Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O początkach Czartów Kraków, czyli amatorski hokej na lodzie

Czarty Kraków
Czarty Kraków
Fascynaci amatorskiego hokeja na lodzie, mimo niesprzyjającej infrastruktury, zaczynają organizować się w Krakowie.

Drużyna Czartów Kraków powstała z połączenia dwóch odrębnych wiekowo grup. Pierwszą stworzyli młodzi zawodnicy z Krowodrzy Górki, którzy zaczynali swoją przygodę z hokejem w wieku 15 lat, grając przede wszystkim na rolkach. Od czasu do czasu, jej nieliczni przedstawiciele próbowali swoich sił w starciach na lodzie, a także w tzw. Lidze Małej Tafli.

Drugą jest grupa dorosłych, która szkoliła się jedynie przez grę na lodzie. Do sezonu 2009/2010 obie grupy praktycznie nigdy się ze sobą nie spotkały. Nadszedł jednak czas, kiedy pojawiło się wspólne pragnienie utworzenia nowej, amatorskiej drużyny hokejowej w Krakowie. Efektem tego jest powstała w 2010 r. drużyna Czarty Kraków.

Hokej na lodzie w wydaniu amatorskim to sport wymagający

- Na świecie przyjęło się mówić, że hokej to sport dla największych twardzieli, w którym nie ma miejsca na odpoczynek i uprzejmości. Jest to stwierdzenie całkowicie prawdziwe - mówi Mateusz Szwachta, zawodnik Czartów Kraków. - Niejednokrotnie w czasie meczu da się zauważyć elementy gry ciałem, nieczyste zagrania. W amatorskim hokeju są one jednak ograniczane do minimum, co nie znaczy, że gra przeradza się w przysłowiowe "szachy". Każdy zawodnik zostawia na lodzie całe swoje serce. Trzeba dawać z siebie, co tylko można, aż do momentu przywołania nas do zmiany. Jest to czas pozornie krótki, ale tak naprawdę morderczo wyczerpujący - dodaje Szwachta.

Organizacja drużyny
Obecnie drużyna Czartów Kraków liczy dwadzieścia osób, w tym zaledwie jednego bramkarza. Zawodników cechuje zróżnicowanie wiekowe. Treningi odbywają się trzy razy w tygodniu (w poniedziałki i czwartki na lodowisku przy ulicy Eisenberga 2, a w soboty na lodowisku przy ul. Siedleckiego 7).

Infrastruktura hokejowa w Krakowie
- W Polsce hokej jest zaniedbaną i mało popularną dyscypliną sportową. Społeczeństwo często reaguje zdziwieniem na widok osoby z kijem hokejowym w rękach. Nie lepiej jest z infrastrukturą - włodarze hal sportowych nie wynajmują obiektów pod letnie treningi na rolkach, podając niezrozumiałe argumenty - wyjaśnia Mateusz Szwachta. Hokeistom brakuje też pełnowymiarowych lodowisk, gdyż w całym mieście odpowiednie jest właściwie tylko jedno - przy ulicy Siedleckiego 7, na którym swoje mecze rozgrywa drużyna Mistrza Polski, Comarch Cracovia Kraków.

- Sprawia to, że hala lodowa udostępniana jest nam jedynie w późnych godzinach wieczornych - dodaje Mateusz. - Ceny wynajmu lodowiska oscylują w granicach 250 zł za godzinę. Nie są to małe kwoty, jeżeli patrzy się przez pryzmat całego sezonu, więc chętnie przyjęlibyśmy jakąkolwiek formę sponsoringu.

Wrota drużyny otwarte dla wszystkich

Drużyna Czartów Kraków jest otwarta na osoby, które chciałyby spróbować swoich sił. Ważne jest, aby posiadać kompletny sprzęt ochronny i nigdy nie tracić zapału do gry. Wszelkie informacje znaleźć można na stronie internetowej Czartów lub pod adresem e-mail: [email protected].

Plan przyszłościowy
- Jesteśmy grupą miłośników hokeja, którym zależy na czerpaniu przyjemności z podnoszenia swoich umiejętności sportowych oraz krzewieniu wśród innych zdrowego stylu życia - podsumowuje Szwachta. Swoje horyzonty zawodnicy pragną poszerzyć, startując w Małopolskiej Amatorskiej Lidze Hokeja oraz w barażach do Mistrzostw Polski Amatorów (MPA).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto