Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia: Tragiczne love story Barbary Radziwiłłówny

red.
Anna Dymna i Jerzy Zelnik w filmie z 1982 roku "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny"
Anna Dymna i Jerzy Zelnik w filmie z 1982 roku "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny"
20 lat wcześniej podobna historia rozegrała się między Henrykiem VIII i Anną Boleyn. Angielskim śladem poszedł ostatni Jagiellon - Zygmunt II August i Barbara Radziwiłłówna.

To musiała być miłość od pierwszego wejrzenia. On nieszczęśliwy w małżeństwie i ona, urodziwa wdowa, przypadli sobie do gustu. Wysoka i smukła Barbara o alabastrowej cerze, z długimi, jasnymi, lekko rudawymi włosami i ciemnymi oczami, uwielbiała czerwony kolor.

Barbara, druga żona króla Zygmunta Augusta, została ukoronowana w niedzielę 7 grudnia 1550 r. w katedrze wawelskiej. Ceremonii przewodniczył prymas, któremu towarzyszyła większość polskich biskupów. Byli też liczni senatorowie oraz Piastowie ze Śląska. Zabrakło jednak matki króla - królowej Bony Sforzy. Nie przyjechał także książę pruski Albrecht Hohenzollern, nie stawili się niektórzy magnaci i dostojnicy królestwa.

Koronacja i ślub nie były po myśli polskich elit ani rodziny królewskiej. Zaślubiny panujących tworzyły zwykle sojusze i koligacje ważne dla państwa i dynastii. Zapewniały pokój na granicach, posiłki na wypadek wojen albo dawały podstawy do roszczeń terytorialnych w przyszłości. Do perfekcji opanowali to Habsburgowie. Dzięki temu wchodzili w posiadanie coraz to nowych ziem, w tym królestw rządzonych wcześniej przez Jagiellonów. Tymczasem pobudki, jakimi kierował się Zygmunt August nie mieściły się wprost w głowie. Zawarł małżeństwo z miłości. To, że pojął za żonę dotychczasową kochankę można było jeszcze wybaczyć, ale połowica była poddaną króla. Taki ożenek naruszał panującą w królestwie równowagę między najważniejszymi rodami.

Po śmierci pierwszej małżonki Zygmunta Augusta, Elżbiety Austriaczki (w 1545 r.), zaczęto poszukiwania nowej żony. Tymczasem następca tronu niespodziewanie poinformował, że już się ożenił. Wiadomość z kim zrobiła piorunujące wrażenie. Być może przyczyniła się nawet do rychłej śmierci ojca Zygmunta Augusta - Zygmunta Starego, który zmarł na Wielkanoc 1548 r. Królowa Bona była załamana. "Łzami się zalewa" - zapisał hetman Jan Tarnowski. Urażona była elita polityczna, bo na małżeństwo nie wydał zgody senat, posłowie nie zostali powiadomieni przed faktem, a wzmocnienie Radziwiłłów, jednego z rodów litewskich, nie spodobało się wielu innym.

Królewski romans zakończony małżeństwem rozpoczął się na Litwie, gdzie 23-letni Zygmunt August poznał swą równolatkę (lub o trzy lata młodszą) Barbarę Radziwiłłównę. Był rok 1543. Władca zarządzał wówczas Litwą i był żonaty z chorą na epilepsję Elżbietą Austriaczką, córką habsburskiego cesarza. Barbara tymczasem była od roku wdową po wojewodzie nowogrodzkim i trockim Stanisławie Gasztołdzie i córką nieżyjącego już w tym czasie kasztelana wileńskiego Jerzego Radziwiłła.

Więcej o Barbarze Radziwiłłównie w grudniowym numerze miesięcznika Nasza Historia.

A ponadto m.in.:

Nasza Galicja zła i dobra. Dlaczego o imperium Habsburgów krakowianie wciąż myślą z nostalgią? Czy cesarz Franciszek Józef I był tylko zaborcą, czy także dobrotliwym i liberalnym ojcem dla poddanych?

King Kong z Nowej Huty. Jak powstał pomnik Lenina i kto go wysadził. Przypominamy 16-letnią historię najbardziej znienawidzonego pomnika w Krakowie. Istnieją dwie wersje dotyczące zamachu bombowego, w wyniku którego wódz rewolucji stracił stopę.

Dzieje metra w Krakowie. Pół wieku przygotowań i nic... Wzloty i upadki na drodze budowy krakowskiego metra. Na razie zamiast podziemnej kolei mieszkańcy dostali na razie półtorakilometrowy tunel tramwajowy.

„Piękna Helena” z Chrzanowa, lux-torpeda i inne kolejowe demony prędkości. W grudniu na tory wyrusza Pendolino, ale szybkie pociągi docierały do Krakowa i Małopolski już przed wojną.

Car w błocie. Niesławny odwrót Aleksandra I spod Austerlitz. Kareta pobitego przez Napoleona imperatora Wszechrusi ugrzęzła na drodze w podkrakowskiej Mogile. Kto udzielił pomocy rosyjskiemu władcy?

Polska szkoła fałszerzy pieniędzy. Polscy fałszerze rzucali wyzwania policji i bankowcom w całej Europie. Nie było banknotów ani monet, których nie wzięliby na warsztat.

Szwadrony śmierci Jaruzelskiego. Esbecy z tajnej grupy „D” porywali i zabijali ludzi. Ich komórka była głęboko zakonspirowana w strukturach MSW, zamaskowana nawet przed innymi esbekami. Wszystkie dokumenty niszczono. Co dziś wiemy o esbeckich mordercach?

Zakonnik, który okradł Matkę Boską. Świętokradcza zbrodnia zdemoralizowanego paulina z Jasnej Góry. Ojciec Damazy Macoch kradł i zabijał, żeby zaspokoić materialne potrzeby swej pięknej kochanki.

Wunderwaffe Führera. Adolf Hitler do końca wierzył, że uda mu się zadać ostateczny cios przeciwnikom za pomocą nowej, nieznanej wcześniej broni. Z desek kreślarskich niemieckich inżynierów schodziły kolejne prototypy cudownych samolotów, czołgów i rakiet, mających odmienić losy wojny.

Beria - seksualny drapieżnik. Szef NKWD był, obok Stalina, najpotężniejszym człowiekiem Związku Radzieckiego w czasie wojny i tuż po niej. Swą pozycję wykorzystywał także do zdobywania kobiet. Szukał seksu w sposób najbardziej drapieżny, jego ochroniarze porywali młode dziewczyny z ulic Moskwy. Nie bał się także otwarcie podrywać żon innych członków Politbiura.

100 stron pasjonujących historii, które rozegrały się w Krakowie i Małopolsce, w kraju i na świecie.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto