Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedługo rusza letni maraton kulturalny. Znamy program Bulwar[t]u Sztuki 2020

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Uczestnicy będą mogli obejrzeć spektakle, wziąć udział w warsztatach, a w ramach polskiego i zagranicznego kina plenerowego zobaczą m.in. takie produkcje, jak "(Nie)znajomi", "Proceder", Sokół z masłem orzechowym" czy "Kobieta idzie na wojnę".
Uczestnicy będą mogli obejrzeć spektakle, wziąć udział w warsztatach, a w ramach polskiego i zagranicznego kina plenerowego zobaczą m.in. takie produkcje, jak "(Nie)znajomi", "Proceder", Sokół z masłem orzechowym" czy "Kobieta idzie na wojnę". materiały prasowe
Teatr, muzyka i kino, spotkania przy ognisku, warsztaty teatralne, taneczne i genealogiczne, a wszystko od połowy lipca w ogrodzie Łaźni Nowej. Na tegoroczną edycję Bulwar[t]u Sztuki trwającą od 16 lipca do 16 sierpnia przygotowano łącznie ponad 50 wakacyjnych wydarzeń plenerowych.

- W tym roku zabierzemy widzów w kosmos, daleko stąd. Będziemy odrywać się od pandemicznej, ale może przede wszystkim politycznej rzeczywistości - zapowiada Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.

Letni maraton kulturalny Łaźni Nowej zorganizowany tym razem wokół podróży i kosmosu rozpocznie się plenerowym kinem w czwartek, 16 lipca. W ramach Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego na ekranie zobaczymy produkcję z 2019 roku "(Nie)znajomi" w reż. Tadeusza Śliwy. Cykl będzie kontynuowany w kolejne lipcowe i sierpniowe czwartki o godz. 20.30, a do końca miesiąca wyświetlone zostaną jeszcze "Wszystko dla mojej matki" (23 lipca) oraz "Jak pies z kotem" (30 lipca).

W sierpniu natomiast zobaczymy "Proceder" (8 sierpnia) i kończącą cykl "Zimną wojnę" (13 sierpnia). Podczas Akademii odbędą się także spotkania z gwiazdami polskiego kina. Jako pierwszy z widzami spotka się przed seansem "(Nie)znajomych" Łukasz Simlat, w kolejnych spotkaniach udział wezmą także m.in. Małgorzata Imielska, Bożena Stachura czy reżyserka obsady "Zimnej wojny" Magdalena Szwarcbart.

- 2020 rok przejdzie przecież do historii jako najdłuższy czas teatralnej i filmowej rozłąki. Bardzo chcielibyśmy to nadrobić. Marzymy o tym, żeby nowohuckie spotkania – w tym roku w pięknym ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa – stały się dla nas wszystkich stopniowym powrotem do normalności - podkreśla Łukasz Maciejewski, prowadzący Akademię.

Zagraniczne produkcje będą wyświetlane w niedziele, w ramach cyklu Kino: Świat. W lipcu na ekranie zobaczymy takie filmy, jak "Sokół z masłem orzechowym" (19 lipca) i "Parasite" (26 lipca), a w sierpniu "Mój piękny syn" (2 sierpnia), "Kobieta idzie na wojnę" (9 sierpnia) oraz "Jutro albo pojutrze" (sobota, 15 sierpnia). Seanse te również rozpoczną się o godz. 20.30.

Natomiast już 17 lipca ruszy Scena nocy letniej, a wraz z nią dwa pokazy "Plutona p-brane" - o niezwykłym życiu odkrywcy planety Pluton i równie niezwykłym losie samego Plutona. Widzowie będą mieli również ponowną szansę zobaczyć ostatnią premierę Łaźni, czyli spektakl "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" (1 i 2 sierpnia), a także "Wałęsę w Kolonos" (8 i 9 sierpnia) i "Nowohucką telenowelę" (14 i 15 sierpnia).

18 lipca o godz. 18 rozpocznie się cykl sobotnich warsztatów genealogicznych prowadzonych przez członkinie Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce. Nie będzie to jednak jedyna okazja na rozwinięcie własnych umiejętności lub spróbowanie czegoś całkiem nowego. W poniedziałki będą się odbywać warsztaty "Wizualność w teatrze", podczas których artyści, realizatorzy i rzemieślnicy odpowiedzialni za wizualną stronę tego, co na scenie i wokół niej, opowiedzą o swojej pracy od kuchni. Z kolei co środę w ogrodzie będą się odbywać warsztaty taneczne - lekcje tanga argentyńskiego poprowadzą Anna i Marcin Sieprawscy ze szkoły Bravo Tango. W programie również warsztaty choreograficzne dla kobiet i spotkanie ruchowe z Joanną Hussakowską.

Również 18 lipca wystartują Podróże w czasie, czyli spotkania z aktorami związanymi z Łaźnią. Jako pierwszy z widzami spotka się Jan Peszek, tydzień później Radosław Krzyżowski (24 lipca), następnie Agnieszka Przepiówska (31 lipca) i Jerzy Stuhr (7 sierpnia). Będą to opowieści o teatrze, ale również podróże ścieżkami, które doprowadziły rozmówców do punktu w czasie, w którym są teraz.

Zupełnie nowym będzie tegoroczny cykl rozmów Małgorzaty Wach - Literacki ogień. Przy ognisku z czytelnikami spotkają się wybitni reporterzy i pisarze - Jacek Hugo-Bader, Ilona Wiśniewska, Filip Springer i Zośka Papużanka. Goście zabiorą uczestników w podróż do mroźnej Grenlandii, surowej Syberii, gór Pamiru, pustyni Gobi, niedalekiej Pragi i Miedzianki, której już nie ma. Opowiedzą o ludziach, których warto poznać, książkach, które trzeba przeczytać i miejscach, które warto zobaczyć.

- Od najdawniejszych czasów ludzie chętnie spotykali się przy ognisku, żeby snuć opowieści o dalekich krainach, niezwykłych bohaterach i duchach przodków. Czas spędzony przy trzaskających polanach i długie, nocne rozmowy zacieśniały więzi i rozbudzały tęsknotę za czymś więcej niż przetrwanie. „Literacki ogień” jest powrotem do takich spotkań - mówi Małgorzata Wach, kuratorka cyklu.

W ciągu 30 dni lata w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa odbędzie się w sumie ponad 50 wydarzeń. Na zakończenie Bulwar[t]u 2020 (16 sierpnia) widzów czeka mocny akcent muzyczny. „Trzecioligowy życia król” to spektakl-koncert w reżyserii Łukasza Czuja.

- Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby spotkania na żywo były przede wszystkim bezpieczne i komfortowe dla odbiorców. Zaaranżowaliśmy piękny przyteatralny ogród Łaźni Nowej, w którym nasi widzowie, Bulwar[t]owicze, będą mogli odpocząć, zrelaksować się i zażyć kultury - Małgorzata Szydłowska, główna kuratorka Bulwar[t]u Sztuki. - Program jest tak szeroki i bogaty, że każdy znajdzie w nim to, czego potrzebuje w tym dziwnym czasie - zachęca.

Sprzedaż wejściówek odbywa się przez stronę bilety.laznianowa.pl lub w kasie Teatru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niedługo rusza letni maraton kulturalny. Znamy program Bulwar[t]u Sztuki 2020 - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto