Ogrody Zamku Królewskiego odzyskały przedwojenny blask dzięki Sądeckiej firmie Park – M

Artykuł sponsorowany
11 maja otwarte zostały odtworzone Ogrody Dolne Zamku Królewskiego w Warszawie. Jest to jednocześnie zwieńczenie prac przy odbudowie zamkowego kompleksu zniszczonego podczas pamiętnego bombardowania 17 września 1939 roku trwających już od kilkudziesięciu lat. Generalnym wykonawcą inwestycji jest sądecka firma Park – M.

Ogród Dolny Zamku Królewskiego, jednego z najważniejszych symboli stolicy, zajmuje teren od strony Wisły na wschód do Arkad Kubickiego. Stanowi on część ogrodu kształtowaną przynajmniej od początku XIX wieku. Projekt jego rewaloryzacji nawiązuje do przedwojennego projektu Adolfa Szyszko Bohusza a realizacja tego przedsięwzięcia przypadła w udziale firmie Park-M, która odpowiada również za rewitalizację Ogrodów Górnych oddanych do użytku dwa lata temu.

Prace nad odtworzeniem Ogrodów Dolnych ruszyły we wrześniu 2017 roku. Pierwsze osiem miesięcy poświęciliśmy na wykonanie zaawansowanych prac ziemnych i instalacyjnych, bez których – choć ich efekt jest dziś niewidoczny – Ogrodom nie udałoby się przywrócić prawdziwej świetności. Z terenu wywieźliśmy ponad tysiąc ciężarówek gruzu i położyliśmy aż kilkanaście kilometrów okablowania, przełożyliśmy gazociąg średniego ciśnienia oraz wymieniliśmy główny wodociąg w ciągu ulicy Bugaj. Zainstalowaliśmy ponad tysiąc lamp oraz wykonaliśmy instalacje fontannowe wraz z podziemnymi komorami do ich obsługi.
- komentuje Jakub Wietrzny, kierownik budowy Park – M.

Na wykonawców czekały też prawdziwe niespodzianki jak choćby wtedy, gdy odkryli nieznany i nienaniesiony na projekcie kanał o wysokości aż 150 centymetrów. Spód kanału był wykonany z drewna, a górny łuk z wymurowany z kamionki. Instalacja najprawdopodobniej służyła jako odpływ ściekowy. Dziś jest odpowiednio zabezpieczona i zamaskowana. Realizatorzy przedsięwzięcia nie ukrywają, że inwestycja była dla nich ogromnym wyzwaniem, a każdy z około 40 pracowników, którzy codziennie tu pracowali, miał świadomość odpowiedzialności, jaka na nich ciąży.

Wyjątkową i symboliczną częścią przedsięwzięcia było uzupełnienie boskiet, czyli żywopłotów z grabów i buków, które odpowiednio przycięte tworzą charakterystyczne dla barokowych ogrodów labirynty. Boskiety właśnie były jedynym częściowo zachowanym elementem po bombardowaniu w 1939 roku. Dziś różnią się wysokością – część roślin pochodząca sprzed wojny ma docelowe rozmiary, część nowo nasadzonych jest niższa - ale za kilka lat wszystkie żywopłoty uzyskają swoje docelowe rozmiary nadając boskietom ostateczny kształt. Połączą przeszłość z teraźniejszością – mówi o kulisach prac Krzysztof Mróz, prezes Park-M.

Jak wyglądała rewitalizacja terenu w liczbach? Ogrody Dolne mają powierzchnię 12 800 metrów kwadratowych z czego 4 200 metrów to nawierzchnia utwardzona. Posadzono tu ponad 4300 drzew i krzewów. W Ogrodach ustawiono 200 elementów małej architektury kamiennej i drewnianej - ławek, donic i waz a w skład oświetlenia wchodzi aż 1 286 opraw. Na terenie ogrodów uruchomiono 13 fontann.

- Nasz doświadczony zespół fachowców pracował nad każdym szczegółem, tak aby wszystko zostało dopracowane do perfekcji. Jestem przekonany, że Zamkowe Ogrody staną się jednym z ulubionych zakątków stolicy i ważną atrakcją turystyczną – podsumowuje Krzysztof Mróz.

Firma Park – M w ciągu w całej swojej historii zrealizowała w Polsce już kilkadziesiąt rewaloryzacji zabytkowych ogrodów i parków. Wśród nich m.in.: Ogrody Górne Zamku Królewskiego w Warszawie, Park Cytadela w Poznaniu, Park Muzeum Chopina w Żelazowej Woli, Park Staromiejski we Wrocławiu, Park Św. Kingi w Wieliczce, Park Oruński w Gdańsku, Park Miejski w Zakopanem oraz wiele innych.

Firma działa na rynku już od 25 lat i świadczy usługi z zakresu architektury krajobrazu i zagospodarowania zieleni. Zatrudnia blisko 500 pracowników w 6 wyspecjalizowanych pionach, posiada ponad 40 hektarów produkcyjnych i działa na ponad 9 rynkach zagranicznych. Na swoim koncie ma już realizację ponad 1200 projektów w Polsce, w tym wiele bardzo prestiżowych.

Profesjonalizm firmy nagrodzony został wieloma nagrodami w tym CEMEX Building Award w Meksyku za stworzenie Wrocławskich Bulwarów Xawerego Dunikowskiego - został uhonorowany w dwóch kategoriach: najlepszy obiekt użyteczności publicznej oraz najlepszy obiekt w przestrzeni zbiorowej. Bulwar Xawerego Dunikowskiego zdobył również najważniejszą nagrodę, Grand Prix w konkursie „Piękny Wrocław”, a trzy kolejne projekty wykonane w tym samym okresie na terenie Wrocławia zajęły najwyższe miejsca w kategorii „obiekt inżynierski, przestrzeń publiczna”. Park-M został również wyróżniony za Skwer 1000-lecia Państwa Polskiego w Świdnicy w ogólnopolskim plebiscycie „Modernizacja Roku 2016”. Firma należy do polskich i międzynarodowych organizacji branżowych: European Landscape Contractors Association, Związku Szkółkarzy Polskich i Międzynarodowego Towarzystwa Uprawy i Ochrony Drzew.

Projekt Odtworzenie Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie realizowany jest w ramach działania 8.1 osi priorytetowej: VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Całkowita wartość projektu wynosi 23 123 535,78 PLN. Kwota tzw. wydatków kwalifikowalnych, które podlegają dofinansowaniu, wynosi 18 775 982,06 PLN.

Na początku marca 2017 roku projekt uzyskał dofinansowanie, w którym 80% stanowią Fundusze Unii Europejskiej, a 20% jest dotacją celową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Umowa o dofinansowanie nr POIS.08.01.00-14-0001/16-00 przewidywała realizację całości prac do połowy 2019 roku, a następnie jeden rok tzw. pielęgnacji gwarancyjnej.

***

Więcej informacji o firmie: park-m.pl I Facebook I Instagram I LinkedIn

Kontakt dla mediów

Ewelina Łasińska
E – mail: [email protected]
Tel.: +48 667 141 004

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ogrody Zamku Królewskiego odzyskały przedwojenny blask dzięki Sądeckiej firmie Park – M - Gazeta Krakowska

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto