Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od Wyspiańskiego do Chlandy

Ewa Kozakiewicz
Sala pierwsza ? rzeźba Wacława Szymanowskiego ?Mickiewicz po Improwizacji? i obraz Władysława Podkowińskiego ?Marsz żałobny Szopena? 	Fot. Jacek Kozioł
Sala pierwsza ? rzeźba Wacława Szymanowskiego ?Mickiewicz po Improwizacji? i obraz Władysława Podkowińskiego ?Marsz żałobny Szopena? Fot. Jacek Kozioł
Jesienią otworzy swoje podwoje największa i najważniejsza galeria muzealna w kraju, prezentująca sztukę polską XX wieku. To około 600 dzieł po konserwacji i często w całkiem nowych ramach, na powierzchni trzech ...

Jesienią otworzy swoje podwoje największa i najważniejsza galeria muzealna w kraju, prezentująca sztukę polską XX wieku. To około 600 dzieł po konserwacji i często w całkiem nowych ramach, na powierzchni trzech tysięcy metrów kwadratowych, w dziewięciu dużych salach, oddzielonych specjalnymi ścianami, zróżnicowanymi w barwie. Kolory akcentują i narzucają nastrój odpowiedni dla percepcji prac, których układ wymuszony jest po części architekturą budynku Gmachu Głównego.
Najpierw widz ogłuszony jest od wejścia intensywnym orangem, to sygnał, że oglądanie nie może być senne, a "przeprawa przez sztukę" ostatnich 125 lat niezbyt łatwa.
- Zwiedzanie Galerii nie musi się odbywać w jakiejś szczególnej kolejności, z wcześniej wytyczonym kierunkiem. Układ dzieł i podział przestrzeni pozwala na spacer dowolny i powroty, a każdy będzie mógł indywidualnie wybrać to, co go najbardziej interesuje - zapewnia z?ca dyrektora naczelnego Muzeum Narodowego, Marek Świca.
"A to Polska właśnie"
Wściekły pomarańcz sal wciąga w niespokojny klimat młodopolski. Obrazy Witolda Wojtkiewicza, Wojciecha Weisa, czy Jacka Malczewskiego wprowadzają w dwie ścieżki: lewą i prawą. Jedna idzie do tzw. sali Stanisława Wyspiańskiego, którą zatytułowano patetycznie: "A to Polska właśnie", druga w klimaty paryskie. W sali Wyspiańskiego wybudowano specjalnie trzy monumentalne ściany pod kartonaże do projektów artysty do katedry wawelskiej, tu umieszczone są też rzeźby m.in. ?Pochód królów? Wacława Szymanowskiego (z Wawelu), obrazy Włodzimierza Tetmajera - większość związana z tematyką ludową, także huculszczyzną.
- W tej sali chciałbym pokazywać "Wesele" - film Andrzeja Wajdy, doskonale korespondujący z znajdującymi się tutaj dziełami - mówi Marek Świca. - Sprawa po wstępnej zgodzie reżysera na razie upadła, ale myślę, że może dojdzie do tego, pora przecież, aby dzieło sztuki filmowej mogło być prezentowane właśnie w muzeum, jak jest to praktykowane na świecie - dodaje dyrektor.
Na fladze francuskiej - umownie zasygnowanej przez kolory ścian właśnie, oglądać będzie można obrazy wybitnych artystów tworzących w stolicy ówczesnej sztuki - Paryżu. Autoportet Olgi Boznańskiej i wiele innych płócien może być ciągle zamieniana, ponieważ w zbiorach muzeum znajduje się aż 87 obrazów tej wybitnej artystki!
Dzieła Tadeusza Makowskiego, Józefa Pankiewicza, Władysława Ślewińskiego uzupełniają paryskie klimaty. Zaletą i innowacją tej Galerii będzie to, że pokazywane dzieła będą stale w ruchu ? wieszane na ścianach i chowane do magazynów, tak by widzowie mogli odwiedzać tę samą Galerię, ale ciągle z inną, wzbogacaną i uzupełnianą kolekcją.
Pokoik Kantora i innych
Oddzielna sala w czerni, na razie pusta - Tadeusza Kantora kojarzy się z przestrzenię teatralną i tu prawdopodobnie będą obiekty wypożyczone ze spektaklu "Umarłej klasy". Towarzyszyć im będą obrazy, informel, dokumentacja fotograficzna z happeningów. Scieżka za tą salą prowadzi do ekspozycji poświęconej Grupie Krakowskiej, której członkiem był przecież artysta.
- Grupa Krakowska jest fenomenem nie tylko lokalnym- twierdzi Marek Świca. Tu w Krakowie przecież kiedyś toczyły się najważniejsze debaty o sztuce, a ich efekty w postaci dzieł, powstałych w tym mieście mamy obowiązek jako muzeum pokazywać. To tu musi paść odpowiedź, czy Grupa Krakowska jest na miarę muzeum, czy też nie?
Plazmowy ekran
Zmienny pokaz na antresoli grafik m.in. Jerzego Panka, oddzielna sala poświęcona malarstwu Jerzego Nowosielskiego, które koresponduje z pracami Grzegorza Szwiertni( ?Ćwiczenia mnemotechniczne?) i Piotra Lutyńskiego. A do tego specjalna realizacja Leona Tarasewicza, który sam zagospodarowuje daną mu przestrzeń - to tylko niektóre innowacje Galerii. Obok awangardy XX wieku okresu międzywojnia, na antresoli zobaczymy prezentację Marka Chlandy - jednego z najwybitniejszych artystów, żyjących w naszym mieście, z międzynarodową sławą.
Jeśli do tego dodamy prezentację krakowskiej szkoły animacji, którą będzie można oglądać na ekranie telewizora plazmowego, to mamy obraz nieco innego ducha ekspozycji, który ma łączyć koiec XX i początek XXI wieku. - Pętla czasu musi się zamknąć - twierdzi Marek Świca, odpowiedzialny za całość koncepcji - a w muzeum nie musi być nudno...
Koncepcja i wybór
Ideą Galerii Sztuki Polskiej XX wieku jest pokazanie sztuki przez pryzmat fenomenu Krakowa, który z jednej strony jest i był zawsze zachowawczy, ale też tutaj rodziły się najbardziej awangardowe pomysły i trendy, które artyści przy niesprzyjających nawet warunkach potrafili zrealizować. Dlatego przed autorami koncepcji aranżacji Galerii stanął trudny wybór dzieł, które muzeum zdecydowało się pokazać.
Dodatkowym utrudnieniem jest to, że kto inny projektował scenariusz układu Galerii, a kto inny go kończy. Dyrektor Marek Świca nie ukrywa, że propozycje Anny Król i prof. Adama Brinckena (autora obecnej aranżacji), pracujących przy koncepcji determinują pewne rozwiązania, które on sam modyfikuje w zależności od obecnych warunków i możliwości.
Warto dodać, że wcześniejsze poważne roboty budowlane, zakończone z końcem czerwca, a obecne przy aranżacji, były możliwe dzięki zastrzykowi finansowemu z ministerstwa kultury. Całość prac kosztowała około 8 mln zł.
Czy trzy tysiące metrów kwadratowych dla sztuki zostało dobrze wykorzystane -okaże się już niebawem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto