Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

(Nie) każda woda zdrowia doda

Reklama
Reklama
Reklama
Wszyscy wiedzą, że woda to źródło życia. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do właściwego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia niezbędne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody. Niestety, niewielu wie, jakiej wody. Jej jakość jest niezwykle ważna. Brak przestrzegania norm jest jedną z głównych przyczyn nadwagi, zgodnie z opinią kosmetologów i dermatologów powoduje dodatkowo znacznie szybsze starzenie się skóry.

Według dietetyk, mgr inż. Agnieszki Kopacz: "Regularne picie wody zapobiega rozwojowi otyłości, ponieważ reguluje apetyt oraz proces trawienia, jak również sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. Bardzo często mylimy głód z pragnieniem, dlatego nawyk picia wody może uchronić nas przed przybieraniem na wadze. Woda ma zero kalorii, zaś wraz ze słodkimi napojami i sokami możemy dostarczyć dziennie nawet 1000 dodatkowych kcal. W gorące dni tracimy duże ilości wody głównie poprzez skórę i płuca. Woda bardzo dobrze oddaje ciepło, dlatego odpowiednie nawodnienie chroni nas przed przegrzaniem. Niedobory wody są bardzo niekorzystne dla organizmu, gdyż obciążają nerki, które nie mogą prawidłowo filtrować krwi i oczyszczać jej z produktów przemiany materii. Może to skutkować m.in. kamicą nerkową. Regularne picie zdrowej wody jest bardzo ważne dla zachowania dobrego nawilżenia skóry, gdyż w przypadku odwodnienia, organizm w pierwszej kolejności odprowadza wodę do narządów wewnętrznych. Picie większych ilości wody podczas upałów zmniejsza obrzęki oraz bóle głowy. Pijąc wodę zapewniamy sobie dobre samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu, ale również chronimy się przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak: cukrzyca, rak jelita grubego, nadciśnienie i miażdżyca”.

Wody butelkowane – do spożycia w ciągu 24 godzin


To obecnie najbardziej rozpowszechniony sposób zaspakajania pragnienia, ale nie wszystkie są odpowiednie dla każdego. W przypadku wód mineralnych należy dokładnie czytać etykiety. Problemem bywa np. zbyt wysoka ilość sodu nieodpowiednia dla osób mających problemy z sercem. Także woda o niskim pH nie jest wskazana, a w szczególności dla cierpiących na zgagę. Wody źródlane kojarzone zazwyczaj z górską świeżością i nieskazitelną przyrodą to najczęstszy wybór konsumentów, ale czy do końca słuszny? "Należy pamiętać, że niemowlętom i małym dzieciom nie wolno rozpuszczać mleka w proszku w wodzie mineralnej, gdyż związki mineralne w wyższych ilościach nadmiernie obciążają nerki maluchów i mogą prowadzić do ich uszkodzenia” - przestrzega dietetyk, mgr inż. Agnieszka Kopacz. Czytając dokładnie etykiety dowiemy się, że wody butelkowane też poddawane są procesowi filtracji i napowietrzania. Mało kto o tym wie, a jest to bardzo istotna kwestia, że taka woda powinna być spożyta w ciągu 24 godzin od momentu jej otwarcia. W pozostawionej na dłużej może dojść do rozwoju mikroorganizmów, a te powodują dolegliwości ze strony układu żołądkowo-jelitowego. Dlatego powinniśmy zaopatrywać się w taką ilość wody, jaką spożyjemy w ciągu jednego dnia.


Kranówka dla każdego – tak, ale…


Woda z kranu jest obecnie bardzo dobrze uzdatniana przez wodociągi, dysponujące nowoczesnymi urządzeniami, ale zawiera tzw. zanieczyszczenia wtórne. Pochodzą one głównie z wielokilometrowych instalacji, którymi doprowadzana jest do naszych domów. Dodatkowo, aby zapewnić odpowiednią jakość wody uzdatniana jest ona chlorem, który może być "sprawcą” dolegliwości żołądkowo-jelitowych, bowiem niszczy nie tylko groźne bakterie w wodzie, ale i te pożyteczne w naszym organizmie. Woda wodociągowa po uzdatnieniu chlorem często ma niestety także nieprzyjemny posmak. Kolejny problem, związany z "kranówką”, z jakim boryka się wiele osób to tzw. kamień kotłowy - spowodowany twardością wody. Notoryczny przymus usuwania uciążliwego nalotu z czajnika to zmora większości gospodyń domowych. Niestety czynność ta jest konieczna, by uchronić czajnik przed rychłym zepsuciem się i oszczędzić domownikom widoku pływających w herbacie żółtawych drobinek. Doskonałym rozwiązaniem będzie uzdatnienie wody przed jej użyciem.


Woda filtrowana – sposób na dobrą i tania wodę


Ten sposób pozyskania smacznej wody do picia zyskuje coraz większą uwagę, jako najwygodniejszy, najszybszy i najtańszy sposób na bardzo dobrą jakościowo wodę, niemal identyczną, jak ta z butelki, a czasami nawet… lepszą. ,,Stopień mineralizacji większości wód źródlanych dostępnych w sklepach ma podobny, a czasem nawet niższy od wody kranowej stopień mineralizacji”- podkreśla dietetyk, mgr inż. Agnieszka Kopacz. Woda filtrowana może być dostępna od ręki, dokładnie w takiej ilości jaka potrzebna nam w danym momencie, krótko mówiąc bez marnotrawstwa i zbędnej straty czasu. Warto wiedzieć o tym, że woda po przefiltrowaniu może być spożywana bezpośrednio po przelaniu do szklanki, podobnie jak woda "sklepowa”. Dzięki niewielkiemu dzbankowi z wymiennym co miesiąc filtrem można otrzymać wystarczającą ilość wody idealnej do picia i gotowania posiłków. Filtrując "kranówkę” pozbędziemy się wtórnych zanieczyszczeń wodociągowych, a także chloru,

niektórych metali ciężkich czy zanieczyszczeń organicznych. Jeśli wybierzemy filtry, odpowiednie do polskiej wody z kranu, posiadające pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz atest PZH (np. Dafi), możemy być spokojni o ich skuteczność. Dobierając sprawdzonej jakości rozwiązania otrzymamy wystarczającą ilość smacznej wody na cały miesiąc. I to zaledwie za kilkanaście złotych miesięcznie! Godne polecenia dla osób aktywnych oraz dbających o zdrowie i urodę są filtry Dafi Aquamag, dzięki którym uzyskujemy czystą wodę z dodatkową zawartością magnezu.



WODA DLA SMAKOSZY


Jeśli nie lubimy pić samej wody, powinniśmy wzbogacić jej smak. Doskonałym rozwiązaniem jest napój z sokiem z cytryny i miodem, bazujący na przefiltrowanej wodzie, który dodatkowo wspiera naszą odporność w okresie jesiennym. Wystarczy przygotować go wieczorem i spożywać regularnie każdego następnego poranka. „Miód ze względu na działanie antyseptyczne jest niezastąpiony zwłaszcza podczas przeziębień oraz stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Cytryna mimo swojego kwaśnego smaku ma odczyn zasadowy, dzięki czemu skutecznie oczyszcza i odkwasza organizm. Aby odczuć prozdrowotne właściwości takiej mikstury, a jednocześnie nie dostarczyć zbyt wielu kalorii wystarczy rozpuścić 2-3 łyżeczki miodu oraz sok z ½ cytryny w 1 litrze wody”- radzi dietetyk, mgr inż. Agnieszka Kopacz. Choć na jesienną pogodę nie mamy wpływu, wystarczą tylko 3 kroki, by „naładować akumulatory”. Używając dzbanka filtrującego, karafki oraz wyciskarki Dafi możemy w szybki i tani sposób uzyskać smaczny i zdrowy napój!


Dowiedz się więcej o naszych produktach i aktualnych promocjach: www.dafi.pl


Obejrzyj film:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto