Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Krakowie 2019: co, gdzie, kiedy?

(red)
Muzeum Narodowe w Krakowie pokaże nową odsłonę wystawy o Wyspiańskim
Muzeum Narodowe w Krakowie pokaże nową odsłonę wystawy o Wyspiańskim Andrzej Banas / Polska Press
Przed nami Noc Muzeów w Krakowie 2019. Od lat to jedno z najważniejszych majowych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym mieszkańców i turystów.

Noc Muzeów w Krakowie 2019 zaczyna się - tradycyjnie - dzień wcześniej niż w całej Polce, czyli 17 maja. Wtedy właśnie odbędzie się o godz. 18, inauguracja wydarzenia na dziedzińcu, który dzielą wspólnie Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Fabryka Emalia Oskara Schindlera, która jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Zamek Królewski na Wawelu będzie miał już wtedy czynny odnowiony Skarbiec. Czyli miejsce, gdzie znajdują się najcenniejsze obiekty.

W Muzeum Narodowe w Krakowie obchodzić będzie Noc Muzeów 2019 pod znakiem nowej wystawy o... Stanisławie Wyspiańskim. Tym razem jej podtytuł brzmi "Posłowie". A to nie jedyna atrakcja, jaka zostały przygotowane w Gmachu Głównym:

  • godz. 18:00 – Wokół Wyspiańskiego – Wieczór autorski prof. Franciszka Ziejki poświęcony książkom: Tragiczny los artysty. Artur Grottger – Franciszek Wyspiański – Stanisław Wyspiański Podróże pisarzy. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz i inni, sala „U Samurajów”, prowadzenie dr hab. Łukasz Gaweł przy współudziale prof. dr hab. Anny Czabanowskiej-Wróbel
  • godz. 19:30 – Wyspiański. Posłowie – wystawa czasowa. Oprowadzanie kuratorskie, Magdalena Laskowska, Łucja Skoczeń-Rąpała
  • godz. 20:00 – Performens taneczny – Moore. Rzeźba w tańcu, taniec w rzeźbie, plac przed Gmachem oraz I piętro, prowadzenie Agata Małodobry, Ewa Kalita
  • godz. 20:00 – 24:00 Naturalnie, czyli zostań modelem i otrzymaj swój portret. Studenci krakowskiej ASP stworzą szybkie, szkicowe portrety osób zwiedzających
  • godz. 20:30 – oprowadzanie/spacer po wystawie w oddziałach MNK początek: plac przed Gmachem, prowadzenie Kamil Gibas
  • godz. 21:30 – oprowadzanie kuratorskie, Agnieszka Jankowska-Marzec
  • godz. 22:00 – Wajda – wystawa czasowa
  • Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, Anna Sokulska (parter)
  • godz. 23:00 – Oprowadzanie tematyczne, Marcin Ciężadlik
  • godz. 23:15 – Kino w Muzeum – Wajda. Pokaz filmu Dyrygent (97 min), sala „U Samurajów”, prelekcja Urszula Wolak

Poza tym Muzeum Narodowe w Krakowie przygotuje w Kamienicy Szołayskich m.in. warsztaty taneczne w stylu belle epoque. Także do przełomu wieków odwoływał się będzie specjalny pokaz mody. W planach także pokaz filmowy.

W Domu Matejki (oddziale MN) odbędzie się pokaz „Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki. Od realizmu do obrazu”. Wystąpią także uczniowie szkoły muzycznej.

Muzeum Krakowa zaprosi m.in. na Barbakan, gdzie rekonstruktorzy będą prezentować repliki strojów, a także uzbrojenia z wieków XVI i XVII. Co więcej, usłyszymy salwy wiwatowe. Z kolei o północy nastąpi pokaz poloneza.

W Domu pod Krzyżem (czyli oddział teatralny) zaplanowana jest wystawa projektów scenograficznych o motywach roślinnych ze zbiorów Muzeum Krakowa, którą będzie można oglądać przez cały wieczór. Podpisy oprócz informacji o autorach i spektaklach zawierać będą także fragmenty utworów dramatycznych, do których były przygotowane.

W innym oddziale MK, Muzeum Nowej Huty, wejść będzie można do niedostępnych na co dzień pomieszczeń, a także wziąć udział w spacerze ornitologicznym i botanicznym po Łąkach Nowohuckich.

W Pałacu Krzysztofory odbędzie się spacer dla dzieci i rodziców podczas którego poznamy najciekawsze okazy roślin i drzew, a także dowiemy się o dzikich mieszkańcach tego miejsca. Wiek uczestników: 5-10 lat. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających.

Z kolei w Thesaurus Cracoviensis, jednym z najmłodszych oddziałów Muzeum Krakowa, o godz. 19, 21, 22, 23, 00, odbędzie się zwiedzanie magazynów ze wskazaniem obiektów wykonanych z naturalnych materiałów. Wejście w grupach. Zaś o godz. 20.15 – prezentacja pracy konserwatorskiej pod hasłem "Wykorzystanie różnych gatunków drewna w sztuce".

Muzeum Podgórza w godz. między 19 – 1 zaplanowano zwiedzanie wystawy głównej Miasto pod kopcem Kraka. Ostatnie wejście o godz. 00.30.

19:00 – specjalne oprowadzanie dla dzieci po wystawie głównej Miasto pod kopcem Kraka, śladami podgórskiej przyrody.
Wiek: od 6 do 10 lat. Limit dzieci: 15 osób.
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających.

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w ramach Nocy Muzeów 2019 zaplanowano „Spotkanie przy samolocie”. Będzie też wystawa broni i pokazy filmów lotniczych.

Muzeum Czynu Zbrojnego przygotuje m.in. prezentacje grup rekonstrukcji historycznej, a na fasadzie Teatru Słowackiego zobaczymy multimedialny pokaz filmu „Muzeum Utracone – Pamięć jest kluczem”.

W trakcie Krakowskiej Nocy Muzeów obowiązują bilety w cenie 1 zł. Do każdego biletu, aż do wyczerpania nakładu, dodawana jest okolicznościowa moneta. Bilety nie obowiązują w instytucjach, gdzie codzienny wstęp jest darmowy. Opłaty nie uiszczają oczywiście także osoby ustawowo zwolnione z takiego obowiązku. W przypadku Muzeum Narodowego i Muzeum Krakowa bilet obowiązuje we wszystkich oddziałach tych instytucji.

Jak odróżnić alergie od przeziębienia?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Noc Muzeów w Krakowie 2019: co, gdzie, kiedy? - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto