Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła Biblia na krakowskich Targach Książki

Aleksandra Suława
Bursztyny, turkusy, złoto, srebro - tak zdobioną Biblię można oglądać na trwających do niedzieli Targach Książki.

Kiedy Marcin Luter przed 500 laty przekładał Nowy Testament z greki na niemiecki, nie spodziewał się pewnie, że jego tłumaczenie stanie się bestsellerem. Tymczasem cały, gigantyczny jak na owe czasy, nakład 3000 egzemplarzy tzw. Biblii wrześniowej (Septemberbibel), rozszedł się w trzy miesiące. Wiernych nie powstrzymywała nawet wysoka cena, która wynosiła 1,5 guldena czyli równowartość ówczesnej rocznej pensji pomocy domowej.

Do dziś zachowało się tylko kilkanaście egzemplarzy Septemberbibel. Na podstawie jednego z nich , przechowywanego w Bibliotece Uniwersytetu w Toruniu, Dom Emisyjny Manuscriptum, postanowił odtworzyć faksymile słynnego tłumaczenia.

- Pracę nad faksymile zaczynamy od skanowania oryginału, potem dobieramy odpowiedni papier i farbę drukarską – tłumaczy Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Domu Emisyjnego Manuscriptum, dodając, że w tym procesie bierze udział grono ekspertów z zakresu poligrafii, introligatorstwa i historii. - Oprócz wyglądu oryginalego tekstu odtwarzamy też uszkodzenia papieru oraz notatki pierwszego właściciela egzemplarza, Jana Gramanna. Są one szczególnie cenne, ponieważ Gramman sporządzał je pod podczas rozmów z Lutrem.

Mimo tej troski o dochowanie wierności oryginałowi, twórcy faksymile postanowili dodać też coś od siebie. - Pierwotnie, Biblia była zszyta z innymi księgami, aby nadać jej większej wagi i uczcić 500 -lecie Reformacji, postanowiliśmy zaprojektować dla niej okładkę – mówi Wójtowicz-Wielgopolan. Okładka to prawdziwe jubilerskie cacko – stworzona z dwóch stuletnich desek, oprawiona w skórę, inkrustowana kamieniami, złotem i bursztynem. - Wykonanie jednego egzemplarza trwało kilka tygodni – mówi Wójtowicz-Wielgopolan.

Faksymile Septemberbibel zostało wydane w limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy. Koszt to 2 tys. 17 euro w przypadku książki oprawionej w skórę i 1517 euro za egzemplarz w oprawie z tkaniny (książki przeznaczone są głównie na rynek Niemiecki, dlatego wydawca nie podaje ceny w złotówkach).

To nie pierwsze jubilerskie faksymile w dorobku wydawnictwa. Manuscriptum w swoim portfolio ma już m.in. De Revolutionibus Mikołaja Kopernika, a w planach manuskrypt koncertu f-Moll Fryderyka Chopina. I jak mówi Wójtowicz-Wielgopolan, mimo wysokich cen, zainteresowanie tego typu wydawnictwami wciąż rośnie. - Ludzie chcą mieć w domu fragment dziedzictwa kulturowego – tłumaczy. - Są osoby, które potrafią wziąć kredyt, żeby kupić piękną książkę.

Premiera faksymile Biblii Lutra odbyła się podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie. Teraz to niezwykłe dzieło można oglądać na trwających do niedzieli Międzynarodowych Targach Książki (stoisko C39).

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 24

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto