Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ogromne kolejki w tłusty czwartek w Krakowie. Tłumy szturmowały popularne cukiernie, pączki schodziły na pniu

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tłusty Czwartek opanował Kraków i brzuchy krakowian. To jest ten dzień, dzień, w którym każdy może dać sobie dyspensę od każdej diety, na której próbuje być. Krakowianie od rana stoją w kolejkach po pączki w mieście. Te najlepsze robione przez fachowych cukierników w renomowanych piekarniach. Dla zapominalskich i spóźnialskich zostaną pączki marketowe, często suche i z plastikowego pudełka. Tłusty czwarte jest raz w roku, dajmy ponieść się kaloriom.

Cena pączka w ten dzień nie odstrasza. Za pączki zapłacimy 3, 4, 5, a nawet 6 zł. Są i droższe oczywiście. Dużo zależy od rodzaju nadzienia, czy róża, czy morela, czy marmolada czy jeszcze coś. Równie dużo od renomy cukierni. Rok temu było taniej, ale nie o złotówkę, różnica zamyka się w kilkudziesięciu groszach. W supermarketach gdzie pączki można kupić pakowane hurtem, często na promocji kuszącej ceną, koszt jednego pączka to 2 do 3 zł, a można znaleźć i taniej. Jeśli ktoś lubi.

Jest też oczywiście i taka opcja:

Gdzie co roku ustawiają się długie kolejki po pączki w Krakowie?

  • Cukiernia pod Arkadami 1971, ul. Krakowska 5
  • Cukiernia Michałek, ul. Krupnicza 6
  • Cukiernia i kawiarnia Cichowscy, ul. Starowiślna 21
  • Na Ciacho, Plac Bawół 4
  • Cukiernia Starowicz, ul. Świętego Wawrzyńca 32
  • Pracownia cukiernicza "Ptyś" Kwiatkowscy, osiedle Tysiąclecia 81i
  • Czarodziej Coctail-Bar Cukiernia, ul. Karmelicka 15
  • Cukiernia Śliwa, ul. Królewska 8

Ale to nie wszystkie miejsca, w których o pączki walczą krakowianie. Przecież o gustach się nie dyskutuje. Każdy ma prawo namierzyć dla siebie cukiernię, w której kupi pączki takie jak lubi.

Jak zmieniały się ceny pączków?

W styczniu i lutym 2021 roku średnia cena za jednego pączka w cukierniach wynosiła 2,68 zł, rok później kwota wzrosła do około 3,24 zł, natomiast w 2023 roku średnio płaciliśmy 3,87 zł. W dyskontach cennik jest znacznie korzystniejszy dla konsumentów. W popularnych sieciach handlowych cena za jednego pączka wynosiła w roku 2023 średnio 2,24 zł, gdzie w 2021 roku płaciliśmy jeszcze 1,72 zł.

A ile pączków jesteście w stanie zjeść w Tłusty Czwartek? Uważajcie z biciem rekordów...

Tłusty czwartek na paragonach Polaków. O ile podrożały pączki w 2024?

Eksperci z aplikacji PanParagon prezentują badanie, w którym analizują zmiany cen pączków w ostatnich latach oraz ujawniają, jakie słodkości lądują w koszykach zakupowych Polaków w ostatnich dniach karnawału. Kto zwycięża w tłustoczwartkowym pojedynku: pączki czy faworki? Jak często sięgamy po łakocie w ostatki względem zwykłego dnia?

– PanParagon to aplikacja, która umożliwia wyszukiwanie promocji z gazetek oraz przechowywanie paragonów. Na podstawie anonimowych danych zebranych w naszym systemie, dowiedzieliśmy się które słodkości są najczęściej wybierane w tłusty czwartek, o ile więcej kupujemy pączków tego dnia oraz jak bardzo zmieniły się ich ceny od 2021 roku – informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Co zatem o ostatkach mówią dane z paragonów? Na początek warto wiedzieć, czym w tłusty czwartek zajadają się Polacy. Jest jeden zdecydowany faworyt!

W tłusty czwartek wybieramy pączki czy stawiamy na faworki?

Aby dowiedzieć się, co jest ulubioną słodkością Polaków podczas ostatnich dni karnawału, eksperci przeanalizowali paragony z tłustego czwartku 2022 i 2023 r. zawierające pączki i faworki na swojej liście. Okazało się, że ten dzień zdecydowanie przeważają pączki. Aż 95 proc. ujętych w badaniu dowodów zakupu zawierało właśnie ten przysmak. Faworki spektakularnie przegrały ten pojedynek, pojawiając się tylko na 5 proc. tłustoczwartkowych paragonów.

W kolejnym etapie badania, eksperci przyjrzeli się także cenom pączków. Jak inflacja wpłynęła na cennik tych słodkości cukierniach i dyskontach?

Gorzka prawda o cenach pączków

Jak pokazują paragony, w 2024 r. pączki słono kosztują. W szczególności te w cukierniach: – Względem poprzedniego roku pączki w dyskontach podrożały średnio o 2 proc., natomiast w cukierniach średnie ceny wzrosły o 16 proc. Jeśli weźmiemy pod uwagę cennik sprzed trzech lat, to w tym roku w dyskontach płacimy o około 33 proc. więcej, a w cukierniach cena za ten przysmak poszybowała aż o 68 proc. – informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Ceny pączków z podziałem na 2021, 2022, 2023 i 2024 rok ujęte są w poniższej tabeli.

Ogromne kolejki w tłusty czwartek w Krakowie. Tłumy szturmowały popularne cukiernie, pączki schodziły na pniu

Na tym jednak nie koniec. W badaniu sprawdzono także, jak zmienia się popyt na pączki w tłusty czwartek w stosunku do zwykłego dnia. Co na ten temat “mówią” paragony?

Co trzeci paragon “spożywczy” z pączkiem lub faworkiem!

W tłusty czwartek Polacy zdecydowanie stawiają na tradycyjne słodkości. Potwierdzeniem są dane pochodzące z aplikacji do przechowywania dowodów zakupu:

Ogromne kolejki w tłusty czwartek w Krakowie. Tłumy szturmowały popularne cukiernie, pączki schodziły na pniu

– W badaniu uwzględniliśmy paragony z kategorii “jedzenie” z datą zakupu przypadającą na tłusty czwartek w 2022 i 2023 roku. Następnie zbadaliśmy, jaki procent z tych dowodów zakupu zawierało przynajmniej jedną pozycję z pączkiem lub faworkiem. Okazało się, że w tłusty czwartek Polacy często decydują się na te słodkości. Niemal na co trzecim paragonie spożywczym znajdował się pączek lub faworek – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Dla porównania, w zwykłe dni jedynie 2,7 procent rachunków zawierało tego typu słodkości – dodaje.

Polacy chcą handlu w niedziele

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto