Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2022. Amatorskie samoloty w Muzeum Lotnictwa Polskiego [ZDJĘCIA]

Adam Wojnar
Adam Wojnar
Niezwykłą atrakcją rozpoczynającej się w piątej 13 maja „Nocy Muzeów” w Muzeum Lotnictwa Polskiego była prezentacja pięciu samolotów konstrukcji amatorskiej, które można zobaczyć w pawilonie wystawowym MLP.

Jednym z nich jest „Kukułka” - to samolot amatorski o drewnianej konstrukcji zbudowany przez Eugeniusza Pieniążka na początku lat 70-tych. Celem budowy samolotu była ucieczka z PRL-u ze względu na szykany jakie doznawał konstruktor. „Kukułka” była budowana w mieszkaniu w bloku, a gotowe elementy były spuszczane przez okno na linach. Samolot ten oblatany został w 1971 roku i był pierwszym amatorskim samolotem jaki został zarejestrowany w PRL.

13 września 1971 r. samolot wystartował z Krosna i po przeleceniu nad terytorium Czechosłowacji i Węgier wylądował w Serbii. Stamtąd Edward Pieniążek przedostał się do Szwecji i pozostał na emigracji. Po kilku latach „Kukułka” sprowadzona została do Szwecji, gdzie poddana została remontowi przywracającemu zdolność do lotu. W 34. rocznicę swojego lotu, 13 września 2005 roku, samolot powrócił do Polski i został przekazany do zbiorów MLP.

Kolejnym drewnianym samolotem, jaki możemy zobaczyć jest „Prząśniczka”. Została zbudowany przez Jarosława Janowskiego, Witolda Kalitę i Stefana Polawskiego. Konstrukcja samolotu powstawała w kamienicy w Łodzi w latach 1969-1970. Napęd do samolotu – silnik Saturn 500 - skonstruowano z dwóch silników motocyklowych MZ 250. Samolot oblatano w 1970 roku. Ta udana konstrukcja na podstawie dokumentacji była budowana w wielu krajach. Prezentowany w muzeum egzemplarz, po katastrofie w 1981 roku pod Łodzią, przeszedł remont i został przekazany do zbiorów muzeum.

Kolejnym eksponatem jest drewniany samolot skonstruowany w latach 70. w Sanach Zjednoczonych – Raud Robinson KR-2.

Ciekawą konstrukcją jest również ultra lekki samolot zbudowany przez Jerzego Gorszczyńskiego na podstawie dokumentacji francuskiej konstrukcji Croses EC - „Pierzasta Pchła”. Samolot ten cechuje się nietypowym układem sterowania, bez steru wysokości, który zastępuje sterowanie lotkami.

Budowa samolotu rozpoczęta w 1970 roku zakończyła się oblotem w 1977 roku. Jego konstruktor wylatał na nim 800 godzin, wykorzystując go do turystyki zagranicznej.

Wśród eksponatów nie mogło również zabraknąć jednomiejscowego ultralekkiego samolotu wykonanego z kompozytu ze śmigłem pchającym, którego konstruktorem jest Jarosław Janowski. Oblatany został w 1983 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Noc Muzeów 2022. Amatorskie samoloty w Muzeum Lotnictwa Polskiego [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto