- Warunki śniegowe pozwoliły na przygotowanie dziewięciokilometrowej pętli, która rozpoczyna się na lotnisku, wiedzie wzdłuż Boru w stronę Szaflar, następnie skręca w kierunku Gronkowa i wraca z powrotem na lotnisko - informuje burmistrz Nowego Targu, Marek Fryźlewicz. - Druga siedmiokilometrowa część trasy biegnie od kładki wzdłuż Dunajca w stronę Szaflar, skręca w stronę Boru i wraca z powrotem na lotnisko.
Czytaj także: Dolina Pięciu Stawów pod śniegiem
Jak wyjaśnia naczelnik wydziału promocji i infrastruktury w nowotarskim magistracie Marcin Jagła, często turyści przebywający w Białce Tatrzańskiej czy Bukownie dzwonią do urzędu z pytaniem, gdzie i czy w ogóle jest możliwość pobiegania w Nowym Targu na nartach. - Ostatnio narciarze biegowi notorycznie zadawali nam pytanie, kiedy będą gotowe trasy - mówi naczelnik Jagła. - W końcu są. Jak tylko pozwoliła na to aura, na trasę na Borze na Czerwonym w ruch poszedł ratrak. Obsługuje go firma, która wygrała przetarg ogłoszony przez urząd.
W tym roku elementem jeszcze bardziej podnoszącym popularność tras biegowych na nowotarskim lotnisku, ma być otwarta kładka pieszo-rowerowa. Kładka stanęła na Dunajcu. - To doskonały łącznik tras biegowych z miastem. Wcześniej bowiem były próby pokonywania przez narciarzy zamarzniętego Dunajca pieszo, a to już było niebezpieczne - przypomina Jagła.
Tym sposobem Nowy Targ chce być miastem aktywnego wypoczynku również w zimie. Jadwiga Guzik, dyrektorka organizowanego już od sześciu lat w Nowym Targu znanego wśród narciarzy biegowych w całej Polsce biegu imienia Jana Pawła II, przyznaje, że nowotarskie szlaki narciarskie są znakomite przede wszystkim dla amatorów. - Są płaskie i można na nich uczyć się techniki biegu - mówi Guzik. - Takich tras potrzeba, bo z roku na rok rośnie frekwencja na biegu im. JP II.
Kto nie może
Z trasy biegowej na Borze na Czerwonym, jak zaznaczają władze Nowego Targu, mogą korzystać jedynie narciarze w zimie, a w lecie rowerzyści lub spacerowicze.
Całkowicie zabronione jest poruszanie się po nich quadom, skuterom śnieżnym i motorom crossowym. Powodem jest szczególnie bliskość ścisłego rezerwatu przyrody Bór na Czerwonym. Ale nie tylko. Maszyny silnikowe są zagrożeniem dla niezmotoryzowanych i niszczą też trasę.
Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Rzucił się z nożem na kolegę przy grillu
Najciekawsze świąteczne prezenty, wigilijne przepisy, pomysły na sylwestra - wszystko w serwisie świątecznym**swieta24.pl**.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?