Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na wawelskim dziedzińcu stanęły barwne panele "Wyspii". To instalacja współczesnej artystki

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Na Wawelu zagościła sztuka współczesna
Na Wawelu zagościła sztuka współczesna Andrzej Banas
Na wawelskim dziedzińcu stanęła barwna instalacjach przestrzenna, jeszcze zasłonięta ogrodzeniem, w pełnej krasie przed publicznością zostanie zaprezentowana 26 stycznia. Kolorowe szklane panele to praca krakowskiej artystki Kingi Nowak „Wyspia”. Ta, na pozór nieoczywista wystawa na wawelskim wzgórzu, nawiązuje do Stanisława Wyspiańskiego i jego postrzegania jednego z najważniejszych polskich symboli jakim jest Wawel.

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat

Na wawelskim dziedzińcu stanęła barwna instalacjach przestrzenna, jeszcze zasłonięta ogrodzeniem, w pełnej krasie przed publicznością zostanie zaprezentowana 26 stycznia. Kolorowe szklane panele to praca krakowskiej artystki Kingi Nowak „Wyspia”. Ta, na pozór nieoczywista wystawa na wawelskim wzgórzu, nawiązuje do Stanisława Wyspiańskiego i jego postrzegania jednego z najważniejszych polskich symboli jakim jest Wawel.

- Wawel jest wpisany w DNA każdego Polaka, jest trwały, niezmienny, ale pragniemy, by jego obraz w pamięci zwiedzających ulegał zmianom, by żył. Dlatego sprowadzamy na zamek dzieła z całego świata, tworzymy wystawy nieoczywiste. Jedną z nich będzie w nadchodzącym roku "Wyspia" – współczesna instalacja Kingi Nowak – zapowiadał instalację Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu w naszej noworocznej rozmowie.

„Wyspia” już stanęła na Wawelu, choć jeszcze zakryta ogrodzeniem roboczym.

Kolorowa praca Kingi Nowak przywołuje na myśl witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, ale nie jest to jedyny trop kojarzący współczesną artystkę z autorem „Akropolis”.

- Praca wchodzi w dialog z dorobkiem twórczym Stanisława Wyspiańskiego. Artystka zainspirowała się witrażami, jakie autor „Wesela” zrealizował dla kościoła ojców franciszkanów, ich kolorystyką – wyjaśnia kuratorka projektu Agnieszka Jankowska-Marzec. - Wyspiański bardzo silnie był związany z Wawelem, niejako wychowywał się u stóp wzgórza, jak pisał w jednym z wierszy „u stóp Wawelu miał ojciec pracownię”. Zaprojektował - niezrealizowane - witraże do katedry wawelskiej, planował także, wraz z Władysławem Ekielskim, przebudowę wzgórza wawelskiego po tym jak opuścili je Austriacy. Mowa o słynnym Akropolis. To bardzo śmiały projekt zakładający, że Wawel nie będzie skansenem, a ważnym miejscem dla odradzającej się państwowości. Na wzgórzu, zgodnie z tym założeniem, miały się pojawić nowe budynki, m.in. Muzeum Narodowe, Akademia Umiejętności, a u stóp wzgórza stadion. „Wyspia” jest nawiązaniem do Wyspiańskiego także w takim aspekcie, że sztuka współczesna pojawia się na Wawelu.

Instalacja Kingi Nowak składa się z ośmiu szklanych paneli ustawionych wokół osi świata. Przenikające przez kolorowe szkło promienie słońca będą dawały tęczowy efekt, porównywalny z efektem, jaki daje malarstwo witrażowe. Między panelami będzie można się przemieszczać, wejść w przestrzeń pomiędzy kolorowym szkłem, tworzącym na wawelskim wzgórzu niezwykłą wyspę, przypominającą quasi sceniczną przestrzeń.

- „Wyspia” pokazuje, że sztuka współczesna to nie tylko działania obrazoburcze, wzbudzające kontrowersje, ale także afirmatywne, w twórczy sposób przetwarzające tradycję. Ważne jest także, że takie działania otwierają sztukę współczesną na nowego widza, który być może nie pójdzie do MOCAK-u, ale przyjdzie na Wawel i być może uzna, że sztukę współczesną można zaakceptować – mówi kuratorka.

„Wyspia” to kolejny projekt, który przełamuje stereotyp związany z Wawelem, jako miejscem związanym z przeszłością. W ostatnich latach wawelskie wzgórze chętnie udostępnia swoje przestrzenie dla nowoczesnej sztuki, nieoczywistych kontekstów czy projektów realizowanych z myślą o młodych odbiorcach, jak chociażby festiwal „Wawel jest wasz”, w ramach którego ostatniego lata na Wawelu odbywały się seanse filmowe, silent disco czy pokazy ewolucji deskorolkowych.

Wyspiańskiemu będzie natomiast poświęcona książka Piera Gajewskiego i Artura Wabika, która niebawem ukaże się nakładem wawelskiego wydawnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na wawelskim dziedzińcu stanęły barwne panele "Wyspii". To instalacja współczesnej artystki - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto