Podczas zabiegu pacjent leży na leżance, słucha relaksacyjnej muzyki, a na suficie widzi konstelację gwiazd. W tym czasie trwa bezkrwawy zabieg - cybernetyczny nóż naświetla miejsca zaatakowane przez raka, dobiera odpowiednią dawkę i kąt naświetlenia. Niszczy chore tkanki ukierunkowaną wiązką promieniowania z dokładnością do ułamków milimetra. Dociera do bardzo trudno dostępnych dla skalpela miejsc - w mózgu, płucach, kręgosłupie czy wątrobie.
Największym atutem cybernetycznego noża jest to, że pozwala leczyć bardzo niewielkie guzy.
- Precyzyjnie oddziela miejsca chore od zdrowego. Umie sobie poradzić także z guzami rozsianymi, których nie można było dotąd napromieniowywać. Każdego namierza i niszczy z osobna - opowiada dr Krzysztof Bereza, Kierownik Zakładu Brachyterapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Metoda nie wymaga użycia skalpela, znieczulenia czy uśpienia chorego. Dawka promieniowania jest wprawdzie kilkakrotnie wyższa niż przy innych metodach naświetlań, ale stosuje się ją krócej: dzięki temu czas leczenia skraca się z kilku tygodni do jednego lub kilku seansów. Dzięki ruchomej głowicy "nóż" dociera prawie wszędzie, w przeciwieństwie do tradycyjnego urządzenia do naświetlań. Pozwala też atakować ten sam nowotwór z różnych stron, dzięki czemu minimalizuje się uszkodzenia zdrowych tkanek. Jest też ratunkiem dla tych, których tradycyjnymi naświetlaniami leczyć się nie da, bo komórki rakowe umiejscowiły się w trudno dostępnych miejscach.
- Istotną sprawą jest także to, że CyberKnife oferuje możliwość napromieniania guzów ruchomych oddechowo, znajdujących się w płucu, jamie brzusznej czy też w rdzeniu kręgowym. System śledzi tor oddechowy chorego i poruszający się guz podążając za nim i nie pozwalając napromienić otaczających tkanek zdrowych - wyjaśnia dr Robert Kwiatkowski – pełnomocnik dyrektora ds. rozwoju radioterapii w SU.
Jedyna wada sprzętu to jego cena. Nóż kosztuje ok. 32 miliony złotych. W całym kraju jest tylko pięć takich urządzeń. Dwa w Gliwicach oraz po jednym w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.
Od lipca w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie z leczenia za pomocą CyberKnife skorzystało ponad 50 pacjentów. Placówka ma jednak w planach w ciągu najbliższych tygodni znacząco zwiększyć możliwości w tym zakresie.
- Jesteśmy w trakcie szkoleń personelu, by w jak największym stopniu móc wykorzystywać potencjał tego urządzenia - zapewnia dr Kwiatkowski.
Szpital Uniwersytecki dysponuje także nowoczesnym aparatem tomoterapii umożliwiający optymalne naświetlanie guzów poprzez „import” obrazów z tomografu komputerowego i zastosowanie układu lokalizującego chore tkanki.
Sytuacja pracownika na rynku pracy
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tanie mieszkania od komornika. Te licytacje komornicze odbędą się w lutym
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

WMF Kitchenminis 4211129128131
Założona w 1853r i znana ze stylowego wzornictwa ł…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026ECA Czerwony Karmelek
Blender KitchenAid Artisan K400 CA 5KSB4026ECA kar…