Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi mieszkańcy krakowskiego zoo [ZDJĘCIA]

Anna Agaciak
Błyszczak purpurowy
Błyszczak purpurowy zoo
Piękna pogoda sprzyja prowadzonym inwestycjom. Już na wiosnę doczekamy się zupełnie nowego, efektownego wejścia do ogrodu. Tymczasem w niektórych ptasich woleriach trwa... okres lęgowy.

Krakowskie zoo może pochwalić się nowymi przychówkami. Rodzinę powiększył m.in. błyszczak purpurowy, w naturze występujący w Senegalu, Gwinei, Ugandzie i Kenii. – To lśniący, efektowny gatunek z rodziny szpakowatych – mówi Józef Skotnicki, dyrektor ogrodu.

Błyszczaki żyją na sawannie. Żywią się jagodami, nasionami, owadami i innymi bezkręgowcami. Nie gardzą również resztkami mięsa, pozostawionymi przez drapieżniki.
Ptaki te gniazdują w dziuplach. Samica składa 2-4 jaja. Ich wysiadywanie trwa około 2 tygodnie. Pisklęta przebywają w gnieździe przez cztery tygodnie.

Według IUCN (Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody) gatunek ten należy do kategorii Lc – oznaczającej mniejsze ryzyko zagrożenia.

Powiększyło się także stadko świergotek seledynowych. To papużki w naturze zamieszkujące w południowej Australii.
Samce tego gatunku są kolorowe z czerwonymi plecami, samice są bardziej szare, dlatego łatwo można odróżnić ich płeć. Młode po opuszczeniu gniazda wyglądają jak dorosłe osobniki, tylko mają bardziej matowe upierzenie. Samica wydaje charakterystyczne bardzo przyjemne dźwięki. Papużki te nie tak hałaśliwe jak papużka falista czy nimfa.

Od początku października w ogrodzie trwa przebudowa bramy wejściowej, w której znajdowały się kasy biletowe.
– Stare kasy już wyburzyliśmy – opowiada dyrektor Skotnicki. – Teraz kasy znajdują się w stojących obok kontenerach. Taka sytuacja potrwa do wiosny. Mam nadzieję, że już na początku kwietnia nowy, efektowny pawilon wejściowy będzie gotowy.

Po modernizacji zwiedzający będą mieli do dyspozycji cztery stanowiska prowadzące sprzedaż biletów i sklepik. W budynku przewidziane jest również pomieszczenie przeznaczone dla pracowników ochrony. Obiekt będzie miał wysokość 7,65 m, powierzchnia jego zabudowy wyniesie 80 m kw. Ściany budynku będą wykończone betonem architektonicznym i drewnem.

Na tym nie koniec planowych w zoo modernizacji. Dyrekcja już przygotowuje się do kolejnej potężnej inwestycji. Chce na miejscu wyburzonych starych klatek dla średnich kotów – postawić nowoczesną małpiarnię. Zamieszkają w niej szympansy i zupełnie nowy gatunek – makaki japońskie.

– Złożyliśmy już wnioski do rady Miasta Krakowa o zabezpieczenie dofinansowania tej inwestycji na lata 2018 i 2019 – dodaje dyrektor.

Szympansy w nowym obiekcie mają wieść wręcz luksusowe życie. Nie tylko będą miały wielki wybieg z trawą, drzewami i skałami, ale także podgrzewane półki skalne, które pozwolą im na bezpieczne wychodzenie na wybieg zimą. Dziś zimowych spacerów na wybiegu nie lubią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto