Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O co chodzi w Strajku Kobiet? Posłuchajcie tych piosenek

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Strajk kobiet, protest studentów, o co chodzi w tym buncie?
Strajk kobiet, protest studentów, o co chodzi w tym buncie? Przemyslaw Swiderski
Ulicami polskich miast przetaczają się od wielu dni demonstracje pod hasłem Strajku Kobiet porównywane do protestów paryskich studentów w maju 1968 roku. Polskie protesty to głos kobiet i pokolenia Z, które rozpoczyna swoje dorosłe życie, czego dotyczą? Jeśli jeszcze nie wiecie, posłuchajcie piosenek - głosów buntu.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Karol Krupiak "Osiem gwiazd (wojna)"

"„Miałem na ten temat milczeć, ale w sumie po co” obecna sytuacja w kraju wymaga komentarza. Dla mnie najlepszy komentarz, to ten poprzez muzykę. Tak więc napisałem i nagrałem utwór, w którym nie wyrażam się w superlatywach o partii rządzącej. Nagrałem to jako wyraz wsparcia dla wszystkich protestujących, a w szczególności dla protestujących kobiet. Nagrałem to,
w trosce o kobiety, które są mi najbliższe, tak więc moją mamę, siostrę, wszystkie przyjaciółki i koleżanki. Ten utwór jest dla was" - napisał na Instagramie 18-letni licealsta z Tychów Karol Krupiak.

O czym śpiewa w piosence "Osiem gwiazd (wojna)", o którym już mówi się jako o głosie pokolenia?

"To był bardzo chory rok w bardzo chorym kraju/ Od wirusa po protesty mamy rząd na haju/ Chorzy fanatycy, pomyleni kłamcy/
Kiedy atakują ja nie będę stał i patrzył" - śpiewa Karol Kurpiak

"Na ulicach, na balkonach wszędzie osiem gwiazd/ Pora się pakować właśnie kończy się wasz czas /Co wy tam bronicie? Rodzinę i tradycje? /Jak tradycja trochę inna to zawsze macie milicję / Boicie się tęczy, prawda Panie Duda? / Waszych domów bronią ludzie z białym orłem na mundurach / Pan minister zdrowia kupił nam respiratory/ A pan Jacek w trosce o nas zrobił nam drogie wybory" - wyśpiewuje bunt młodych wywołując do tablicy kolejnych polityków.

"Młode pokolenie! Zabieramy głos / Miarka się przebrała teraz wam mówimy dość" - śpiewa młody raper.

O inspiracji do napisania tekstu mówił w rozmowie z "dziennikiem Zachodnim": - Wróciłem z niedzielnego protestu w moim mieście w Tychach i pomysł na utwór przyszedł sam. Napisałem go w około dwie godziny.

"Tortury ciało" Di Libe brent wi a nase Szmate

Podczas poniedziałkowych protestów na moście Dębnickim w Krakowie na tle radiowozów dziewczyna z akordeonem - Maja Pompa wyśpiewała protest-song Strajku Kobiet - "Tortury ciało". Autorką słów pieśni jest Łaja Szkło. Artystki tworzą kapelę podwórkową "Di Libe brent wi a nase Szmate", co w języku jidisz oznacza "Miłość płonie jak mokra szmata".

Pieśń "Bella ciao" powstała w latach czterdziestych, śpiewana przez włoskich partyzantów antyfaszystowskich. Samą melodię zapożyczono z pieśni ludowej najemnych robotników rolnych. Dziś "Bella ciao" to jeden z najpopularniejszych utworów antyfaszystowskich, piosenka stała się też motywem muzycznym serialu "Dom z papieru".

"Pewnego czwartku /polski Trybunał /chciał przejąć moje ciało, twoje ciało, ciało ciało ciało!/Pewnego czwartku /polski Trybunał/
wyrzekł nam wojnę w biały dzień./ Więc jeśli nie chcesz/swojemu ciału /powiedzieć ciao, ciało, ciao, ciao, ciało ciao, ciao!/ To bierz transparent /jak inne siostry /i bunt swój po ulicy nieś." - śpiewa Maja Pompa.

Zwykła Polka "Piosenka patriotyczna"

"Urodzona w kraju, w którym tylko mi wolno / Malować się, być ładną i spokojną / Nie włożycie mnie w ramkę z Bozią / Odpowiem wam krzykiem i wojną" - śpiewa przy akompaniamencie ukulele artystka, która nazywa siebie Zwykłą Polką i pragnie pozostać anonimowa. Zwykła Polka nawiązuje do hasła ośmiu gwiazd.

Uwaga, piosenka zawiera treści uważane za wulgarne.

Matylda Damięcka "Kołysanka dla hejtera"

Do głównego hasła protestów nawiązała w swojej piosence Matylda Damięcka. Aktorka śpiewa: "piszesz lalka do bzykania /
więc raz dwa mi wypier***/już dosadniej nie potrafię /więc zapraszam wypier***"

Uwaga, piosenka zawiera treści uważane za wulgarne.

Kasia Nosowska "Kto cię tak skrzywdził?"

Do głosu młodego pokolenia dołączyli się także znani już artyści. Katarzyna Nosowska opublikowała na Instagramie piosenkę, w której zwraca się do Jarosława Kaczyńskiego: "to cię tak skrzywił, że bijesz na oślep? Co ci się śni, że nie możesz odpocząć? Co zrobiła matka, że tak się boisz kobiet? Co zrobił ojciec, że mścisz się na obcych? Kto ci to zrobił? Kto ci to zrobił? Przed czym uciekasz? Czego się boisz? "

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: O co chodzi w Strajku Kobiet? Posłuchajcie tych piosenek - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto