Odmrażanie gospodarki. Rząd luzuje obostrzenia. Duże zmiany od 4 maja! Kiedy otwarte hotele i restauracje, kiedy dzieci wracają do szkoły?

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Rząd przedstawił plan znoszenia obostrzeń w maju. Odmrażana będzie gastronomia, hotele, sport, do szkół mają wrócić dzieci. Są też decyzje dotyczące wesel, komunii i noszenia maseczek. Jak wygląda cały plan? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami >>> PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI > Andrzej Banas
4 maja otwarte zostaną galerie handlowe, wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i muzea. Od 8 mają będzie można korzystać z hoteli. Od 15 maja mają zostać otwarte restauracje i kawiarnie, ale tylko na terenie ogródków gastronomicznych. Również od połowy przyszłego miesiąca komunie i wesela będą mogły odbywać się z limitem do 20 osób. Z kolei 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym. W środę premier Mateusz Morawiecki podał plan na luzowanie obostrzeń w gospodarce.

PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI >>>

Premier na początku konferencji powiedział, że dane, które otrzymujemy pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki.

- Dają podstawy do ostrożnego optymizmu. Ostatnie dni pokazały, że prawdopodobnie ta trzecia fala się przełamała - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że wirus nie zniknie z dnia na dzień. Musimy zachować pewną elastyczność reagowania.

- Chcemy, żeby gospodarka wracała na właściwe tory w sposób naturalny - dodał premier.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zaczynając od 1 maja, wprowadzone zostaną jednolite zasady w całym kraju, które dotyczą przede wszystkim sportu. - Jeśli chodzi o kwestie obiektów zamkniętych, otwieramy wszystkie obiekty sportowe i baseny dla grup dzieci i młodzieży - mówi Adam Niedzielski.

Minister zapowiedział, że kolejny krok zostanie wykonany 15 maja.

- Być może zaproponujemy wtedy brak obowiązku noszenia maseczek na twarzy na zewnątrz. Oznacza to otwarcie gastronomii z limitem do 50 proc., teatrów i kin - dodał Adam Niedzielski.

Odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń. Plan rządu

OD 1 MAJA

 • Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne
 • Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: limit – max. 50 osób; uprawianie sportu w krytych obiektach sportowych oraz na basenach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży (max. 50 proc. obłożenia obiektu).

OD 4 MAJA

 • Kultura – otwarte galerie sztuki i muzea (limit 1 osoby na 15 m2), działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
 • Handel – otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe (limit 1 osoby na 15 m2), działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
 • Kult religijny – nabożeństwa z limitem osób: limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach, rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu.
 • Edukacja – szkoły podstawowe: nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej, ścisły reżim sanitarny – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.

OD 8 MAJA

 • Hotele – otwarte dla gości (max 50 proc. obłożenia obiektu), zamknięte restauracje oraz strefa welness&spa

OD 15 MAJA

 • Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.
 • Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne: działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.
 • Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu: max 50 proc. obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
 • Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 25 osób; w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej)
 • Edukacja – szkoły podstawowe i średnie: nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych, nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich, ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.
 • Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: max 25 proc. publiczności.

OD 29 MAJA

 • Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje: max obłożenie 50 proc. lokalu; działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik.
 • Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 50 osób; w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej).
 • Kultura – otwarte kina i teatry; max obłożenie 50 proc. placówki; działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
 • Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach: obiekty dostępne dla wszystkich; max obłożenie do 50 proc. (z widownią)
 • Sport – uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria: limit 1 osoby na 15m2; działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.
 • Edukacja – szkoły podstawowe i średnie: nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów; ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.

FLESZ - Przedsiębiorcy otrzymają pomoc

Wideo

Materiał oryginalny: Odmrażanie gospodarki. Rząd luzuje obostrzenia. Duże zmiany od 4 maja! Kiedy otwarte hotele i restauracje, kiedy dzieci wracają do szkoły? - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie