Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Zofia Gołubiew, była dyrektorka Muzeum Narodowego w Krakowie. Wprowadziła muzeum w XXI wiek

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Nie żyje Zofia Gołubiew. Przez 15 lat była dyrektorką Muzeum Narodowego w Krakowie.
Nie żyje Zofia Gołubiew. Przez 15 lat była dyrektorką Muzeum Narodowego w Krakowie. Andrzej Banaś
Nie żyje Zofia Gołubiew historyczka sztuki, przez ponad czterdzieści lat zawodowo związana z Muzeum Narodowym w Krakowie, którego dyrektorką była w latach w latach 2000–2015. Dzięki jej staraniom wiele krakowskich zabytków odzyskało blask, a nazwisko Zofii Gołubiew nierozerwalnie związane jest nie tylko z krakowską kulturą. Była wieloletnią felietonistką "Dziennika Polskiego". Miała 79 lat. - Całe swoje życie i serce oddała Muzeum Narodowemu – mówi Andrzej Betlej dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

FLESZ - Marcin Mamoń- Relacja z Żytomierza

od 16 lat

- Odejście pani dyrektor Zofii Gołubiew to dla nas bardzo poruszająca i smutna informacja. Zawdzięczamy jej wszechstronny rozwój naszego muzeum, przede wszystkim pod względem merytorycznym jak i inwestycyjnym. Efekty tych działań służą nam do dziś i wszyscy, zarówno pracownicy jak i widzowie, będziemy za to zawsze wdzięczni

– mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, instytucji, z którą Zofia Gołubiew była związana niemal przez całe swoje życie zawodowe.

Zofia Gołubiew urodziła się 20 kwietnia 1942 roku w Krakowie. Ukończyła studia w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwszą autorską wystawę zorganizowała na początku lat 70. w galerii ZPAP Pryzmat w Krakowie. Wtedy też zaczęła publikować teksty o sztuce w tygodniku „Kultura” i rozpoczęła prace w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Dwa lata po ukończeniu studiów związała się zawodowo z Muzeum Narodowym w Krakowie. Początkowo pełniąc funkcję redaktora wydawnictwa, potem kierownika działu nowoczesnego polskiego malarstwa i rzeźby oraz zastępcy dyrektora ds. naukowych i oświatowych. Ale o kolejne szczeble w muzealnej hierarchii nigdy nie zabiegała.

Okres jej dyrektorowania w MNK nazywany bywa „złotą epoką”, to największa i bezprecedensowa fale remontów i modernizacji instytucji. Dzięki zabiegom Zofii Gołubiew niemal wszystkie budynki zostały pieczołowicie odnowione i dostosowane do potrzeb XXI wieku.

- Muzeum Narodowe w Krakowie to był jej cały świat, oddała mu całe swoje serce i siły – mówi Andrzej Betlej dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, który dyrektorował MNK po zakończeniu kadencji Zofii Gołubiew. - Wyrosła z muzeum i zawsze była z nim związana. Zostawiła trwały ślad w historii muzeum.

- Pani dyrektor Zofia Gołubiew traktowała muzeum, jak napisała to w swojej ostatniej książce, jako „nasz wspólny dom”, z którym tak bardzo się identyfikowała i któremu poświęciła tak wiele twórczej energii. Jej działalność wyznaczyła nowe standardy dla działalności muzealniczej, doceniane nie tylko w Krakowie, ale w całym polskim muzealnictwie – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

W latach 80. pod nadzorem autorskim Mieczysława Porębskiego przygotowała Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku, a na początku lat 90. w Gmachu Głównym MNK Galerię Sztuki Polskiej XX wieku, która przez wiele lat była największą tego typu prezentacją sztuki współczesnej w Polsce.

Była autorką lub współautorką głośnych wystaw: Henryka Siemiradzkiego, Artura Grottgera, Tadeusza Kantora, Jana Matejki, Andrzeja Wróblewskiego, Jana Lebensteina. Podczas kadencji dyrektora przeprowadziła remonty m.in.: Domu Józefa Mehoffera, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Domu Jana Matejki, Sukiennic, Pałacu Czapskich, Spichlerza oraz wybudowała Pawilon Józefa Czapskiego.

- Była osobą bardzo życzliwą zabytkom Krakowa, nie bojącą się zabierać głosu, umiarkowaną w poglądach i sposobie prowadzenia dyskusji – podkreśla Maciej Wilamowski ze społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. – Wielką zasługą Zofii Gołubiew było przeprowadzenie niezwykle trudnej operacji remontu Sukiennic.

O krakowskie zabytki dbała także angażując się w prace Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, była także członkiem Rady do Spraw Muzeów działającej przy resorcie kultury.

Przez wiele lat była autorką felietonów "Drobiazgi kultury" w "Dzienniku Polskim", w 2016 roku została wybrana „Człowiekiem Roku Gazety Krakowskiej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nie żyje Zofia Gołubiew, była dyrektorka Muzeum Narodowego w Krakowie. Wprowadziła muzeum w XXI wiek - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto