Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe Muzeum Kościuszkowskie za 11 milionów złotych przy Kopcu Kościuszki [ZDJĘCIA]

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Widok na odnowiony Kopiec Kościuszki, który stanowi obecnie część nowoczesnego Muzeum Kościuszki w Krakowie
Widok na odnowiony Kopiec Kościuszki, który stanowi obecnie część nowoczesnego Muzeum Kościuszki w Krakowie Materiały prasowe
1 lipca zostanie otwarta dla zwiedzających nowa wystawa „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny” w Muzeum Kościuszkowskim przy Kopcu Kościuszki w Krakowie. Będzie ona najważniejszą częścią nowego muzeum, które powstało z inicjatywy Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie. Tym samym dobiega końca największa w historii Kopca Kościuszki inwestycja, w ramach której został również zrewitalizowany fort okalający Kopiec.

FLESZ - Czy mleko bez laktozy to dobry wybór?

od 16 lat

Nowe muzeum jest zwieńczeniem wieloletnich starań o utworzenie takiego miejsca poświęconego życiu i dokonaniom Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Gromadzone przez lata pamiątki zostały wyeksponowane w nowoczesny sposób na interaktywnej i multimedialnej wystawie poświęconej Kościuszce.

- Jestem szczęśliwy, że los pozwala nam urzeczywistnić pielęgnowane przez Komitet od 200 lat marzenie o wielkiej wystawie kościuszkowskiej. Już gen. Paszkowski, pierwszy prezes Komitetu, przywiózł z Solury pamiątki po Naczelniku z myślą o Muzeum Kościuszki w Krakowie. Troszczył się o to również prof. Karol Estreicher, my wreszcie to realizujemy. Kościuszko jest bohaterem uniwersalnym i ponadczasowym, więc wciąż potrzebnym – mówi prof. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie.

Wystawa „Kościuszko - bohater wciąż potrzebny” upamiętnia dziedzictwo Tadeusza Kościuszki, ale jest skierowana głównie do ludzi młodych. Aby do nich trafić, zastosowano nowoczesne narzędzia wystawiennicze, ukazujące Kościuszkę jako superbohatera, który dzięki swoim cechom charakteru oraz wielu talentom zmieniał świat. Widzowie biorą udział w barwnym widowisku, które łączy w sobie projekcje multimedialne, elementy gry komputerowej, z tradycyjnymi muzealiami pochodzącymi ze zbiorów polskich instytucji.

Opowieść o Kościuszce tworzą też cenne eksponaty i pamiątki, m.in. oryginalne drzwi do dworu w Miłocicach, gdzie naczelnik przenocował po bitwie pod Racławicami czy ryngraf z Matką Boską, który według tradycji do niego należał. Na wystawie znajdziemy też wierne repliki przedmiotów toczonych w drewnie przez samego bohatera wystawy, jego szabli, munduru kadeta Szkoły Rycerskiej, odznaczeń czy żeton, który Kościuszko przywiózł z podróży do Stanów Zjednoczonych.

Prace nad wystawą trwały niespełna dwa lata. Autorem scenariusza jest dr Michał Niezabitowski, członek Komitetu Kopca Kościuszki i dyrektor Muzeum Krakowa. Wystawa została zaprojektowana i wykonana przez konsorcjum firm Adventure Multimedialne Muzea oraz Koza Nostra Studio, znanych z kilkudziesięciu realizacji wystawienniczych w całej Polsce.

Tuż przy wejściu na Kopiec Kościuszki stanęła makieta Kopca i fortu nr 2 „Kościuszko”. Jest ona rekonstrukcją obiektu z okresu międzywojennego, kiedy stacjonowało w nim Wojsko Polskie i fort był kompletny. Został na niej odwzorowany fort sprzed komunistycznych rozbiórek powojennych, co pozwoli zrozumieć zwiedzającym istotę i sens ocalałych zabudowań.

W ramach inwestycji zostały zrealizowane również prace konserwatorskie, renowacyjne i modernizacyjne. Dawny blask odzyskały wnętrza fortu – na ścianach zamiast tynków pojawiła się oryginalna, czerwona cegła. Nad dziedzińcem o powierzchni 300 m kw. powstało szklane zadaszenie, ze specjalnym szkłem grzewczym, przeciwsłonecznym, z funkcją topnienia śniegu.
Dzięki staraniom Komitetu Kopca Kościuszki powstała także biblioteka kościuszkowska – unikatowy i bezcenny księgozbiór, w którym znajdują się m.in. wydania z lat 20. XIX w. Jest to w sumie ok. 1,5 tys. egzemplarzy, które po uporządkowaniu i konserwacji trafiły do przeszklonych gablot w odbudowanej części Fortu nr 2 „Kościuszko”.

To nie koniec prac nad muzeum. Zaplanowano także stworzenie u stóp Kopca Ogrodu Kościuszkowskiego, który nawiązuje do wielkiej pasji Tadeusza Kościuszki. Z historii wiadomo, że bardzo lubił prace ogrodowe i pasjonowała go hodowla róż. Specjalne miejsce w ogrodzie będą zajmować róże „Tadeusz Kościuszko” – odmiana wyhodowana specjalnie na cześć bohatera przez Łukasza Rojewskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Różanego.

- Komitet Kopca Kościuszki i sam Kopiec obchodzą w tym roku okrągły jubileusz 200-lecia istnienia. Nowe muzeum ma być zwieńczeniem społecznej, dwuwiekowej misji opieki nad tym niezwykłym pomnikiem historii oraz krzewienia tradycji i edukacji o naszym wielkim bohaterze narodowym - mówi Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki.

Inwestycja jest realizowana dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, przy wsparciu środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz środków własnych Komitetu Kopca Kościuszki. Jej koszt to prawie 11 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowe Muzeum Kościuszkowskie za 11 milionów złotych przy Kopcu Kościuszki [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto