18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Muzeum Manggha - 18 rocznica otwarcia!

Artykuł sponsorowany
Zapraszamy serdecznie na uroczystości związane z 18 rocznicą otwarcia Muzeum Manggha!

Spotkanie z prof. Etsuko Yamaguchi oraz ceremonię parzenia herbaty – 30 listopada, godzina 16.00

Wernisaż wystawy drzeworytów - 30 listopada, godzina 18.00 ( z lampką wina i urodzinowym tortem)

„Skarbiec wiernych wasali”. Dramat 47 roninów

30 listopada, z okazji 18 rocznicy otwarcia Muzeum Manggha zapraszamy na wystawę drzeworytów ilustrujących opowieść o czterdziestu siedmiu roninach. Jest to jedna z bardziej znanych historii samurajskich oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 1701¬–1703 w Edo (dzis. Tokio). Jeden z panów feudalnych zaatakował i ranił mistrza ceremonii dworu szoguna, za co został skazany na popełnienie honorowego samobójstwa. Roninowie (samurajowie, którzy utracili pana) po niemal dwóch latach przygotowań dokonali zemsty na mistrzu ceremonii, którego uznali za przyczynę niesprawiedliwej w ich oczach śmierci pana. Te dramatyczne wydarzenia dały początek niezliczonym powieściom, sztukom teatralnym, filmom oraz komiksom, wzbudzającym do dziś zainteresowanie w Japonii i poza jej granicami.

Skarbiec wiernych wasali (jap. Chūshingura) to najsłynniejsza dramat powstały na kanwie historii roninów. Od swej premiery w 1748 roku był inscenizowany w każdym sezonie teatralnym, a i współcześnie należy do stałego repertuaru klasycznych teatrów kabuki
i bunraku. Od chwili powstania inspirował wielu artystów drzeworytu, którzy tworzyli obrazy przedstawiające sceny ze sztuki, aktorów wcielających się w głównych bohaterów, a także wydarzenia noszące znamiona prawdziwych zdarzeń, opowiadanych latami przez mieszkańców miast.

Zbiór ponad stu drzeworytów autorstwa między innymi takich artystów jak Hokusai, Kunisada, Hiroshige i Kuniyoshi, zgromadzony w większości przez Feliksa Mangghę Jasieńskiego, będzie można podziwiać na wystawie w Muzeum Manggha. Ekspozycja będzie nie tylko prezentacją historii roninów, ale też ujęcia jej jako sztuki teatralnej.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog ( w opracowaniu graficznym Rafała Sosina) stanowiący opracowanie drzeworytów, poprzedzone szkicem o historii roninów i jej wpływie na kulturę Japonii, esejami omawiającymi artystyczne aspekty grafik i opowieścią o miejscach związanych z roninami we współczesnym Tokio.

Skarbiec wiernych wasali_”. _Dramat 47 roninów to zaproszenie do spotkania z japońską kulturą samurajską i tradycyjnym teatrem, a przede wszystkim dziełami wspaniałych artystów.

Uroczysty wernisaż - 30 listopada, godzina 18.00 ( z lampką wina i urodzinowym tortem)

Wystawa czynna do 2 kwietnia 2013

Kurator: Aleksandra Görlich

Aranżacja plastyczna wystawy: Adam Brincken

Wystawę uzupełniać będzie bogaty program towarzyszący – spotkania, pokazy filmów, edukacyjna wystawa – interaktywny plac zabaw (szczegóły wkrótce).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto