Nie chcemy sprzedawać prezerwatyw w aptekach - mówią Farmaceuci Sumienia

Spoza miasta
Spoza miasta
W aptekach nie będzie można kupić środków antykoncepcyjnych i ...
W aptekach nie będzie można kupić środków antykoncepcyjnych i ... http://www.sumienie-farm.pl/
Udostępnij:
W aptekach nie będzie można kupić środków antykoncepcyjnych i prezerwatyw - chce grupa farmaceutów z Wrocławia.

Co piąty student uprawia seks za pieniądze


Powód? To niezgodne z ich sumieniem. Aptekarze ze Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski nie chcą mieć w swoich aptekach środków antykoncepcyjnych, które według nich niszczą ludzkie życie i płodność. Domagają się wprowadzenia w prawie farmaceutycznym klauzuli sumienia, która pozwalałaby im usunąć z półek niechciane specyfiki.

Farmaceuci chcą mieć wolny wybór

Chodzi o tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy, spirale czy tabletki "po stosunku". Podpisy pod petycją są zbierane od kilku tygodni. Możemy w niej m.in. przeczytać:

"Każdy farmaceuta lub właściciel apteki powinien, zgodnie ze swoim sumieniem i Kodeksem Etyki Aptekarza, mieć wolność wyboru odnośnie sprzedaży tych środków, jak i posiadania ich we własnej aptece".

Pod petycją podpisało się już ponad 8 tys. osób, a to nie koniec batalii. Zmiany w prawie farmaceutycznym musi jeszcze przyjąć polski Sejm. SFKP przygotowuje właśnie projekt ustawy, która będzie zawierała nową klauzulę sumienia polskich farmaceutów.

We Wrocławiu stowarzyszenie katolickich farmaceutów liczy ponad dwadzieścia osób, wśród nich jest Edwarda Kędzierska, która prowadzi aptekę w centrum Wrocławia.

- Klauzula sumienia ma popierać życie rodzinne i przyrost naturalny - mówi .- Nie chcielibyśmy w swoich aptekach sprzedawać tabletek poronnych, wielu z nas nie chce też sprzedawać środków antykoncepcyjnych. Ja na przykład nie chciałabym handlować prezerwatywami, ale z drugiej strony ich brak w czasie stosunku może prowadzić do różnych chorób. Dlatego niechętnie, ale sprzedajemy je w mojej aptece - dodaje.

Klauzula sumienia = więcej niechcianych ciąż?

Edwarda Kędzierska nie boi się konkurencji ze strony innych aptek.

- Buty czy produkty spożywcze kupujemy w różnych sklepach, tak samo może być z produktami dostępnymi we wrocławskich aptekach - mówi Kędzierska. - Nie boję się konkurencji, mamy dużo innych produktów.
**Pomysłowi katolickich farmaceutów sprzeciwiają się członkowie Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Wanda Nowicka, przewodnicząca federacji, sądzi, że klauzula sumienia farmaceutów stanowiłaby naruszenie praw człowieka do decydowania o własnej prokreacji.

- Ograniczenie dostępu do antykoncepcji będzie skutkować wieloma negatywnymi zjawiskami takimi, jak wzrost liczby niechcianych ciąż, a przez to wzrost liczby nielegalnych aborcji - uważa Wanda Nowicka. - Dopuszczenie do stosowania klauzuli sumienia przez farmaceutów uderzy przede wszystkim w osoby mieszkające na wsi lub w małych miejscowościach, gdzie nierzadko jest tylko jedna apteka.

Aptekarze-katolicy mają prawo nie sprzedawać prezerwatyw?

Co o aptekach bez środków antykoncepcyjnych sądzą wrocławianie? Ilona Trzcińska, pracująca we Wrocławiu, jest zdziwiona pomysłem farmaceutów.

- Pani z apteki nie powinna decydować o indywidualnym życiu klientów - uważa Ilona Trzcińska. - A jeśli nie chce sprzedawać tabletek antykoncepcyjnych i prezerwatyw, to niech otworzy aptekę w kościele.

Malwina Krawiecka, wrocławska studentka, rozumie stanowisko aptekarzy-katolików, chociaż sama stosuje tabletki antykoncepcyjne.

- Nie jestem przeciwna stosowaniu kondomów i tabletek antykoncepcyjnych, ale rozumiem stanowisko aptekarzy-katolików - mówi Marta. - To bardzo delikatna sprawa i osoba, która jest gorliwym katolikiem, może mieć wyrzuty sumienia, zarówno gdy kupuje taki specyfik, jak również, kiedy go sprzedaje. Dlatego popieram ich akcję. We Wrocławiu jest dużo aptek i z kupieniem takich środków nie miałabym większego problemu.

Źródło: Farmaceuci sumienia: nie dla prezerwatyw w aptekach

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie