Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nosiciele Poezji szukali się pod Wawelem [zdjęcia]

Redakcja
Młodzi ludzie ubrani w koszulki z fragmentami poezji Czesława Miłosza szukali "drugiej polówki" wiersza. To kolejne wydarzenie w ramach obchodów Roku Miłosza.

Zobacz też:

2. Festiwal Czesława Miłosza. Poeta niejedno ma imię

Dwa tygodnie przed rocznicą urodzin Czesława Miłosza, 15 czerwca, punktualnie o 12.00 pod Wawelem spotkało się prawie 100 Nosicieli Poezji. Mieli na sobie białe w koszulki z nadrukowanymi fragmentami trzech jego wierszy: "Wiara", "Nadzieja" i "Miłość".

- Flash mob zachęca nie tylko do kupienia koszulek z fragmentami poezji, ale także do przyjścia w określone miejsce i stworzenia wiersza Miłosza - wyjaśnia Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. - To jest zachwycające, że młodzi ludzie chcą nosić tę koszulkę, chcą czytać te wiersze, odkrywać Miłosza na nowo - dodaje Helbin.

Najpierw z głośników popłynął głos poety, czytającego swój utwór "Jak było…". Później poezja Miłosza była nie tylko czytana, ale także śpiewana przez uczennicę krakowskiego VII LO. Po wspólnym czytaniu, przyszedł czas na zabawę – każdy z Nosicieli musiał odnaleźć tego, który na swojej koszulce miał nadrukowane dokończenie fragmentu jednego z wierszy.

Miłosz Wyzwolony jest dla młodych ludzi

Nosiciele Poezji to jedno z wielu wydarzeń w ramach projektu Miłosz 365, czyli obchodów roku, poświęconego nobliście. - Wspólnie z Instytutem Książki i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizujemy projekt "Miłosz Wyzwolony", skierowany przede wszystkim do młodych ludzi - mówi Izabela Helbin, dyrektor KBF. - Chcemy Miłosza bardziej spopularyzować, pokazać, że to nie tylko ten ogromny, pomnikowy noblista, tylko po prostu poeta, który wychodzi do przechodnia, do osoby, która na codzień z nim nie obcuje - dodaje Helbin.

Miejsce spotkania wybrano nieprzypadkowo. Na placu przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego znajduje się rzeźba "Ślad", czyli dbicie linii papilarnych Czesława Miłosza, wycięte w stalowej blasze. Wielokrotnie powiększone tworzą ażurową płaszczyznę, pod poziomem której rozsypany jest specyficzny rodzaj kruszywa: mnóstwo liter, przypominających żwir w ogrodach zen. To hołd złożony Miłoszowi przez krakowskiego artystę, Aleksandra Janickiego.


foto. Łukasz Żołądź

Czytaj też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto