Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowatorska operacja w Korfantowie. Lekarze i inżynierowie zrobili implant biodra na miarę pacjentki

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Dr nauk medycznych Marek Czerner, wiceprezes OCR ds medyczych
Dr nauk medycznych Marek Czerner, wiceprezes OCR ds medyczych Krzysztof Strauchmann
Pierwszy taki zabieg na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. W Korfantowie ortopedzi wszczepili staw biodrowy wydrukowany „na miarę” pacjentki.

Operowana w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie kobieta miała już wcześniej wszczepiony standardowy implant biodra, który po pewnym czasie uległ obluzowaniu.

Tym razem w czasie badania tomografią komputerową odtworzono dokładnie zarysy jej uszkodzonych kości i stworzono trójwymiarowy model cyfrowy.

Nowy implant został wydrukowany w Stanach Zjednoczonych w stopie tytanu przez drukarkę 3D. Pasuje tylko do konkretnego pacjenta.

Wszystkie przygotowania trwały trzy miesiące. Pierwszą operację w Korfantowie przeprowadził prof. Paweł Łęgosz z Kliniki Uniwersyteckiej w Warszawie, ale ortopedzi z OCR chcą przygotowywać kolejne takie, już samodzielne zabiegi.

- Główna zaleta tego zabiegu polega na tym, pacjent może natychmiast zacząć usprawnianie. Nie trzeba długi czas czekać aż coś się zagoi, odbuduje – mówi dr nauk medycznych Marek Czerner, wiceprezes OCR ds. medycznych. - Pacjent w ciągu 4 – 5 dni może wrócić do domu. Unika też niebezpieczeństwa ponownych zabiegów operacyjnych. Tak wykonany implant jest na tyle stabilny, że ma szanse przyrosnąć do podłoża i przenosić wszystkie obciążenia.

Operacja bez poprawek

Standardowo lekarze ortopedzi dobierają implanty z palety kilkudziesięciu rodzajów, stosownie do wieku, wagi i stryktury kości pacjenta.

Technologia drukowania indywidualnych implantów jest już znana, ale z powodów finansowych nie robiono tego wcześniej, bo zabieg jest wielokrotnie droższy od standardowej operacji wszczepienia endoprotezy.

Nowe zasady rozliczania kontraktu OCR spowodowały, że NFZ zwróci cały jej koszt. To nie spowoduje zagrożenia, że trzeba będzie ograniczać liczbę standardowych zabiegów w ośrodku w Korfantowie.

OCR wykonuje w ciągu roku ok. 800 zabiegów wszczepienia standardowych endoprotez biodrowych i kolanowych, w tym wszystkie w województwie poprawki, czyli wtórne wszczepienia.

Ośrodek chce w przyszłości rozwijać chirurgię kręgosłupa w zakresie neuroortopedii.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowatorska operacja w Korfantowie. Lekarze i inżynierowie zrobili implant biodra na miarę pacjentki - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto