Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Od lat proszą o remont dziurawej ulicy. Będą protestować?

Bartosz Dybała
Na dziurawej ulicy Cechowej można zniszczyć zawieszenie. Droga nie był remontowana od wielu lat
Na dziurawej ulicy Cechowej można zniszczyć zawieszenie. Droga nie był remontowana od wielu lat Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Mieszkańcy grożą protestem i blokadą drogi. Chcą wymóc łatanie dziurawej ulicy. Urzędnicy planują poprawić całą nawierzchnię. Jeden odcinek czeka przebudowa.

Mieszkańcy Piasków Wielkich od lat nie mogą się doprosić remontu ulicy Cechowej, która jest w fatalnym stanie, podobnie jak dwie pobliskie ulice: Łużycka i Tuchowska. Na dziurach i nierównościach można uszkodzić zawieszenie samochodu. Zdenerwowani krakowianie z tej części miasta zapowiadają protest. Nie wykluczają, że zablokują Cechową. Ich działania popiera Jarosław Kajdański, radny dzielnicy X, Podgórze Duchackie.

- Jest fatalnie. Droga nie była remontowana od trzydziestu lat. Miasto ciągle obiecuje, że coś w tej sprawie zrobi, ale temat za każdym razem znika - twierdzi radny Kajdański. - Cierpliwość mieszkańców się wyczerpuje. Był nawet pomysł, żeby zaprosić pana prezydenta do przejazdu tą ulicą, żeby zobaczył, jakie tam są wyboje - dodaje radny.

Mieszkańcy Piasków Wielkich zaznaczają, że ich okolica jest mocno zabudowywana. Powstają kolejne bloki.

To oznacza, że ruch samochodowy na wspomnianych ulicach jest coraz większy, a ich stan z dnia na dzień się pogarsza.

Urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu twierdzą, że ulica Łużycka była remontowana w latach 2014 - 2015. Chodzi o odcinek od ulicy Nowosądeckiej do ulicy Cechowej. Co jednak z poprawą stanu nawierzchni tej ostatniej? - Planowany jest remont nakładkowy od ulicy Gwarnej do ulicy Łużyckiej - zaznacza Michał Pyclik z ZIKiT. Obecnie urzędnicy analizują nadesłane oferty od firm chętnych wykonać prace.

- Umowny termin zakończenia remontu to koniec sierpnia - kwituje Pyclik. Urzędnicy informują również o przebudowie Cechowej, która ma zostać wykonana na odcinku od ulicy Łużyckiej do ulicy Niebieskiej.

Inwestycja będzie realizowana wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Kiedy do tego dojdzie? Na razie nie wiadomo. Pewne jest, że prace mają kosztować około 3,5 miliona złotych. Przebudowana zostanie też sieć wodociągowa wraz z przyłączami, powstanie kanał ogólnospławny i zostaną przeprowadzone naprawy jezdni oraz chodników.

Przypomnijmy, że w tym rejonie Krakowa od lat trwa spór. Rozwiązaniem problemu zakorkowanych ulic według radnych i mieszkańców mogłaby być rozbudowa i przedłużenie, zaledwie o kilkaset metrów, ulicy Kordiana oraz połączenie jej z ul. Bojki i Witosa. Tak powstałaby alternatywa dla wąskiej ul. Tuchowskiej i wiecznie zakorkowanej Łużyckiej.

Magistrat jednak wpadł na inny pomysł. Za 2,7 mln zł wykupił teren pod budowę innej, nowej drogi. Chodzi o planowaną od lat ulicę Nową Sławka, przeciwko której protestują mieszkańcy. Twierdzą, że przebiegałaby tuż pod ich oknami. Wydaje się jednak, że miejscy urzędnicy będą się skłaniać bardziej w stronę rozbudowy ulicy Kordiana. Obecnie przygotowują materiały, które są potrzebne do sporządzenia koncepcji dla takiej arterii.

Wczoraj wieczorem miało się odbyć spotkanie mieszkańców, podczas którego planowali zdecydować o formie i terminie zapowiadanego protestu. Możliwe, że urzędnicy zaproszą organizatorów na spotkanie do siebie, by spróbować odwieść od blokowania ulicy. Do sprawy powrócimy.

WIDEO: Krakowskie lotnisko wyróżnione. Stąd chce się latać

Źródło: TVP Kraków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

UOKiK przeprowadza kontrole na stacjach V2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto