971) Ostanie lata poświęcił się szeroko rozumianej muzyce improwizowanej (Olbrzym i kurdupel) w takim jej aspekcie gdzie komponowanie jest tożsame z wykonaniem i jest niepowtarzalne. Swoją miłość do muzyki wyssał z mlekiem matki. Początkowo grał w orkiestrze dętej w swojej parafii - lata 80 te, na puzonie. Jednak saksofon był marzeniem które zaczęło się realizować w szkole średniej oraz w domu kultury w Gdyni. Średnia szkoła muzyczna oraz fascynacja jazzem to okres studiów. Wieczny poszukiwacz prawdy do ostatniego dźwięku. Wraz z zespołem Bikomutant - zostaje laureatem konkursu zespołów alternatywnych organizowanym przez krakowską Alchemię pod nazwą Dachowanie. W 2007 r zakłada wspólnie z Marcinem Bożkiem zespół -"Olbrzym i Kurdupel" . W lutym 2008 roku wydają wspólnie pierwszą autorską płytę z muzyką improwizowaną pod tytułem "Frrrrrrrrrr..." Tomasz Gadecki brał udział w następujących przedsięwzięciach muzycznych - Zespoły: Orkiestra Dęta Parafii O.O. Franciszkanów w Gdyni, Orkiestra Dęta Stoczni Gdynia, Orkiestra DK w Gdyni, "Słoń", "Chwalmy Pana" , duet z Piotrem Manią , duet z Jackiem Mazurkiewiczem ,"Jazzmassacra ","Bikomutant" , "Olbrzym i Kurdupel" ,Ikenga Drummers, Contemporary Noise Sextet – podaczas Warsaw Summer Jazz Days (2011), Groont Ansamble, Dzidzia - Marcin Zabrodzki, Walkirie Saxofonowe Zwierzęta. Wspólnie z Mikołajem Trzaską oraz Rafałem Mazurem stworzyli zespół Czary mary podczas Off Jazz festiwal w Tczewie w (2011). Grał z wieloma muzykami między innymi Sławas Lewy, Tomasz Sowiński, Kuba Staruszkiewicz, Przemek Dyjakowski. Współpracuje z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku jako saxofonista w spektaklu „Sprawa operacyjnego rozpoznania”. Współpraca z Prof. Robertem Knuthem, Anną Kalwajtys w przedsięwzięciach performatywnych. W 2012 roku wziął udział w warsztatach oraz koncercie wspólnie z muzykami Ray Dickaty, Jaime Harding, Joanna Kuźma, Michał Goran Miegoń, Piotr Pawlak, Antoni Budziński, Borys Kossakowski, Artur Tobolski, Tomasz Żukowski, Kamil Szuszkiewicz, -wall of sound, space-rock, shoegaze, spacenoisefuckingamazingpsychadelictrip, czyli Pure Phase Ensemble. Gra w zespole DREADLESS LIONS – kultowym przedstawicielu gatunku Reggae.

Agata Królak – wizualizacje - absolwentka ASP w Gdańsku. Laureatka wielu konkursów plastycznych i artystycznych. Autorka wielu ilustracji ksążkowych, plakatów. Wykładowaca na Akademi Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współpracuje z Oik od roku.

24 lutego, (niedziela) , godz. 20:00

Bilety 20 zł przedsprzedaż/ 30 zł w dniu koncertu, Klub Alchemia

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto