Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Kopiec Krakusa przybędą zastępy słowiańskich wojów. W kwietniu tradycyjne święto Rękawki

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Tradycyjne Święto Rękawki jak zwykle we wtorek po Wielkanocy
Tradycyjne Święto Rękawki jak zwykle we wtorek po Wielkanocy Anna Kaczmarz / Polska Press
Co roku we wtorek po Wielkanocy na Kopiec Krakusa przybywają tłumy krakowian, by wziąć udział w tradycyjnym święcie Rękawki. Tegoroczna odsłona odbędzie się pod hasłem „Przybycie Słowian do kraju nad Wisłą”. A wydarzenia w ramach Rękawki odbędą się w godz. 11.30-18.00.

Obchodzone na Wzgórzu Lasoty święto Rękawki nawiązuje do słowiańskiej tradycji wiosennego święta zmarłych. Jego nazwa nawiązuje do nazwy Kopca Krakusa, który na XVII-wiecznym sztychu Matthäusa Meriana i Vischera de Jonge nazwany został Rękawką.

Co roku tuż po Wielkanocy pod krakowski kopiec przybywają grupy rekonstrukcyjne i tłumy krakowian, by odtwarzać wczesnośredniwieczne obrzędy Słowian. Szacuje się, że przedchrześcijańska tradycja odprawiania wiosennych obrzędów ku czci zmarłych – do których nawiązuje Święto Rękawki – sięga ok. VIII w. Najtrwalszym śladem po tym słowiańskim święcie było urządzanie na kopcu styp pogrzebowych za zmarłych, którym poświęcano chleb, jabłka a przede wszystkim jaja, które – jak wierzono – miały moc zjednywania dobra, obrony przed złem, a jako ziarno życia zasilały duszę zmarłego. To właśnie stąd pochodzi zwyczaj zrzucania pożywienia ze stoków Kopca wprost w ręce okolicznej biedoty, który zachował się do XIX w. Charakterystycznym elementem przedchrześcijańskich zaduszek było również palenie oczyszczających ogni oraz sadzenie świętych gaików, które miały zapewnić spokój duszom zmarłych.

Właśnie rozpalenie ogniska otwiera co roku święto Rękawki (ok. godz. 12.00). Tegorocznej odsłonie wydarzenia przyświeca hasło „Przybycie Słowian do kraju nad Wisłą”.

- Oczywiście przedstawimy te dzieje w sposób symboliczny, a wszystko odbywać się będzie na dwóch płaszczyznach – ludzkiej i boskiej – które od czasu do czasu będą się przenikać. Powstanie zatem pierwotna palisada, która będzie skromniejszą przeciwwagą dla bogatej osady z X wieku, a armia Wiślan będzie musiała siłą wyrwać krakowską krainę jej starszym mieszkańcom. Zaś słowiańscy bogowie, podobnie jak ich ludzcy poplecznicy, stoczą bój ze swoimi poprzednikami, o przychylność których do tej porty zabiegali mieszkańcy tych ziem – wyjaśnia Norbert Tkacz, członek Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK.

Jak co roku w ramach Rękawki odbędzie się zwyczajowy bieg wojów w pełnym uzbrojeniu wokół kopca (godz. 12.30), po którym wszystkie drużyny biorące udział w wydarzeniu zaprezentują się publiczności. Nie zabraknie także tradycyjnej wróżby pomyślności dla grodu Krakowa, w której kluczową rolę odegra wielkich rozmiarów kołacz (godz. 15.00).

W programie znalazły się również inscenizacje, nawiązujące do motywu przewodniego tegorocznej edycji wydarzenia. Na szczycie kopca i jego zboczach rozegra się „Walka starych bogów z nowymi” (godz. 14.00), będzie też można poznać krakowską wersję „Podania o Lechu, Czechu i Rusie”, opowiadającego o początkach państwa polskiego (godz. 16.30). Zaprezentowana zostanie również rekonstrukcja tryzny, czyli wczesnosłowiańskiego pochówku (godz. 17.30).

Punktem kulminacyjnym (godz. 15.30) będzie bitwa wojów – nowo przybyli Wiślanie zmierzą się z wojownikami broniącymi swego terytorium. Dwie potężne armie staną naprzeciw siebie u stóp kopca Krakusa, skrzyżują miecze, topory, tarcze i nie szczędząc sił powalczą o zwycięstwo. Wiślan będą wspierać słowiańscy bogowie – m.in. Światowid (bóg urodzaju i wojny, naczelny bóg Słowian połabskich), Swaróg (bóg ognia i kowalstwa), Weles (bóg podziemi, patron kupców i rzemiosła), czy Jaryło (słowiańskie bóstwo płodności i wiosny). Ich przychylność może mieć decydujący wpływ na wynik zbrojnej potyczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Kopiec Krakusa przybędą zastępy słowiańskich wojów. W kwietniu tradycyjne święto Rękawki - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto