Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Tadeusz Bradecki. Były dyrektor Starego Teatru w Krakowie miał 67 lat

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Tadeusz Bradecki przez wiele lat związany był z krakowskimi scenami.
Tadeusz Bradecki przez wiele lat związany był z krakowskimi scenami. Andrzej Banaś
„Przez lata imponował nam swoją erudycją, błyskotliwym piórem, umiejętnością mówienia o literaturze czy teatrze mądrze i porywająco” – pożegnała Tadeusza Bradeckiego Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie. Reżyser, aktor, autor dramatów i esejów, wieloletni dyrektor Starego Teatru w Krakowie, a także wykładowca krakowskiej AST zmarł 24 stycznia w wieku 67 lat.

FLESZ - UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach

od 16 lat

O śmierci reżysera poinformował Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach: „Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Bradeckiego, który w naszym teatrze od 2007 do 2013 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego. To za jego dyrekcji i z jego inicjatywy w Teatrze Śląskim m.in. gościnnie prezentowano spektakle z prestiżowych europejskich scen (projekt Europejska Witryna Teatralna), a zespół z Katowic prezentował swoje tytuły przed publicznością m.in. Hiszpanii, Francji i Węgier” – pożegnał reżysera zespół Teatru Śląskiego.

Od początku swej działalności Tadeusz Bradecki związany był ze Starym Teatrem w Krakowie, najpierw jako aktor, następnie jako reżyser, a ostatecznie jako dyrektor naczelny i artystyczny krakowskiej sceny. Za jego kadencji Stary Teatr został członkiem Unii Teatrów Europy. Wcześniej, w 1977 roku ukończył wydział aktorski krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, a siedem lat później w tej samej uczelni otrzymał dyplom reżysera dramatu. Od 1998 związany był z krakowską uczelnią jako pedagog. Spektakle reżyserowane przez Tadeusza Bradeckiego krakowscy widzowie mogli zobaczyć także na deskach Teatru im. Słowackiego („Stracone zachody miłości”, „Opętani”)

„Teatr był, jest i będzie miejscem ocalenia wartości, nawet jeśli dookoła gdzieś się pogubiły” – mówił. Na krakowskich scenach zasłynął jako odtwórca ról w przedstawieniach m.in. Jerzego Grzegorzewskiego (Widmo w „Weselu” Wyspiańskiego z 1977 r.), Andrzeja Wajdy (Józio Chomiński w „Z biegiem lat, z biegiem dni…” z 1978 r.). Sam wyreżyserował na deskach Starego Teatru autorski "Wzorzec dowodów metafizycznych", "Wiosnę w Cichym Zakątku" Nowaczyńskiego i "Rękopis znaleziony w Saragossie" Potockiego.

Jako reżyser zrealizował ponad sto przedstawień w teatrach polskich i zagranicznych, z których wiele zostało nagrodzonych. Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał także nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą. Był także członkiem indywidualnym Unii Teatrów Europy.

W latach 2003–2007 był także reżyserem Teatru Narodowego w Warszawie, a w latach 2007-2013 był dyrektorem artystycznym Teatru Śląskiego w Katowicach. W ostatnim czasie pracował w Teatrze Miejskim w Gdyni i Dramatycznym w Warszawie.

Choć, jak mówił przed kilku laty naszej dziennikarce: „marzenia o karierze aktorskiej szybko po szkole porzuciłem i poszedłem na reżyserię. Nie miałem złudzeń co do moich warunków. Patrzyłem realistycznie. Nie jestem najwyższego wzrostu, głos mam taki sobie. Może idealnie nadawałem się do ról zahukanych inteligentów w kinie moralnego niepokoju, ale do jakich jeszcze?” - dał się poznać także jako aktor filmowy i telewizyjny, wystąpił, m.in. w filmach Krzysztofa Kieślowskiego ("Amator", "Bez końca"), Krzysztofa Zanussiego ("Constans", "Rok spokojnego słońca", "Życie za życie", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową") i Tadeusza Konwickiego ("Dolina Issy").

„Wyjątkowy Człowiek Teatru” – pożegnał Tadeusza Bradeckiego zespół Starego Teatru w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Nie żyje Tadeusz Bradecki. Były dyrektor Starego Teatru w Krakowie miał 67 lat - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto