Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowita wystawa japońskich strojów w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Ponad siedemdziesiąt strojów znalazło się na wystawie w muzeum Manggha
Ponad siedemdziesiąt strojów znalazło się na wystawie w muzeum Manggha Andrzej Banas
Blisko siedemdziesiąt tradycyjnych japońskich strojów z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha złożyło się na wystawę „Kimono. Nieprzebrane inspiracje”. Uzupełnieniem oryginalnych japońskich kimon są inspirowane nimi projekty polskich twórców. Ekspozycję można zobaczyć do 10 kwietnia 2023 roku w Galerii Europa - Daleki Wschód.

Przekraczając progi przestrzeni ekspozycji, wkraczamy w inny świat. Piękne, barwne kimona, kroje i motywy zdobienia japońskich strojów, a także ich niecodzienna wciąż - jak na polskie muzea - prezentacja, której towarzyszy subtelna muzyka i zapach, dosłownie przenoszą w inny świat. Można się poczuć jak na pokazie mody. Znalazły się na nim zachwycające stroje z kolekcji muzeum, wśród których są także ostatnie nabytki.

- Nasza kolekcja liczy ponad trzysta obiektów tekstylnych, na wystawie prezentujemy blisko siedemdziesiąt kimon, które pokazują jak wyglądały te stroje na przestrzeni ostatnich stu lat – mówi kuratorka wystawy Joanna Haba. - Kolekcja muzeum Manggha jest największą kolekcją muzealną tych strojów w Polsce, w ostatnich latach wzbogaciła się o niezwykłe dary, które chcieliśmy zaprezentować publiczności, szczególnie dwieście strojów, dar jaki otrzymaliśmy od pana Naohiro Kizu z Echizen w Japonii.

Kimono jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych strojów na świecie, prezentującym narodową kulturę Japonii. Jego tradycja jest równie bogata jak kolorowe tkaniny, z których jest wykonane, a jej poznanie daje możliwość zgłębienia choćby części historii tego kraju. Ubiór ten postrzega się jako kontynuację tradycji, wyraz tożsamości narodowej, najwyższej klasy rzemiosło artystyczne, a niejednokrotnie również dzieło sztuki.

Na wystawie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha znalazły się kimona prezentujące różne stopnie formalności, różnorodne dekoracje i techniki tkackie. Dodatkowo walory strojów pozwala podziwiać sposób ich prezentacji bez gablot, widz może więc podejść bezpośrednio do obiektu.

- Prezentujemy kimona w formie rozłożonej pozwalającej na podziwianie kunsztu zdobienia tkanin, ale także na manekinach, dzięki czemu można prześledzić nie tylko misterne kompozycje zdobienia układające się w piękne wzory na sylwetce, ale także skomplikowany sposób nakładania kimona i wiązania pasa obi, dzięki któremu kimono trzyma się na sylwetce. Wystawa pokazuje też jak kimono się zmienia, dostosowując do sylwetki, które partie stroju są widoczne, w jaki sposób komponuje się z sylwetką – wyjaśnia Joanna Haba. - Dekoracje kimon mają często złożone poziomy znaczeń, prezentując nieprzebrane bogactwo wzorów nawiązujących do: świata natury, zmieniających się pór roku, zwyczajów czy trendów w sztuce.

Prezentowana wystawa obejmuje szeroką gamę kimon z XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha: od kimon z okresów Taishō (1912–1926) i Shōwa (1926–1989), kiedy to moda zmieniała się dynamicznie pod wpływem modernizacji Japonii, po czasy współczesne.

Uzupełnieniem strojów japońskich są projekty nimi inspirowane. W oddzielnej sali można zobaczyć np. kimono stworzone przez muzeum Manggha, ozdobione pokemonami. To nawiązanie do japońskiej popkultury, której kwintesencją są właśnie pokemony, ale także odwołanie do strojów noszonych przez współczesnych Japończyków, dla których kimono jest elementem tradycyjnym łączonym ze współczesnymi elementami ubioru noszonymi na całym świeci.

W tej części wystawy znalazły się także projekty inspirowane kimonem autorstwa polskich projektantów: Joanny Hawrot, Antoniny Kondrat, Moniki Tatiany Idzikowskiej i Dominika Lisika. To spotkanie różnych koncepcji projektantów wokół jednej idei – kimona. To również inspiracje tradycją połączone z funkcjonalnością i wygodą.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niesamowita wystawa japońskich strojów w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto