Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedługo kolejny SLOT Art Fest

Redakcja
Ruszyły przygotowania do trzeciego SLOT Festu, która potrwa 5 i 6 marca. My tymczasem przypominamy, jak bawiliśmy się na drugiej, październikowej edycji.

W ostatni październikowy weekend na Krowoderskiej 8 zaroiło się od miłośników niezwykłych podróży, fruwających piłeczek i wszelkiej maści sztuk plastycznych. Pomarańczowe kropki - znak rozpoznawczy festiwalu SLOT - po raz kolejny w Krakowie przyciągnęły prawie pół tysiąca osób poszukujących nowych znajomości i inspiracji.

Organizatorzy mając w pamięci marcowy "armagedon" w klubie Imbir - brak miejsca, żonglowanie na zimnym i mokrym Małym Rynku oraz wiele innych niedogodności, tym razem stanęli na wysokości zadania. Krakowska siedziba YMCA wraz z kinem Agrafka zapewniły wszystkim komfortowe uczestnictwo w warsztatach i wykładach.

W piątkowy wieczór można było spróbować fotografii bezkamerowej, wyrzeźbić drewnianą biżuterię, zbudować lampion z bibuły lub rozśpiewać się na warsztatach wokalnych. W sali Agrafki Hania Hakiel i Zbyszek Pawlak przenosili dusze utęsknione do krajów wschodu - od Sarajewa aż po Kazachstan, opowiadając o zwyczajach i mentalności w krajach islamskich.

Po efektownym uruchomieniu samowaru i wywietrzeniu kłębów dymu w jednej z sal ruszyła Czajownia - lokal przeniesiony na dwa festiwalowe dni z krakowskiego Kazimierza. Tam każdy mógł rozsiąść się na dywanach i poduchach, aby otrzymać szklaneczkę piekielnie słodkiej, wschodniej herbaty. Tam też zagrała Kapela z innej bajki, a w sobotę odbył się znakomity koncert Alisy Vasylkovej, ukraińskiej mistrzyni domry. Pierwszy dzień SLOT-u zakończył się tuż przed północą, slajdowiskiem z Hindukuszu i projekcją filmu Bakhtyara Khudojnazarova „Luna papa”. Dla gości spoza Krakowa w Czajowni znalazło się nawet miejsce na nocleg.

Sobota w Kinie Agrafka też rozpoczęła się od filmu "Podróż drzewka oliwnego" Antona Pichlera, która miała premierę na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym, wprowadziła uczestników SLOT Festu w ideę międzykulturowej wyprawy, jaką planują organizatorzy festiwalu. Tego dnia podróżnicy relacjonowali też swoje wojaże po Turcji, Gruzji, Azerbejdżanie i Malezji. Można było wysłuchać drugiej części opowieści Zbyszka Pawlaka o Islamie oraz wykładów przedstawiających różne twarze tej religii i sytuację kobiet w krajach muzułmańskich.

W międzyczasie w Klubie Imbir kilkanaście osób uczestniczyło w warsztatach bębniarskich. Sobota była też dniem żonglerów, którzy zjechali się na krakowski SLOT Fest z całej Polski - na sali gimnastycznej aż gęsto było od kolorowych obręczy, piłek, kijów, łańcuchów poi i hula-hopów. Na dachu kamienicy, mimo lekkiej mżawki urzędowali niezrażeni monocykliści, a tuż obok nich powstawały gigantyczne bańki mydlane. Pod okiem Jurka "Impasa" Rojkowskiego i Konrada "Mehesa" Kowala każdy miał możliwość przekonać się, jak wymagającą sztuką jest graffiti. Nie zabrakło też miejsca dla miłośników (a przede wszystkim miłośniczek) tańca brzucha i żydowskich pląsów.

Z ogromnym zainteresowaniem spotkała się kaligrafia arabska i język perski, a w mniejszych salach uczestnicy Festu w skupieniu pracowali nad akwarelami, scrapbookingiem, maskami gipsowymi oraz pisaniem projektów. Wszystkie wydarzenia zostały skrzętnie udokumentowane przez ekipę SLOT TV, która zaprezentowała krótki reportaż tuż przed wyjściem na Rynek Główny, gdzie odbył się pokaz fire show. Na koniec organizatorzy, wolontariusze i goście spotkali się na imprezie w klubie Imbir, zamykającej festiwal. Kolejna impreza już 5 i 6 III 2010 r. Do zobaczenia „o wschodzie”!

Pragniemy serdecznie podziękować prowadzącym warsztaty, wykłady i slajdowiska, sponsorom, partnerom i patronom medialnym, wolontariuszom, reporterom i przyjaciołom SLOT Festu "O wschodzie". Wszystkich chętnych do pomocy przy organizacji, podzielenia się swoją pasją lub historią oraz zainteresowanych wyprawą SLOT-u do Mołdawii w 2010 roku - prosimy o kontakt.

Zobacz nasze strony internetowe:


W TYM TYGODNIU


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto