Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły koncert w murach Politechniki Krakowskiej – zabrzmi muzyka Krzysztofa Pendereckiego

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Kwartet Dafô
Kwartet Dafô Materiały prasowe
W środę 18 maja o godz. 16 w murach Politechniki Krakowskiej odbędzie się niezwykły koncert „Krzysztof Penderecki In Memoriam”. W Sali Senackiej uczelni zabrzmi m.in. I Kwartet smyczkowy i III Kwartet smyczkowy mistrza Pendereckiego w wykonaniu Kwartetu Dafô, jednego z najwybitniejszych wykonawców polskiej muzyki kameralnej. Koncert będzie pożegnalnym hołdem złożonym przez społeczność Politechniki Krakowskiej zmarłemu w 2020 r. kompozytorowi.

FLESZ - Rośnie antysemityzm w Niemczech

od 16 lat

8 maja 2013 roku, z okazji jubileuszu 80. urodzin Maestro Krzysztofa Pendereckiego, w Politechnice Krakowskiej odbyło się wyjątkowe spotkanie z mistrzem i jego muzyką pt. „Od eksperymentu do Wielkiej Syntezy”. Zabrzmiały wówczas utwory Polymorphia na 48 instrumentów smyczkowych (1961), Capriccio na obój i 11 instrumentów smyczkowych (1964) oraz III Kwartet smyczkowy (2008). W środę 18 maja 2022 r. w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej ponownie zabrzmi muzyka mistrza Pendereckiego.

- Są przeżycia, które pozostają na zawsze w nas jako część bogactwa wewnętrznego. Spotkanie z Maestro Pendereckim i jego muzyką do takich właśnie przeżyć należy. Koncertem upamiętniamy postać wielkiego kompozytora i wspominamy spotkanie w murach naszej uczelni – mówi pomysłodawca środowego koncertu dr hab. Piotr Romańczyk z Politechniki Krakowskiej.

Koncert, podobnie jak ten przed 9 laty, odbywa się w ramach unikatowego na polskich uczelniach przedmiotu w programie studiów technicznych „Muzyczny kanon chemika”. Patronat nad wydarzeniem objął rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz.

– W wykonaniu Kwartetu Dafô usłyszymy dwie kompozycje Krzysztofa Pendereckiego. Pierwsza to awangardowy, sonorystyczny I Kwartet z 1960 roku, w którym zasadniczą rolę formotwórczą pełnią niekonwencjonalna artykulacja i dynamika. Inspiracją dla kompozytora była muzyka elektroakustyczna tworzona w latach 50. w radiowych studiach eksperymentalnych. Drugą kompozycją jest III Kwartet (2008) – jednoczęściowe, osobiste dzieło, opatrzone podtytułem Kartki z niezapisanego dziennika, będące podsumowaniem półwiecza kompozytorskich doświadczeń. Koncert zwieńczy wczesna kompozycja Antona Weberna – liryczne Langsamer Satz („wolna część”, 1905) – zapowiada dr hab. Piotr Romańczyk.

Kwartet Dafô należy do najwybitniejszych wykonawców polskiej muzyki kameralnej. Powstał w 1993 roku i był wówczas pierwszym w Polsce żeńskim kwartetem smyczkowym. Tworzą go Justyna Duda (I skrzypce), Danuta Augustyn (II skrzypce), Aneta Dumanowska (altówka), Anna Armatys (wiolonczela) – absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2000 r. zespół uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie mistrzowskiej.

Kwartet Dafô współpracował z najwybitniejszymi współczesnymi kompozytorami: Krzysztofem Pendereckim, Krzysztofem Meyerem, Pawłem Mykietynem, Markiem Stachowskim, Hanną Kulenty, Krystyną Moszumańską-Nazar, Pawłem Szymańskim, Johnem Kingiem. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. kilku „Fryderyków”, przyznawanych przez Akademię Fonograficzną (w 1999 i 2002 roku za płyty „Polskie kwartety smyczkowe XX wieku. "Część I i II” (PWM/DUX), w 2009 r. za płytę ze swoim udziałem „Speechless Song” z muzyką Pawła Mykietyna (PWA) oraz w 2012 r. za krążek CD/DVD „Łukaszewski & Bembinow. Kolędy i Pastorałki” (DUX).

Dafô zdobył także nagrodę „Supersonic Pizzicato” za płytę „Penderecki. String Quartets, String Trio, Clarinet Quartet” (DUX), a nagranie płytowe III Kwartetu smyczkowego „…pieśni śpiewają” H.M. Góreckiego (DUX) zostało wyróżnione przez brytyjski magazyn Gramophone, MusicWeb International, portal muzyczny Pizzicato, francuski magazyn „Classica” oraz nominacją Fryderyk 2019.

W środowym wydarzeniu wezmą udział władze uczelni z rektorem prof. Andrzejem Białkiewiczem na czele, pracownicy i studenci PK. Gościem honorowym koncertu ma być Elżbieta Penderecka, żona kompozytora i prezes zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Dzieła wielkich mistrzów brzmią w murach Politechniki Krakowskiej regularnie od 2011 roku, dzięki oryginalnym zajęciom w programie kształcenia inżynierów pn. „Muzyczny kanon chemika”. Interdyscyplinarny przedmiot na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK prowadzą dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK i dr. inż. Stefan Kurek, melomani i pracownicy naukowi PK, przy współpracy nauczycieli akademickich innych uczelni (m.in dr hab. Danuty Augustyn, skrzypaczki i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dr. Stanisława Bromboszcz, pianisty i kompozytora z Akademii Muzycznej w Katowicach).

Celem przedmiotu, oprócz przedstawienia relacji między muzyką i nauką, jest kształtowanie wrażliwości i świadomości muzycznej przyszłych absolwentów uczelni technicznej.

- W trakcie zajęć studenci słuchają kompozycji należących do kanonu muzyki poważnej, zapoznają się z elementami estetyki muzycznej oraz uczestniczą w koncertach kameralnych i spotkaniach z wybitnymi instrumentalistami i pedagogami – mówi dr hab. Piotr Romańczyk.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niezwykły koncert w murach Politechniki Krakowskiej – zabrzmi muzyka Krzysztofa Pendereckiego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto