Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na budowie północnej obwodnicy Krakowa archeolodzy dokonali niezwykłych odkryć. Natrafiono na groby ofiar epidemii [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Jeden ze szkieletów odkrytych na cmentarzu cholerycznym w Toniach z 1873 roku
Jeden ze szkieletów odkrytych na cmentarzu cholerycznym w Toniach z 1873 roku GDDKiA
Osada obronna z początków neolitu, miejsca pochówków ofiar epidemii, denar rzymski, celtyckie okucie pasa - m.in. takie znaleziska odkryto w ramach badań archeologicznych na budowie północnej obwodnicy Krakowa. Badania na 73 hektarach mają się zakończyć w październiku bieżącego roku. Potem naukowcy będą mieli rok na opracowanie wyników badań. Zobaczcie zdjęcia niesamowitych znalezisk.

73 hektary do zbadania

Badania archeologiczne trwają na całym przebiegu budowy północnej obwodnicy, gdzie wyznaczono 22 stanowiska. Do tej pory prace zakończono na 6 stanowiskach.

- Początkowo planowano badania na 32 hektarach, ale po decyzji podjętej przez konserwatora zabytków zasięg prac został poszerzony do ponad 73 hektarów. Łącznie przebadano już niemal 45 hektarów, z czego 28 przed uzyskaniem zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, na udostępnionych przez właścicieli działkach - mówi Iwona Mikrut, rzecznik prasowa oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Osada z okresu przed rzymskiego

Archeolodzy mogą się już pochwalić ciekawymi znaleziskami. W Toniach odkryto osadę obronną z początków neolitu, do tego liczne pozostałości umocnień ziemnych związanych z Twierdzą Kraków i działaniami wojennymi podczas I i II wojny światowej. Z kolei w Węgrzcach odkryto osadę z okresu przed rzymskiego i rzymskiego oraz pozostałości domostw oraz liczne zabytki metalowe celtyckie i rzymskie z okresu od II w p.n.e. do II/III w n.e. Wśród znalezisk znalazł się denar rzymski, celtyckie okucie pasa, fibule (zapinki do szat) z okresu wpływów rzymskich.

W Witkowicach odkryto cmentarzysko szkieletowe kultury mierzanowickiej (epoka brązu) a na terenie Batowic natrafiono na groby szkieletowe z neolitu i wczesnej epoki brązu.

Cmentarz choleryczny w Toniach

W Tonich odkopano też cmentarz choleryczny z 1873 roku.

- Zakończyły się tam już ekshumacje archeologiczne. Zarejestrowano pochówki 53 osób. Cmentarz był dwufazowy, a w niektórych grobach były po dwie trumny postawione jedna na drugiej. Jest to więc prawdopodobnie cmentarz związany nie tylko z epidemią z 1873 roku, ale także z jedną z wcześniejszych. Z ksiąg parafialnych Parafii Zielonki (do której należały Tonie) wynika, że podczas epidemii w 1873 roku na cholerę zmarło 70 osób, ale część z nich, w pierwszej fazie epidemii, chowana była na cmentarzu w Zielonkach. Jest więc prawdopodobne, że udało się ekshumować wszystkich pochowanych na tym cmentarzu - wyjaśnia Iwona Mikrut.

FLESZ - Przepisy regulujące poruszanie się elektrycznymi hulajnogami właśnie weszły w życie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto