Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obelisk z żółtą strzałką i muszlą. W Krakowie stanął słup jak te przy drodze do Santiago de Compostela

(MM)
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Obelisk-symbol Drogi św. Jakuba stanął w ogrodzie klasztoru franciszkanów w Krakowie, na terenie naprzeciwko Okna Papieskiego. To dar rządu hiszpańskiego regionu Galicja, którego stolicą jest Santiago de Compostela - miejsce spoczynku św. Jakuba Starszego Apostoła, od średniowiecza znany ośrodek kultu i cel pielgrzymek.

We wtorek w uroczystym odsłonięciu obelisku wzięli udział m.in.: prezydent Krakowa, ambasador Hiszpanii, przedstawiciel rządu Galicji, przedstawiciele zakonu franciszkanów w Krakowie oraz krakowski korpus konsularny.

Tradycja pielgrzymek Drogą św. Jakuba ma już blisko tysiąc lat. Od czasu odkrycia grobu apostoła pielgrzymi ze wszystkich zakątków świata przemierzają rozmaite szlaki, aby dotrzeć do Santiago de Compostela.

Pielgrzymki do grobu św. Jakuba przez wieki sprzyjały rozwojowi handlu, a także rozprzestrzenianiu się kultury i języków. W bardzo istotny sposób przyczyniały się jednak również do szerzenia łączących pielgrzymów uniwersalnych wartości, takich jak solidarność i tolerancja. Dlatego właśnie 25 lat temu Droga św. Jakuba została uznana kulturowym dziedzictwem ludzkości.

Dzisiaj Droga Jakubowa wciąż przyciąga do Hiszpanii tysiące pielgrzymów i turystów z całego świata. Tylko w 2018 r. Santiago de Compostela odwiedziły osoby ze 180 krajów, z pięciu kontynentów. Podróżujący w Europie wybierają jedną z dziesięciu oficjalnych dróg. Te prowadzą do katedry w Santiago de Compostela poprzez 28 różnych krajów Europy. Jedna z najbardziej znanych tras, tzw. droga francuska, ma blisko 800 kilometrów.

Wśród najbardziej charakterystycznych symboli pielgrzymki, obok muszli św. Jakuba, są granitowe znaczniki wskazujące drogę wędrowcom i informujące ich o odległości od Santiago de Compostela. To właśnie taki znacznik stanął w Krakowie. Obelisk ma te same proporcje, co słupy umieszczone wzdłuż Drogi. Na froncie zamieszczono symbole św. Jakuba oraz odległość do Santiago de Compostela. Boczne ściany zostały ozdobione mapą Europy, z Galicją zaznaczoną w brązie. Na każdym bloku widnieje żółta strzałka oraz muszla św. Jakuba.

Ważący 500 kg kamień milowy Drogi Jakubowej umieszczony w Krakowie znajduje się 4 tys. 184 kilometry od katedry w
Santiago de Compostela.

Posadowienie obelisku w Krakowie zbiega się z obchodami stulecia przywrócenia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Hiszpanią a Polską. Znacznik Drogi Jakubowej będzie stanowić trwały symbol relacji polsko-hiszpańskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obelisk z żółtą strzałką i muszlą. W Krakowie stanął słup jak te przy drodze do Santiago de Compostela - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto