Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Przeżyjmy jeszcze raz to wyjątkowe, niezapomniane wydarzenie [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Mija pięć lat od Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pod Wawelem obchodzona jest rocznica tego niezapomnianego wydarzenia.
Mija pięć lat od Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pod Wawelem obchodzona jest rocznica tego niezapomnianego wydarzenia. Aneta Żurek/ Archidiecezja Krakowska
31. Światowe Dni Młodzieży, spotkanie młodych katolików, odbyły się w Krakowie w dniach 26–31 lipca 2016 roku. W uroczystościach uczestniczył papież Franciszek. W ŚDM wzięło udział ok. 3 milionów młodych osób z całego świata. To było niepowtarzalne i niezapomniane chwile. W Krakowie odbywają się obchody 5. rocznicy tego wydarzenia. Zaplanowano m.in. spotkanie na Campusie Misericordiae – Polach Miłosierdzia w Brzegach, w miejscu, gdzie na spotkanie z papieżem przybyło 2,5 miliona osób.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

– Pamięcią, ale także sercem, wracamy do tych dni 2016 roku, kiedy to młodzież całego świata zgromadziła się w naszej ojczyźnie, aby swoim życiem, obecnością, entuzjazmem zaświadczyć, że Panem jest Jezus. Niewątpliwie to, co dokonało się w tych dniach było wielkim Bożym dziełem – mówił bp Robert Chrząszcz do młodzieży, która zgromadziła się w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, by świętować 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Mszy św. w papieskim sanktuarium przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który dokładnie pięć lat temu na krakowskich Błoniach zainaugurował Światowe Dni Młodzieży. – Zachowamy na zawsze pamięć o tamtych lipcowych dniach. Kraków stał się stolicą młodego Kościoła – wielkiej wspólnoty uczniów Jezusa z Nazaretu, dla których On zawsze jest i będzie „drogą, prawdą, i życiem”, jedynym Zbawicielem i nadzieją świata – mówił metropolita senior przypominając ówczesny entuzjazm wiary i radości młodych z całego świata.

Mszę św. w sanktuarium św. Jana Pawła II koncelebrowali bp Grzegorz Suchodolski – wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM i sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, bp Marek Solarczyk – przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz lubelski biskup pomocniczy Adam Bab, przez wiele lat odpowiadający za duszpasterstwo młodzieży na terenie swojej archidiecezji i uczestniczący w kolejnych edycjach ŚDM.

Po Mszy św. rozpoczął się koncert uwielbieniowy, podczas którego zaprezentowano m.in. pięć znanych już hymnów ŚDM, a na koniec – premierowe wykonanie hymnu ŚDM Lizbona 2023, zatytułowanego “Powietrze już drga”.

W związku z obchodami 5. rocznicy ŚDM w Krakowie w dniach 30 lipca – 1 sierpnia 2021odbędzie się spotkanie w strefie społecznej na Campusie Misericordiae – Polach Miłosierdzia w Brzegach, gdzie powstał Dom Miłosierdzia, Centrum logistyczne Caritas oraz Dom Młodych wraz z Muzeum Jana Pawła II.

Na rocznicę tych szczególnych wydarzeń dobiega końca budowa Domu Młodych, na głównej elewacji tego domu powstaje mural przedstawiający czuwających młodych ludzi trzymających w rękach świece pokoju tak jak to było w sobotę (30 lipca 2016 r.) gdy modlili się z papieżem Franciszkiem na Campus Misericordiae w wielickich Brzegach.

Program Obchodów 5. rocznicy ŚDM na Campusie Misericordiae

30 lipca 2021 (piątek)
19 – Koncert African Music School
20 – Droga Krzyżowa na Polach Miłosierdzia
21 – rozpoczęcie trzydniowej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Domu Młodych

31 lipca 2021 (sobota)
19 – Koncert SIEWCY LEDNICY
20 – Koncert Muzyków Solnego Uwielbienia z gościnnym udziałem Magdy Steczkowskiej
Procesja Światła na Polach Miłosierdzia

1 sierpnia 2021 (niedziela)
15 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (Dom Młodych)
18 – „Muzyczne dziękczynienie” – o. Łukasz Buksa z zespołem
19 – Zespół Play&Pray
20 – Msza Święta Dziękczynna (obok Domu Miłosierdzia) Celebrowana przez abp. Marka Jędraszewskiego

Na Campus Misericordiae w Brzegach wystąpi również African Music School – to ważny międzynarodowy projekt misyjny. African Music School jest jedną z niewielu na całym kontynencie afrykańskim, szkół muzycznych. Założona została przez polskiego misjonarza i prowadzona jest przez fundację Akeda w Republice Środkowej Afryki. Kolejne zmiany muzyków z Polski uczą tam uzdolnione dzieci i młodzież gry na różnych instrumentach.

Podczas wydarzeń rocznicowych będzie można zwiedzać wyjątkową wystawę na Campus Misericordiae (obok Domu Młodych) będzie można zwiedzać wyjątkową wystawę „Małopolska Karola Wojtyły – Jana Pawła II”.

Campusu Misericordiae Wieliczka – Brzegi

Historia tego miejsca rozpoczęła się pięć lat temu pod koniec lipca, kiedy to papież Franciszek w tym miejscu spotkał się z młodzieżą całego świata. Campus Misericordiae stał się gościnną ziemią dla ponad dwóch i pół miliona pielgrzymów z całego świata. W sobotni wieczór (30 lipca 2016 r.) zgromadzonych młodych ludzi połączyła wspólna modlitwa i śpiew, które nie ustały przez całą noc. 31 lipca 2016 r. papież Franciszek powrócił na Brzegi, by poświęcić Dom Miłosierdzia oraz Centrum Caritas Chleb Miłosierdzia i odprawił Mszę Świętą Posłania.

Obecnie trwa rozbudowa strefy społecznej Campus Misericordiae, tuż obok Ronda Światowych Dni Młodzieży powstał park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie 30 lipca 2016 r. Brama Miłosierdzia stanęła w tym miejscu jako symbol przyjaźni i pokoju między narodami świata. Wokół niej na Polach Miłosierdzia powstały drogi, tworzące zarys płomienia – symbolizującego niegasnący płomień Miłosierdzia Bożego.

Obecnie prowadzone są też prace budowlane przy powstającym obok Domu Miłosierdzia – Domu dla Młodych. Budynek zaprojektowano jako miejsce informacyjno-wspomnieniowe o ŚDM 2016, w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i zatrzymać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto