Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe stoiska dla kwiaciarek na Rynku w Krakowie nadal będą testowane i poprawiane. Wzbudzały kontrowersje, ale zaczynają się podobać?

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Kwiaciarki będą miały więcej czasu na testowanie nowego stoiska.
Kwiaciarki będą miały więcej czasu na testowanie nowego stoiska. Aleksandra Łabędź
Jeszcze niedawno sprawa nowego stoiska dla kwiaciarek, które testowo stanęło na Rynku Głównym w Krakowie, budziła wielkie emocje, a tymczasem urzędnicy informują, że blisko 70 proc. uwag zgłoszonych w konsultacjach na jego temat było... pozytywnych. Już na samym początku testów, czyli w listopadzie ubiegłego roku mieszkańcy komentowali, że stanowisko wygląda jak: "konfesjonał" lub "przenośna toaleta". Zwolenników wówczas było niewielu. Wówczas apelowano, by nie skreślać stoiska tak szybko. Czyżby doszło do zmiany? Dzisiaj mimo, że testy jeszcze trwają, wiadomo już, że kilka korekt na pewno będzie koniecznych.

Wydłużony czas testów

Wydłużony okres testowania stanowiska dla kwiaciarek jest tłumaczony jako - wyraz troski o formę i walory estetyczne kulturowego krajobrazu Rynku Głównego. Równie ważne jest także sprawdzenie codziennego użytkowania w zakresie jego przydatności, funkcjonalności, wytrzymałości na warunki atmosferyczne i wygody użytkowników. Testowanie polega na tym, że kwiaciarki używają go rotacyjnie i prowadzą w nim handel na bieżąco. Póki co testy trwały w okresie jesiennym i zimowym, dlatego ważne jest również, aby można było sprawdzić jego funkcjonalność w lecie.

- Po zebraniu oraz przeanalizowaniu uwag i wniosków zostaną podjęte dalsze decyzje związane z użytkowaniem i lokalizacją nowych stoisk - wyjaśnia Katarzyna Olesiak.

Intensywne konsultacje

- Należy zaznaczyć, że w zgodnej opinii służb konserwatorsko-architektonicznych projektanci podjęli się niezwykle trudnego tematu dotyczącego wprowadzenia do historycznej przestrzeni nowego obiektu, który nie może stanowić swoją formą agresywnego i dominującego zawłaszczenia szczególnie chronionej przestrzeni Rynku Głównego - informuje krakowski magistrat.

Projekt stanowiska dla kwiaciarek został przygotowany przez firmę LATALAdesign.

- Kwiaciarki testujące obecnie prototyp stosika zwróciły uwagę na zdecydowaną poprawę komfortu pracy, jak i pozytywnie oceniły zastosowane rozwiązania architektoniczne czy funkcjonalne wpływające na codzienne użytkowanie. Koncepcja i projekt stoiska był regularnie konsultowany przez firmę z miastem, kwiaciarkami, plastykiem miasta, miejskim i wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz przedstawicielami środowiska architektów - dodają urzędnicy.

Korekty będą konieczne

- Do 30 grudnia 2022r. na adres Krakowskiego Forum Kultury, można było zgłaszać uwagi odnośnie stoiska. Ponad 70 proc. zgłoszonych uwag to uwagi pozytywne - mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Zaprojektowane stoisko przede wszystkim będzie musiało mieć zmienioną formę. Docelowo ma wyglądać jak tradycyjny stragan, a nie pawilon, tak aby klienci mieli bezpośredni kontakt z oferowanym produktem.

- W nowym projekcie, po testowaniu obecnego prototypu, istotne jest zastosowanie odpowiedniego zadaszenia stoiska w formie parasoli przy stoiskach jako nawiązanie do tradycji handlowych w tym miejscu. Przyjęcie takiego rozwiązania nada także odpowiednią lekkość w odbiorze formy i gabarytów stoiska - tłumaczy Katarzyna Olesiak.

W projekcie mają również zostać uwzględnione uwagi dotyczące korekty wysokości stoiska, zaakcenotowania roślinnych motywów kwiatowych nawiązujących m. in. do twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

- Stoisko powinno być maksymalnie przezierne, w związku z powyższym prezentowane obecnie zastosowanie lameli powinno zostać ograniczone - dodaje dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Wskazane korekty nie są ostateczną listą zmian, ponieważ testy trwają nadal i cały czas kwiaciarki mogą zgłaszać swoje uwagi.

Będzie siedem stanowisk

Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego dodaje również, że - Nie planuje się zlikwidowania parasolek jako elementu podkreślenia funkcji stoiska jako straganu handlowego z nakierowaną ofertą na bezpośredni kontakt z klientem, a nie jedynie pawilonu z funkcją sprzedaży.

Aktualnie ostatecznego kosztu docelowych siedmiu stosik kwiatowych jeszcze nie znamy. - Kosztorys zostanie opracowany w oparciu o finalny prototyp - dodaje Katarzyna Olesiak. Przypominamy, że testowane stanowisko kosztowało 114 tys. zł. netto.

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto