Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma wojny między festiwalami

Sławomir Ostrowski
Sławomir Ostrowski
Nie ma wojny pomiędzy krakowskimi festiwalami literackimi, ani pomiędzy ich twórcami - zapewnił na wczorajszej konferencji w Pawilonie Wyspiański 2000 Filip Berkowicz.

Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury i promocji miasta zaznaczył także, że Festiwal im. Josepha Conrada odbędzie się w dniach 3-7 listopada 2009 roku i będzie imprezą równoległą, do odbywających się w tym samym czasie Targów Książki.

Nie ma być jednak konkurencją dla targów, a wręcz przeciwnie - ma wspiera już istniejącą imprezę i sprawić, że Kraków zacznie być postrzegany jako europejska stolica literatury.

Chcąc sprostać temu niełatwemu wyzwaniu, organizatorzy (Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Kraków, Fundacja "Tygodnika Powszechnego") nie ograniczyli się do sprowadzenia kilku światowej sławy pisarzy, lecz zadbali by festiwal stał się czasem prawdziwego święta literatury, które w okresie trwania festiwalu będzie wszechobecne w całym mieście.

Teksty literackie znajdą się między innymi na fasadach budynków oraz na przystankach komunikacji miejskiej, a samych twórców będzie można spotkać w krakowskich kawiarniach.

Podczas wczorajszej konferencji, organizatorzy festiwalu uchylili pierwszego rąbka tajemnicy i podali nazwisko pisarza, ktory będzie główną gwiazdą pierwszego dnia festiwalu. Ten pisarz to Pascal Quignard – francuski muzyk, pisarz i tłumacz, autor „Wszystkich poranków świata”.

Festiwalowi będzie towarzyszyć szereg wydarzeń dodatkowych, takich jak pokazy filmów, wykłady tematyczne, spotkania z wydawcami, koncerty. Przez pięć dni wszystko będzie podporządkowane literaturze.

Festiwal im. Josepha Conrada nie jest festiwalem poświęconym twórczości Josepha Conrada - powiedział podczas konferencji dyrektor artystyczny festiwalu, Michał Paweł Markowski. Autor „Jądra ciemności” użycza swojego nazwiska jako patron święta literatury światowej - dodał.

3 listopada upłynie pod znakiem Pascala Quignarda - miłośnicy jego twórczości bedą mogli zarówno spotkać się z pisarzem osobiście, jak również zobaczyć ekranizację jednego z najwiekszych dzieł tego pisarza „Wszystkie poranki świata” („Tous les matins du monde”), a wieczorem w kościele św. Katarzyny odbędzie się koncert muzyki z „Wszystkich poranków świata” w wykonaniu Jordi’ego Savalla, tego samego, który współtworzył słynny film.

Program drugiego dnia festiwalu poznamy już 19 lutego.






od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto