Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze kino w Polsce? Krakowska Agrafka!

Redakcja
Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrodził tych, którzy w 2010 ...
Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrodził tych, którzy w 2010 ... Sławomir Ostrowski
Poniedziałek okazał się szczęśliwym dniem dla krakowskiego kina. Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrodził kino Agrafka za promocję polskiej kultury filmowej.

Agrafka się otwiera... na kinomaniaków


PISF docenił tych, którzy w 2010 roku w szczególny sposób wyróżnili się w promocji polskiego kina. - Branża filmowa to nie tylko filmy. To ci wszyscy ludzie, którzy na co dzień zajmują się tym, żeby widz znalazł to, czego szuka i by pomóc mu znaleźć wartościowe kino - mówiła dyrektor PISF podczas ceremonii wręczania Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wyróżnienia zostały przyznane w 13 kategoriach. W kategorii Kino zwyciężyło krakowskie kino Agrafka. - Chociaż Agrafka istnieje od niespełna dwóch lat, w istotny sposób zaistniała propagując dobre kino europejskie. Liczne przeglądy monograficzne, pokazy specjalne, spotkania cykliczne na stałe wpisały się w krakowski pejzaż filmowy - uzasadniło swój werdykt jury PISF.

Kino Agrafka najlepsze w Polsce

Robert Skrzydlewski i Bogdan Balicki to założyciele kina Agrafka. Obaj kinomaniacy wcześniej działali na kierowniczych stanowiskach w Kinie pod Baranami, w którym uczyli się filmowego świata. Marzyli o własnym studiu, dlatego w kwietniu 2009 powołali do życia Fundację Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison [Cyrk Edisona - pierwsze stałe kino w Krakowie, założone w 1907 roku].

- Dla ułatwienia działalności kulturalnej założyliśmy Fundację. Potrzebowaliśmy siedziby, marzyliśmy o kinie, więc połączyliśmy te dwie kwestie, tworząc kameralne kino studyjne. Naszym celem jest propagowanie kultury filmowej, a nasze plany sięgają edukacji w tym zakresie, organizacji festiwali oraz imprez kulturalnych - powiedzieli Robert Skrzydlewski i Bogdan Balicki.

- Otwieramy zupełnie nowe kino, chcemy pokazać inne oblicze tej kultury. Sami będziemy proponować repertuar, ale jesteśmy otwarci na odbiorców. Ich uwagi, spostrzeżenia, czy wręcz pragnienia filmowe będziemy starać się realizować. Zachowywać jednak będziemy profil studyjno-artystyczny - mówili podczas otwarcia kina Skrzydlewski i Balicki.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto