Niemczycki uratował Cracovii pierwszą wygraną na wyjeździe w tym sezonie

Cracovia pokonała Wisłę Płock 1:0
Cracovia pokonała Wisłę Płock 1:0 cracovia.pl
W meczu 11. kolejki ekstraklasy Cracovia pokonała Wisłę w Płocku 1:0. To pierwsza wygrana "Pasów" na wyjeździe w tym sezonie.

Powrót Sergiu Hanki

Do jedenastki Cracovii wrócił wreszcie Sergiu Hanca, po wyleczeniu kontuzji. Ostatni mecz zagrał 2 października. On zastąpił Daniela Pika. Poza tym do kadry wrócił po chwilowej nieobecności Damir Sadiković, który zajął miejsce Mialna Dimuna. Z kolei Rivaldinho zastąpił Tomasa Vestenicky’ego. Trener Michał Probierz nie kombinował i nie oszczędzał na derby(4 grudnia) np. Holendra Pellego van Amersfoorta, który miał trzy żółte kartki na koncie

W zespole Wisły są Airam Cabrera, który był najlepszym strzelcem Cracovii w sezonie 2018/2019 (14 bramek) oraz Hubert Adamczyk, uzdolniony młody piłkarz. Obaj jednak nie znaleźli się w wyjściowej jedenastce, choć Cabrera pojawił się na boisku w 60 min, ale szybko doznał kontuzji. W ogóle trener Radosław Sobolewski dokonał aż pięciu zmian w porównaniu do poprzedniego, przegranego przez Wisłę 2:5 meczu w Białymstoku.

Gol Loshaja

Po 10 minutach nijakiej gry wreszcie w 11 min na uderzenie z daleka zdecydował się Michal Sipak – piłka skozłowała przed Krzysztofem Kamińskim, ale ostatecznie golkiper odbił piłkę. Po chwili Hanca zagrał na lewe skrzydło do Siplaka, ten dośrodkował, a wbiegający w pole karne Florian Loshaj strzelił bez zastanowienie i zdobył bramkę. To drugi gol Kosowianina w tym sezonie. Niewiele brakowało, a po 4 minutach ten sam zawodnik zdobyłby drugiego gola. Główkował tyłem do bramki, ale piłka nie doleciała do siatki. Wyglądało na to, że „Pasy” przejęły kontrolę nad grą. Gospodarze chaotycznie atakowali, wrzucali piłkę w pole karne „Pasów”, ale Karol Niemczycki pewnie wyłapywał piłkę. Przy stałych fragmentach gry Wisła była najgroźniejsza. Niewiele brakowało, a w 34 min Alan Uryga oddałby strzał głowa po centrze z rogu, ale minimalnie minął się z piłką. To był mecz walki, zwłaszcza w środkowej strefie, gdzie co chwilę ktoś padał na boisko, bo ostrych starć nie brakowało.

Tuż przed przerwą po koronkowej akcji Ivan Fiolić wypatrzył Hancę, ten z czystej pozycji nie trafił w bramkę.

- Było widać, że nam wychodzi gra, trzeba uważać na stałe fragmenty niepotrzebnie faulujemy – ocenił I połowę Michal Siplak. - Fajnie, że do składu wrócił Sergiu Hanca. Wszyscy walczą o skład. Mam nadzieję, że w II połowie co najmniej utrzymamy ten wynik, a może i dołożymy kolejne bramki.

Druga połowa zaczęła się od groźnego uderzenia Giorgiego Merabaszwiliego, po którym rzucił się do piłki Niemczycki i odbił piłkę. „Pasy” od razu odpowiedziały uderzeniami Rivaldinho i van Amersfoorta – niecelnymi. W 52 min powinno być 0:2 – Siplak idealnie wyłożył piłkę na róg pola bramkowego do Fiolicia, który strzelił po ziemi obok słupka. „Pasy” mogły mieć komfortową sytuację, tymczasem prowadziły nieznacznie. A musiały się mieć na baczności, bo Wisła od czasu do czasu atakowała. Goście szczególnie musieli uważać na Merebaszwiliego, który na ich szczęście uderzał niecelnie. A sami mogli „zamknąć” mecz, gdyby Loshaj był bardziej precyzyjny – główkował w 70 min jednak niecelnie. W 79 min mogło być „po meczu” - sam na sam z bramkarzem był Milan Dimun, strzelił po ziemi, ale trafił w słupek! Gospodarze kończyli mecz w „10” po kontuzji Cabrery. Nie mogli dokonać już zmiany.

Czerwona kartka Rodina, interwencja Niemczyckiego

W 1 min doliczonego czasu gry gospodarze mieli rzut wolny, wychodzącego na czystą pozycję Merebaszwiliego faulował Rodin i dostał czerwoną kartkę. Z wolnego uderzał Mateusz Szwoch – Niemczycki popisał się kapitalną robinsonadą i uratował swój zespół od straty gola!

Wisła Płock – Cracovia 0:1 (0:1)
Bramka: 0:1 Loshaj 12
Wisła: Kamiński – Zbozień, Rzeźniczak, Uryga (38 Obradović), Tomasik – Gjertsen (60 Cabrera), Rasak (70 Szwoch), Lagator, Lesniak, Merebaszwili – Lewandowski (60 Kocyła).
Cracovia: Niemczycki – Rapa, Szymonowicz, Rodin, Siplak – Fiolić (64 Thiago), Loshaj (72 Dimun), van Amersfoort, Sadiković, Hanca (64 Vestenicky) – Rivaldinho (72 Piszczek).
Sędziowali: Paweł Raczkowski (Warszawa) oraz Radosław Siejka (Łódź), Adam Kupsik (Poznań). Żółte kartki: Rzeźniczak (faul, 34), Zbozień (75, faul), Obradović (77, faul) – Siplak (42, faul), Piszczek (74 faul). Czerwona kartka: Rodin [90+1]. Mecz bez udziału publiczności.