MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Namalować katolicyzm od nowa". W Krakowie wystawy obrazów Jezusa Miłosiernego

OPRAC.: Anna Piątkowska
Wystawa obrazów Jezusa Miłosiernego wg wizji s. Faustyny potrwa do 6 stycznia 2023 r.
Wystawa obrazów Jezusa Miłosiernego wg wizji s. Faustyny potrwa do 6 stycznia 2023 r. Anna Kaczmarz
Od 9 listopada w krużgankach klasztoru dominikanów w Krakowie, przy ul. Stolarska 12, można zobaczyć wystawę obrazów Jezusa Miłosiernego wg wizji s. Faustyny. Na ekspozycję złożyły się prace dziesięciu współczesnych polskich artystów malarzy, którzy zmierzyli się z tematyką Bożego Miłosierdzia. Wystawa będzie można zobaczyć do 6 stycznia 2023 r. Wstęp wolny.

Kryzys energetyczny

od 16 lat

Prace powstały na specjalne zamówienie organizatorów projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, którego celem jest ożywienie tradycji sztuki sakralnej. Do projektu zostali zaproszeni: Jarosław Modzelewski, Ignacy Czwartos, Wincenty Czwartos, Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, Jacek Hajnos OP, Krzysztof Klimek, Bogna Podbielska, Beata Stankiewicz i Artur Wąsowski.

Obrazy zostały wykonane zgodnie ze wskazówkami zapisanymi w „Dzienniczku” przez św. Siostrę Faustynę Kowalską. Projekt powstał we współpracy z teologami, historykami sztuki i filozofami. Artyści przed przystąpieniem do pracy wysłuchali cyklu wykładów dotyczących Bożego Miłosierdzia – od strony teologicznej, dokumentów Kościoła i nauczania papieskiego na temat sztuki oraz wszystkich zapisów odnoszących się do wizerunku Chrystusa, zamieszczonych przez s. Faustynę w „Dzienniczku”. W ramach przygotowania do pracy malarze odwiedzili Wilno, gdzie znajduje się obraz autorstwa Eugeniusza Kazimirowskiego – pierwszy, który powstał po otrzymaniu przez polską mistyczkę polecenia od Chrystusa namalowania wizerunku wcielonego Miłosierdzia.

- Ten temat nie jest ikoną do powielania, ale formą żywą do kształtowania współczesnym językiem, żeby ta współczesna forma malarska była odpowiedzią na malarski temat, który jest ciągle obecny – wyjaśnia prof. Jacek Dłużewski, wykładowca wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, autor jednego z obrazów prezentowanych u krakowskich dominikanów.

Inicjatorzy przedsięwzięcia – Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), Fundacja Świętego Mikołaja oraz Teologia Polityczna – podkreślają, że nie chodzi o kolejne kopie istniejących już wizerunków, ale o obrazy wysokiej klasy artystycznej wyrażone współczesnym językiem malarskim.

- Problemem, z którym trzeba się zmierzyć, jest głęboki kryzys wielkiej tradycji katolickiego malarstwa religijnego. Po raz pierwszy od stuleci prawdy wiary nie przemawiają do wiernych współczesnym językiem obrazowania. Głośna sztuka albo w ogóle nie odnosi się do chrześcijańskiej nauki i życia, albo jest jawnie antychrześcijańska. Dokumenty Kościoła mówią wyraźnie, że wielka sztuka powinna być obecna w świątyniach, jednak praktyka jest inna - mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, pomysłodawca przedsięwzięcia i kurator wystawy. - Sztuka sakralna znajduje się na najwyższym poziomie trudności – tu nie chodzi o publicystyczne szarże, ale o prawdę i piękno. Zaczynamy od arcytematu, od centrum chrześcijańskiego życia i od centrum religijności naszych czasów, od obrazu Miłosierdzia Bożego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Namalować katolicyzm od nowa". W Krakowie wystawy obrazów Jezusa Miłosiernego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto