Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła galeria z budowy wielkiego pieca w dawnej hucie im. Lenina [GALERIA]

WOMA
Henryk Makarewicz/idealcity.pl
Ponad 66 lat od pierwszego spustu surówki w Nowej Hucie kończy się przygoda Krakowa z wytopem stali i tradycyjnie rozumianym hutnictwem. W zgodnej opinii ekspertów, ogłoszona w czwartek 8 października decyzja koncernu ArcelorMittal o wygaszeniu wielkiego pieca jest definitywna. Przez lata huta była "żywicielką" miasta, teraz staje się powoli zakładem o mniejszym znaczeniu dla przemysłu stalowego. Zmienia się huta, zmienia się też otaczające je miasto. Jednymi z pierwszych fotografów dokumentujących powstawanie Nowej Huty i wielkiego zakładu metalurgicznego byli Wiktor Pental i Henryk Makarewicz. Przedstawiamy unikalną galerię z okresu powstawania wielkiego pieca i pierwszych dni jego działania w hucie.

WIDEO: Trzy Szybkie

Fotografie pochodzą z projektu idealcity.pl, dedykowanego nowohuckiemu dorobkowi Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza. Więcej zdjęć z budowy kombinatu i wielkiego pieca można oglądnąć pod adresem NOWA WSPANIAŁA HUTA.

Prace Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza to wielopłaszczyznowy zapis pierwszych lat Nowej Huty [1949-1970], miasta pomyślanego i realizowanego jako całościowy koncept architektoniczny i społeczny. Dorobek Pentala i Makarewicza jest jedynym tak kompleksowym opracowaniem ikonograficznym łączącym zapis dokumentalny pierwszych lat Nowej Huty z komentarzem autorskim przy jednoczesnej unikalnej wartości artystycznej, potencjale badawczym i interpretacyjnym.

Obecnie za sprawą Fundacji Imago Mundi opiekującej się spuścizną obu autorów opracowany i uruchomiony został dedykowany zbiorowi portal internetowy. Zderza on w formulę konwencję popularyzatorsko-edukacyjną z wystawienniczą.

Autorami pierwszych opracowań stali się specjaliści różnych dziedzin reprezentujących szereg środowisk i podmiotów sztuki (m.in. Instytut Architektury, Instytut Historii Sztuki UJ, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie). Ich opracowania, dla których punktem wyjścia stały się fotografie Pentala i Makarewicza wyzyskują również prace artystów o międzynarodowej renomie, przywołane w kontekście zbioru bądź powstałe bezpośrednio z wyzyskaniem jego elementów.

Fotografie Henryka Makarewicza dokumentujące powstawanie i życie Wielkiego Pieca ilustrują tekst dr Doroty Jędruch, badaczki z Instytutu Architektury oraz Instytutu Historii Sztuki UJ, opracowany we współpracy z ekonomistą Rafałem Wosiem - snuje futurystyczną wizję Nowej Huty "po kombinacie", gdy Nowa Huta pozbawiona huty sama staje się samowystarczalnym kombinatem utrzymującym się z własnego kapitału kulturowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niezwykła galeria z budowy wielkiego pieca w dawnej hucie im. Lenina [GALERIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto