Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Rynku rozpoczęły się Targi Bożonarodzeniowe!

Redakcja
Tradycja Targów Bożonarodzeniowych powstała przed II Wojną ...
Tradycja Targów Bożonarodzeniowych powstała przed II Wojną ... Adam Wojnar
Tradycja Targów Bożonarodzeniowych powstała przed II Wojną Światową. Przez krótki okres kontynuowana była po wojnie, aby znowu odrodzić się na kilka lat w 1956 r. W tym roku ponad 60. kupców będzie sprzedawało świąteczne wyroby.

Współczesne Targi, od ćwierćwiecza wpisane w kalendarz Rynku Krakowskiego, to tradycja, która cieszy się niezmiennym powodzeniem wśród mieszkańców Krakowa i odwiedzających nasze miasto turystów z Polski i zagranicy.

A wam co przyniesie Mikołaj?

Na Rynku będą 4 beczki z wiem gościć będziemy też kupców z Litwy, Ukrainy, Węgier i Słowacji, którzy sprzedawać będą regionalne wędliny, chleb, sękacze, langosze, kurtosze – tradycyjne kołacze węgierskie przygotowywane ze świeżego ciasta drożdżowego, nawijane na drewniany wałek i wypiekane w specjalnym piecu, podawane na słodko z przeróżnymi posypkami, dodatkami i czekoladą. Tradycyjnie nie zabraknie grilli, pierogów, stoisk serwujących zupy takie jak żurek, grochówkę, kwaśnicę, kioski z wędlinami, wyroby z dziczyzny, sery słowackie, oscypki, pajda chleba ze smalcem, masłem czosnkowym, boczkiem, cebulą i ogórkiem, ciesząca.

Smakosze wina będą mieli okazje skosztować najróżniejszych smaków tego trunku m.in. aroniowe, porzeczkowe, śliwkowe, wiśniowe, z czarnego bzu, jarzębiny, truskawki, dzikiej róży, jabłka i mięty oraz piwa regionalne. Nie zabraknie także świątecznych łakoci: prażonych orzechów w karmelu, paczek mikołajowych ze słodyczami, krówek, ciast, a także wyrobów w czekoladzie i marcepanie, czy tradycyjnych pierników, miodów itp.

Nowością będą wyroby z czekolady w kształcie narzędzi, m.in.: klucz francuski, kombinerki, młotki, klucz płaski. Znajdziemy tu również podkowę na szczęście. Jak co roku kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych produktów, takich jak ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze, materiałowe maskotki pachnące kawą, czekoladą lub kakao. Będzie również stanowisko Poczty Polskiej, gdzie można uzyskać okolicznościowy stempel wydany specjalnie z okazji Targów Bożonarodzeniowych.

Program:
- 4 grudnia o godz. 10 przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. Korowód Szopek, który około godziny 12 ruszy spod pomnika w stronę estrady Targów, na której prezentowani będą niektórzy twórcy i ich szopki. Prezentacje będą tłumaczone na język angielski. Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się po raz 72-gi.
- 5 grudnia o godz. 17 X Jubileuszowy Pochód 100 Mikołajów z wodami mineralnymi i źródlanymi. Przez Kraków przejdzie pochód około 100 mikołajów prowadzonych przez red. Leszka Mazana, red. Mieczysława Czumę oraz orkiestrę Dętą OSP z Iwanowic. Pochód wyruszy z Placu Jana Matejki odwiedzając w drodze na Rynek m.in. pomnik Grunwaldzki z figurą Mikołaja Trąby, pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik Mikołaja Zyblikiewicza i restaurację Mikołaja Wierzynka.W tym samym dniu o godz. 19.30 na estradzie Targów zostanie przedstawiony projekt "Galicja w ogniu 1914-1918 – 100-lecie obrony Twierdzy Kraków" – czyli opowieść o tym, jak dowódca Twierdzy Kraków na Świętego Mikołaja podarował mieszkańcom miasta zwycięstwo nad armią rosyjską na Wzgórzu Kaim. Obchody odbywają się nieprzerwanie od 1999 r. W tym roku na płycie Rynku Głównego pojawi się ok. 30 żołnierzy w historycznych mundurach z Polski, Austrii, Czech i Węgier. Organizatorem imprezy oraz prowadzącym program jest Przemysław Jaskółowski – Komendant Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków.
- W dniu 6 grudnia o godz. 18 na estradzie powitany zostanie Święty Mikołaj. Jego wizyta cieszy się niezmiennie dużym powodzeniem wśród najmłodszych. W czasie spotkania odbędą się występy, zabawy dla dzieci oraz wiele niespodzianek, a Święty Mikołaj za zaśpiewanie piosenki lub wyrecytowanie wierszyka będzie rozdawał dzieciom drobne upominki. Od godz. 17 orszak Świętego Mikołaja: Aniołek, Czerwony Kapturek i Śnieżka prowadzić będą zabawy dla dzieci.
- W niedzielę, 7 grudnia o godz. 10.45 krakowscy kupcy jak co roku przybędą na Rynek Główny, gdzie zostanie odczytane Orędzie Kupieckie. Od godz. 11 tradycyjnie już swój dorobek artystyczny prezentować będzie podkrakowska gmina Zielonki.
- 8 grudnia o godz. 14. „Zostań Aniołem” akcja organizowana przez „Akademię Przyszłości”, która jest częścią akcji Szlachetnej Paczki. W programie m.in. tworzenie najdłuższego łańcucha choinkowego, występy artystyczne, prezentacja świątecznych życzeń i wierszy, pokaz mody i ozdabianie świątecznej choinki.
- 10 grudnia od godz. 12 prezentować się będzie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
- 13 grudnia o godz. 12 odbędzie się uroczysta inauguracja międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami”. Koncerty w ramach projektu odbędą się również w dniach 12 i 15 grudnia od godz. 16,. 14 grudnia od godz. 12 oraz 17 grudnia od godz.17.15. W tym roku w ramach międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami” obok młodych artystów z Krakowa i okolic zobaczymy również zespoły artystyczne z Ukrainy i Słowacji. Projekt „Mosty Między Miastami” służy wzajemnemu poznawaniu kultur różnych krajów, jak i pogłębieniu procesu integracji europejskiej
- 16 grudnia od godz. 11 prezentować się będzie Szkoła Podstawowa nr 4 im. R. Traugutta w Krakowie, a od godz. 16 Szkoła Podstawowa nr 25 im. T. Kościuszki w Krakowie.
- 17 grudnia od godz. 16 Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 2 im. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaprasza na występy.
- 18 grudnia o godz. 16 Chorągiew Krakowska ZHP im. T. Kościuszki przedstawi harcerskie świętowanie i kolędowanie.
- 19 grudnia o godz. 18 spektakl w wykonaniu grupy teatralnej „Adalex” pt. „Staropolskim Obyczajem czyli Wigilia po szlachecku“. „Staropolskim obyczajem” to spotkanie z dawnymi obrządkami bożonarodzeniowymi. Będzie można zobaczyć szlacheckie stroje, posłuchać barwnych historii i przepowiedni na Nowy Rok, a także wróżb ze źdźbła siana. Każdy z oglądających będzie mógł zobaczyć jak wyglądała kolacja wigilijna u prawdziwej szlachty i razem z nimi pokolędować. Niepowtarzalna atmosfera i duch starych, polskich obyczajów przeniosą widzów w czasie, pozostawiając niezapomniane wrażenia i wprowadzając wyjątkowy, świąteczny nastrój.
- 20 grudnia o godz. 12 Samorząd Województwa Małopolskiego zaprasza na uroczyste otwarcie Małopolskiego Wigilijnego Smaku, którego dokona Marszałek Województwa Małopolskiego. Prezentacja produktów tradycyjnych i regionalnych odbywać się będzie w dniach 19, 20 i 21 grudnia. Będzie to doskonała okazja, aby dokonać ostatnich przedświątecznych zakupów. Na stoiskach wystawców pojawią się m.in. tradycyjne wędliny, wyroby piekarnicze i cukiernicze, ryby w różnych postaciach, przetwory owocowo-warzywne, a także gotowe dania: pierogi, uszka, krokiety i wiele innych. Małopolskie specjały będą „ozdobą” na wigilijnym stole. Przygotowana zostanie także specjalna kuchnia, gdzie odbywać się będą pokazy lepienia pierogów, gotowania, dekoracji stołów itp.

Najbarwniejszą imprezą Targów będzie Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział około 20 autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. 20 grudnia o godz. 15. 45 zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie, o godz. 16 barwny korowód przejdzie do Rynku w stronę estrady Targów, gdzie zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością. Potem każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Rynku. Korowód od lat przygotowuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny”.
- W dniu 21 grudnia o godz. 12 Prezydent Miasta Krakowa wraz z Metropolitą Krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym Opłatku Prezydenckim przed estradą Targów Bożonarodzeniowych. O godz. 17 na estradzie na Małym Rynku wystąpią artyści z kabaretu „Loch Camelot”.
- W Wigilię, 24 grudnia o godz. 12 zapraszamy na pokaz „Dziadów Polskich” przy pomniku Adama Mickiewicza według inspiracji Wieszcza. Na cokole pomnika „zamieszanie” urządzą dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach ich autorstwa, następnie przejdą w stronę kramów domagając się od gospodarzy jadła, napitku i grosiwa. Między hejnałem z Wieży Mariackiej, a przedstawieniem „Dziadów Polskich” krakowskie kwiaciarki jak co roku złożą kwiaty przy pomniku Wieszcza.
- 26 grudnia o godz. 14 na wspólne kolędowanie na płycie Rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto