Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddaj krew, uratuj komuś życie. Wakacje to trudny czas dla banków krwi

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Wakacje to trudny czas dla banków krwi
Wakacje to trudny czas dla banków krwi Andrzej Banas
Co roku czas wakacji oznacza dla regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa znacznie mniejszą liczbę krwiodawców. Jednocześnie jest to okres, w którym zapotrzebowanie na krew wzrasta z powodu większej liczby różnego rodzaju wypadków. Ten rok jest jeszcze trudniejszy – z racji trwającej pandemii koronawirusa, dawców jest mniej niż w latach ubiegłych. Dlatego też, aby uzupełnić wakacyjne braki, czerwony bus RCKiK w Krakowie, w którym chętni mogą oddać krew i osocze niemal codziennie jest w trasie.

FLESZ - Polacy wrócili do fast foodów

od 16 lat

W magazynach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie jest coraz mniej krwi. Przez panującą pandemię liczba dawców znacząco się zmniejszyła. Centrum zachowuje jeszcze bezpieczny poziom zapasów, ale z dnia na dzień one topnieją. To pokłosie m.in. powrotu zabiegów planowych do szpitali.

Jak zwykle najbardziej potrzebna jest krew z odczynem Rh-. Szczególnie cenna jest grupa ORhD- (ujemna), ponieważ w nagłych przypadkach może zostać ona przetoczona każdemu biorcy. Niestety, jest to jedna z najrzadziej występujących grup krwi na świecie. Szacuje się, że posiada ją zaledwie 6 proc. Polaków.

W sumie w okresie wakacji krakowskie RCKiK zanotowało spadek donacji krwi o około 10 proc. Aby uzupełnić braki w magazynie, krakowskie centrum niemal codziennie organizuje akcje wyjazdowe do miejsc, gdzie m.in. przebywają wczasowicze, a także pozyskując nadwyżki krwi z innych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Jedna z takich wyjazdowych akcji odbyła się w środę przed Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie. Przez kilka godzin pracownicy oraz wszyscy zainteresowani pomocą oddawali krew dla pacjentów placówki. W sumie było to kilkadziesiąt osób. SU to największa lecznica w regionie, której pacjenci rocznie pacjenci otrzymują kilkaset litrów krwi. Dla przykładu tylko w lipcu 2021 r. zużyto tu ponad 2 tys. jednostek krwi.

W najbliższy weekend krwiobus odwiedzi m.in. Zakopane, Mszanę czy Kęty. Wykaz wszystkich miejsc, w których w najbliższym czasie stanie mobilny punk poboru krwi, można znaleźć na stronie internetowej RCKiK w Krakowie, w zakładce „Ekipy wyjazdowe”.

Przypomnijmy, dawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 60 lat, która czuje się zdrowa i waży nie mniej niż 50 kg. Krew mogą oddawać także osoby po szczepieniu przeciw COVID-19. W przypadku przyjęcia szczepionek Pfizera i Moderny należy odczekać 48 godzin, chyba że występują objawy jak gorączka czy złe samopoczucie. Wtedy należy się wstrzymać około tygodnia. W przypadku preparatów firm AstraZeneca i Johnson&Johnson okres oczekiwania to dwa tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oddaj krew, uratuj komuś życie. Wakacje to trudny czas dla banków krwi - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto