Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa Fabryka Oskara Schindlera [foto]

Kini
Kini
W budynku dawnej Fabryki Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera powstaje Muzeum, w którym zobaczymy historię Krakowa w czasach okupacji niemieckiej, życia ludzi oraz aktywności Niemców.

- To budynek specyficzny: miejsce historyczne, ale i symbol. Miejsce, w którym chcemy pokazać historię tych 25% mieszkańców naszego miasta, którzy w wyniku Holocaustu przestali istnieć - powiedział podczas prezentacji budynku Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Fabrykę przejęło Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Dyrektor, Michał Niezabitowski oprowadził dziś przybyłych gości po nieistniejącej jeszcze wystawie, ale już w nowych, odremontowanych wnętrzach. Muzeum zostanie otwarte dopiero jesienią przyszłego roku.

Do dyspozycji zwiedzających będą trzy piętra. Ekspozycja zostanie podzielona na kilkanaście segmentów tematycznych. Wydzielona przestrzeń Muzeum stanie się miejscem dla ekspozycji czasowych, natomiast w sali kinowej odbywać się będą pokazy filmowe.

Celem wystawy będzie przede wszystkim pokazanie tego okresu przez pryzmat osobistych historii indywiadulanych ludzi:Polaków, Żydów, Niemców, ukazujących rózne aspekty życia poprzez relacje filmowe i nagrania radiowe z opowieściami mieszkańców Krakowa o przeżyciach z lat 1939- 1945.

Najważniejszym jednak będzie stworzenie ekspozycji przedstawiajacej sceny z życia ulicy, jako miejsca uroczystości publicznych, aktywności Niemców dążących do germanizacji Krakowa. Zobaczymy ulice, na których dochodziło do łapanek , publicznych egzekucji, a także akcji niepodległościowych polskiego podziemia.

- Uważam,ze powinniśmy być wdzięczni Oscarowi Schindlerowi za to co robił, a co wpisało się w historię naszego miasta, którą teraz będziemy mogli zobaczyć. To był porządny człowiek, który dbał o ludzi. Nikt w tym czasie nie odważyłby się pomagać Żydom. Był ryzykantem - mówił procesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Aleksander Skotnicki. - Znam ludzi, którzy tu zostali uratowani. Jestem dumny, że to miejsce zostało odnowione, bowiem jest to miejsce kultu dla tych osób - dodaje profesor.

Dziennikarzu

Użyj komórki
Żywe Miasto

Wygraj pieniądze
Skarby Małopolski

Zagłosuj!

Boże Narodzenie
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto