Ochrona zdrowia psychicznego dzieci w szkołach podstawowych w Krakowie – wciąż działa bezpłatna infolinia

Materiał informacyjny 38PR & Content Communication
Trwa program pt. „Ochrona zdrowia psychicznego dzieci w szkołach podstawowych na terenie miasta Krakowa". Jego celem jest wzmocnienie zdrowia psychicznego uczniów, a także pomoc im w radzeniu sobie z trudnościami wychowawczymi. Jeszcze do końca grudnia funkcjonuje także bezpłatna telefoniczna linia wsparcia psychologicznego, gdzie udzielane są porady dla rodziców, opiekunów i nauczycieli. Jak z niej skorzystać i z jakimi problemami można się zgłosić – odpowiada Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska, Koordynator Zespołu Psychologów i Psychoterapeutów, Poradnia Zdrowia Psychicznego HARMONIA, Grupa LUX MED.

- Umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami jest niezwykle ważna, jednak wsparcie i czujność rodziców, opiekunów czy nauczycieli są w tej kwestii niezbędne i kluczowe. Działania realizowane w ramach wspólnego projektu Miasta Kraków i Grupy LUX MED mają nieść realną pomoc, której potrzebują zwłaszcza dzieci znajdujące się w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla ich zdrowia psychicznego. Jako psycholog i psychoterapeuta bardzo chciałabym, aby rodzice nie obawiali się sięgać po pomoc, dlatego właśnie jednym z elementów programu jest bezpłatna infolinia, z której śmiało można korzystać. Często rodzice uważają, że nie potrzebują wsparcia lub obawiają się, że kontakt z infolinią spowoduje swego rodzaju kontrolę lub przykre konsekwencje. Pragnę zapewnić, że to bezpieczne miejsce, a naszym celem jest wsparcie i niesienie pomocy – wyjaśnia Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska, Poradnia Zdrowia Psychicznego HARMONIA, Grupa LUX MED.

Kiedy warto sięgnąć po pomoc?

- Wsparcie psychologa potrzebne i pomocne będzie w każdym temacie, który w ocenie rodzica jest dla niego trudny. Szczególnie jeśli widzi znaczącą zmianę w zachowaniu dziecka – kiedy dziecko się izoluje, zamyka na kontakt. Często psycholog jest tą osobą, która powie na co zwrócić uwagę. Wiemy, że jest grono rodziców, którzy sobie świetnie radzą: dopytują, szukają informacji – ale nie wszyscy podchodzą do tego tematu w ten sam sposób. Czasem to inne osoby z bezpośredniego otoczenia dziecka – dziadkowie czy opiekunowie – zauważają te zmiany i to one dają sygnał, że należy zareagować – dodaje ekspertka.

Warto mieć świadomość, że czasem to, co dorosłym wydaje się błahe, dla dziecka może stanowić duży i trudny problem. Może chodzić np. o odrzucenie społeczne czy o poczucie samotności wśród dzieci – a to powoduje już realne cierpienie.
- Zamiast spełniania siebie, dziecko woli zamknąć się w pokoju lub grać w samotności na komputerze. Tu rodzic powinien być szczególnie ostrożnym ponieważ w Internecie czyhają niebezpieczeństwa, które mogą znacząco wpłynąć na dziecko. Kolejnym ostrzeżeniem może być zmieniona emocjonalność dziecka – jest osowiałe, apatyczne, często płacze, jest niereagujące, wyraża nieustanny sprzeciw. To także powinno być swego rodzaju alarmem dla rodzica, aby zareagować – tłumaczy ekspertka Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA.

- Czasem jednak chęci pomocy ze strony rodziców wobec dziecka nie wystarczają. Warto wtedy wyjść z inicjatywą skorzystania z pomocy ,,bezpiecznego dorosłego’’. Może być to np. ktoś z rodziny, wychowawca, pedagog szkolny, psycholog, pielęgniarka, instruktor od jazdy konnej czy nauczyciel WF-u. Ktoś, kto w percepcji dziecka jest godny zaufania i wysłuchania jego potrzeb. - Zdarza się także, że to rodzice potrzebują wsparcia i takie telefony też się pojawiają. Szczególnie jeśli w ich życiu zadziało się coś, że stan dziecka się pogorszył lub zachowuje się w inny sposób. Bywa, że dopiero po jakimś czasie orientują się, że czegoś nie dostrzegli, na co teraz powinni zwracać uwagę i jak powinni rozmawiać z dzieckiem w zaistniałej sytuacji – tłumaczy psycholog.

W jaki sposób działa infolinia?

- Przede wszystkim jest ona cały czas do dyspozycji, to usługa wielorazowa i może być anonimowa. Jest to odpowiedź na potrzeby społeczeństwa. Bardzo często już podczas pierwszych konsultacji, rodzic dostaje wskazówkę, że powinien skonsultować dziecko z lekarzem, a czasem otrzymuje nawet pełną odpowiedź dotyczącą teg, co mogło się konkretnie wydarzyć u dziecka – np. w akceptacji siebie, nawiązywaniu relacji. Wtedy często zalecamy, aby dziecko pobyło w grupie, nauczyło się relacji społecznych – tłumaczy Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska.

Pamiętajmy, że problemy, które zgłaszają rodzice nie muszą być sytuacjami podbramkowymi – nie muszą być to myśli samobójcze lub okaleczanie się. Dojrzewanie, zmienianie się ciała, złe samopoczucie dziecka jest równie istotne i jeśli tylko powoduje niepokój rodzica, warto by zostało to skonsultowane.

Wciąż jednak wiele jest do zrobienia, w dalszym ciągu obserwuje się, że rodzice często nie wiedzą czym się różni pomoc psychologa od psychoterapeuty lub lekarza psychiatry – nadal jest to stygmatyzowane. Słysząc czasem jak rodziny rozmawiają na ten temat, to zdarza się, że jest to długa droga, żeby rodzic stwierdził, że należy skorzystać z pomocy specjalisty – pojawia się przekonanie, że trzeba sobie jakoś poradzić, jakoś to będzie, może warto przeczekać, może sytuacja sama się uspokoi. - Jeśli widzimy jednak, że coś się dzieje w kwestii emocji bądź przeżywania dziecka, to należy się tym zaopiekować i zgłosić się o pomoc do psychologa albo psychiatry. Zdajemy sobie sprawę, że problemy są wielopłaszczyznowe. Jako psychologowie obserwujemy także stale rosnące zapotrzebowanie na usługi z zakresu szeroko pojętego zdrowia psychicznego i rozwoju, które jest związane z aktualnymi wyzwaniami społecznymi. Naszą odpowiedzią na potrzeby pacjentów jest otwarcie pierwszej Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia w Krakowie (przy ul. Lublańskiej 34) – kończy Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska.

Rejestracja na telefoniczną poradę psychologa, poprzez infolinię pod numerem 12 323 61 21, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00 i w soboty w godz. 10:00-14:00. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa i Grupę LUX MED wraz z Poradnią Zdrowia Psychicznego HARMONIA.

O Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz ok. 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ochrona zdrowia psychicznego dzieci w szkołach podstawowych w Krakowie – wciąż działa bezpłatna infolinia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto