Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Krakowie. Sygnety i Drzwi dla świadków i bohaterów

Grzegorz Skowron
Podczas Gali Krakowskiej Retrospektywy Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności uhonorowano zapomnianych, lokalnych cichych bohaterów walki o wolność.

Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności to wyróżnienia (statuetki) przyznawane przez organizatorów Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, który co roku odbywa się w Gdyni. Po jego zakończeniu w innych miastach organizowane są festiwalowe retrospektywy z pokazami nagrodzonych filmów, a podczas finałowej gali wyróżniani są lokalni działacze opozycji, często zapomniani.

Sygnety Niepodległości przyznawane są świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość kraju. W Krakowie otrzymali je: mjr Janusz Maria Saryusz Kamocki „Mamut”, mjr Stanisław Szuro, por. Stefan Siekliński „Stefek”, kpt. Józef Ostafin (pośmiertnie), Stefania Rospond-Szacoń, płk Tadeusz Bieńkowicz „Rączy”, Józef Stojek „Gryzoń” i mjr Kazimierz Jakimek (pośmiertnie).

Z kolei Drzwi do Wolności trafiają w ręce bohaterów drugiego planu, z odwagą i poświęceniem wspierających działaczy podziemia niepodległościowego i solidarnościowego. Do grona uhonorowanych takim wyróżnieniem dołączyli: Piotr Bąk, Marek Biesiada, Stanisław Chmielewski, Marek Jakubowski, Tadeusz Konik, Tadeusz Jakobschy, Mieczysław Majdzik, Wanda Półtawska i Paweł Piotr Miśkowiec.

Uroczysta gala połączona z koncertem, podczas której przywoływano z niepamięci zapomnianych, lokalnych cichych bohaterów, odbyła się w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie. Wcześniej, przez dwa dni, w Muzeum AK i Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN można było obejrzeć ponad 10 filmów poruszających tematykę powojennej historii Polski, roli wolnościowego podziemia, a także opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w latach 1944-1989. Uczniowie krakowskich szkół mieli okazję wziąć udział w żywych lekcjach historii i warsztatach oraz zobaczyć okolicznościowe wystawy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Magnes, kultura Gazura

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto