MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy oddaje<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b>

ECe
Narodowy Bank Polski nie będzie miał już zamiejscowych placówek w Nowym Sączu i Tarnowie. W dotychczasowych siedzibach NBP znajdą się nowi lokatorzy: Prokuratura Okręgowa (Nowy Sącz) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego ...

Narodowy Bank Polski nie będzie miał już zamiejscowych placówek w Nowym Sączu i Tarnowie. W dotychczasowych siedzibach NBP znajdą się nowi lokatorzy: Prokuratura Okręgowa (Nowy Sącz) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (Tarnów). Oficjalne przekazanie tych nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa nastąpi 31 stycznia. Część dotychczasowych pracowników placówek terenowych banku centralnego ma szansę zatrudnienia w nowych instytucjach, część przejdzie do Krakowa, inni odejdą na emeryturę.

Narodowy Bank Polski dostosowuje sieć swych placówek terenowych do podziału administracyjnego kraju. W każdym z 16 wojewódzkich miast będzie więc oddział okręgowy NBP, znikną placówki zamiejscowe, stąd więc bank centralny przekazuje na rzecz Skarbu Państwa łącznie ok. 30 obiektów w całym kraju. Nowi użytkownicy otrzymają więc budynki, grunt, część wyposażenia oraz - co najważniejsze - mogą zatrudnić część pracowników.

Tak będzie również w Małopolsce.

- W dotychczasowej siedzibie zamiejscowej NBP w Nowym Sączu urządzi się prokuratura rejonowa, która pracuje w fatalnych warunkach. Nie jest wykluczone, że w instytucji tej znajdzie zatrudnienie część naszych dotychczasowych pracowników. Korzystniejsza jest sytuacja w Tarnowie, gdzie czternastu naszym pracownikom zaproponowano pracę w Banku Gospodarstwa Krajowego, który wprowadzi się do budynku przekazanego przez nas państwu. Z obu likwidowanych placówek zamiejscowych do Krakowa zdecydowało się przenieść 12 osób, które pracować będą w oddziale okręgowym NBP. Natomiast do 2005 roku w Nowym Sączu i Tarnowie działać będą jeszcze zespoły nadzoru bankowego - mówi Izabella Mazurowska, pełniąca obowiązki dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie.

Od 1 stycznia br. właśnie w oddziale okręgowym znalazły się już wszystkie rachunki jednostek budżetowych Małopolski oraz funduszy celowych. Spośród 198 klientów NBP w Krakowie 66 posiada już rachunki elektroniczne. Choć od ubiegłego roku bankowość elektroniczna w NBP intensywnie się rozwija, to jednak nie wszędzie opłaca się ją wprowadzać w pełnym zakresie. Tam, gdzie koszty nowoczesności byłyby nieproporcjonalnie wysokie do efektów, tam mogą być stosowane bardziej tradycyjne metody obsługi klientów.

Jeszcze jesienią ub. r. Oddział Okręgowy NBP w Krakowie podpisał 21 umów z bankami komercyjnymi, które mają oddziały w Małopolsce, na zasilanie ich w pieniądze.

Likwidacja zamiejscowych placówek NBP ma na celu przede wszystkim dostosowanie organizacji i działalności banku centralnego do struktury administracyjnego podziału kraju. A dostosowanie do pociąga za sobą mniejsze koszty funkcjonowania, łatwiejszą obsługę klientów, inwestowanie w rozwój.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Narodowy oddaje<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b> - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto