Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda Miasta Literatury UNESCO. Rusza konkurs dla pisarzy, poetów i wydawców związanych z Krakowem

Julia Kalęba
Julia Kalęba
O nagrodę mogą ubiegać się wydawcy zgłaszający kandydatury wybranych twórców wraz z opisem planowanego projektu literackiego.
O nagrodę mogą ubiegać się wydawcy zgłaszający kandydatury wybranych twórców wraz z opisem planowanego projektu literackiego. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Drugi rok pandemii i druga edycja konkursu dla wydawców i twórców. W połowie lutego rozpoczął się nabór do kolejnej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, której celem jest wsparcie branży książkowej oraz procesu wydawniczego w ramach różnych obszarów pracy pisarzy, ilustratorów, redaktorów i tłumaczy. Zgłoszenia są przyjmowane do połowy marca.

FLESZ - Nowe objawy COVID-19

Pomnażanie literackiego dziedzictwa i pielęgnowanie wizerunku Krakowa, a także wsparcie dla środowisk kreatywnych związanych z literaturą i sektorem wydawniczym - to główne założenia przyświecające Nagrodzie Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Nagrodzie, która została ustanowiona w 2020 roku na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa jako odpowiedź na wyzwania stojące przed branżą książkową dotkliwie odczuwającą skutki pandemii. Konkurs dla wydawców i twórców stał się częścią inicjatywy pomocowej dla sektora kultury w Krakowie „Kultura odporna”.

W pierwszej, ubiegłorocznej edycji wsparcie otrzymało 41 twórców interesujących projektów wydawniczych zgłoszonych przez 26 wydawców. Wśród nagrodzonych zgłoszeń znalazły się projekty literackie Ewy Lipskiej, Magdaleny Heydel, Olgi Hund, Aleksandry Lipczak, Igora Jarka, Wita Szostaka czy Sławomira Shutego.

– W naszym wyborze znaleźli się autorzy i autorki będący gwarantem wysokiego poziomu publikacji, których powstanie wesprzemy finansowo. Działając w niezwykle trudnych dla twórców czasach pandemii, chcieliśmy przyznać nagrody jak najliczniejszej grupie, natomiast jakość i poziom zgłoszonych projektów przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – komentowała wyniki pierwszej edycji Urszula Chwalba, przewodnicząca komisji konkursowej i kierowniczka działu literackiego KBF, operatora KMLU.

W 2020 roku ukazało się blisko 20 tytułów wyróżnionych nagrodą, a wiele dopiero będzie miało swoją premierę. Dofinansowaniem cieszyły się zarówno wydawnictwa z silną, ugruntowaną pozycją na rynku książki (Wydawnictwo Literackie, W.A.B., Znak), jak i mniejsze oficyny prezentujące nowe zjawiska w polskiej literaturze („Nisza”, Wydawnictwo Officyna, „Niebieska Studnia”, „KONTENT” czy „Od Do”).

O nagrodę mogą ubiegać się wydawcy zgłaszający kandydatury wybranych twórców wraz z opisem planowanego projektu literackiego. Ma ona charakter indywidualny i jest przyznawana pisarzom, ilustratorom, redaktorom i tłumaczom uczestniczącym w powstaniu publikacji. Oprócz nagrody finansowej laureat otrzymuje tytuł Pisarza, Ilustratora, Redaktora lub Tłumacza KMLU.

Termin nadsyłania zgłoszeń do drugiego naboru do nagrody upływa 15 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nagroda Miasta Literatury UNESCO. Rusza konkurs dla pisarzy, poetów i wydawców związanych z Krakowem - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto