Nowy Targ ma trasy do biegania na nartach

Józef Słowik
W stoicy Podhala czynna jest już pierwsza trasa narciarska
W stoicy Podhala czynna jest już pierwsza trasa narciarska Józef Słowik
Nowy Targ ma aspiracje stać się stolicą narciarstwa biegowego na Podhalu. A trzeba przyznać, że miłośników tej formy uprawiania białego szaleństwa, jest coraz więcej. Miasto, jako pierwsze i jedno z niewielu w Polsce przygotowało ratrakiem dwie trasy.

- Warunki śniegowe pozwoliły na przygotowanie dziewięciokilometrowej pętli, która rozpoczyna się na lotnisku, wiedzie wzdłuż Boru w stronę Szaflar, następnie skręca w kierunku Gronkowa i wraca z powrotem na lotnisko - informuje burmistrz Nowego Targu, Marek Fryźlewicz. - Druga siedmiokilometrowa część trasy biegnie od kładki wzdłuż Dunajca w stronę Szaflar, skręca w stronę Boru i wraca z powrotem na lotnisko.

Czytaj także: Dolina Pięciu Stawów pod śniegiem

Jak wyjaśnia naczelnik wydziału promocji i infrastruktury w nowotarskim magistracie Marcin Jagła, często turyści przebywający w Białce Tatrzańskiej czy Bukownie dzwonią do urzędu z pytaniem, gdzie i czy w ogóle jest możliwość pobiegania w Nowym Targu na nartach. - Ostatnio narciarze biegowi notorycznie zadawali nam pytanie, kiedy będą gotowe trasy - mówi naczelnik Jagła. - W końcu są. Jak tylko pozwoliła na to aura, na trasę na Borze na Czerwonym w ruch poszedł ratrak. Obsługuje go firma, która wygrała przetarg ogłoszony przez urząd.

W tym roku elementem jeszcze bardziej podnoszącym popularność tras biegowych na nowotarskim lotnisku, ma być otwarta kładka pieszo-rowerowa. Kładka stanęła na Dunajcu. - To doskonały łącznik tras biegowych z miastem. Wcześniej bowiem były próby pokonywania przez narciarzy zamarzniętego Dunajca pieszo, a to już było niebezpieczne - przypomina Jagła.

Tym sposobem Nowy Targ chce być miastem aktywnego wypoczynku również w zimie. Jadwiga Guzik, dyrektorka organizowanego już od sześciu lat w Nowym Targu znanego wśród narciarzy biegowych w całej Polsce biegu imienia Jana Pawła II, przyznaje, że nowotarskie szlaki narciarskie są znakomite przede wszystkim dla amatorów. - Są płaskie i można na nich uczyć się techniki biegu - mówi Guzik. - Takich tras potrzeba, bo z roku na rok rośnie frekwencja na biegu im. JP II.

Kto nie może

Z trasy biegowej na Borze na Czerwonym, jak zaznaczają władze Nowego Targu, mogą korzystać jedynie narciarze w zimie, a w lecie rowerzyści lub spacerowicze.
Całkowicie zabronione jest poruszanie się po nich quadom, skuterom śnieżnym i motorom crossowym. Powodem jest szczególnie bliskość ścisłego rezerwatu przyrody Bór na Czerwonym. Ale nie tylko. Maszyny silnikowe są zagrożeniem dla niezmotoryzowanych i niszczą też trasę.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Rzucił się z nożem na kolegę przy grillu
Najciekawsze świąteczne prezenty, wigilijne przepisy, pomysły na sylwestra - wszystko w serwisie świątecznym**swieta24.pl**.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie